Український театр, фестивальна жара

Поділитися
Друга половина травня в Україні - вважайте, суцільний фестивальний бум. І хоча деякі критики нарікають: мовляв, театральне життя в Україні занепадає, проте на місцях усе-таки намагаються створювати сценічні свята - і самі для себе, і для гостей. Отже, чим багаті і кому раді в регіонах?

Друга половина травня в Україні - вважайте, суцільний фестивальний бум. І хоча деякі критики нарікають: мовляв, театральне життя в Україні занепадає, проте на місцях усе-таки намагаються створювати сценічні свята - і самі для себе, і для гостей. Отже, чим багаті і кому раді в регіонах?

Херсон

Цьогоріч Херсонський міжнародний театральний фестиваль "Мельпомена Таврії", без перебільшення, може будь-кого ошелешити кількістю вистав і учасників. У афіші передбачається: 33 вистави, 30 театрів. А важливих гостей та учасників - близько тисячі.

Як каже керівник проекту, директор Херсонського театру ім.М.Куліша Олександр Книга, такого розмаху "Мельпомена Таврії" ще не знала. Тобто, виявляється, теперішній 18-й фест - наймасштабніший за всю його історію. Незважаючи на нинішню економічну кризу та інші негаразди.

Зокрема, в Україну на херсонський форум прибудуть театри з Угорщини, Румунії, Португалії, Австрії, Литви, Грузії.

Україну презентуватимуть 24 театральних колективи.

У фестивальному розкладі - нові п'єси від українських авторів, зустрічі з митцями, майстер-класи, а також карнавальна хода вулицями міста.

Як виявилося, гроші на фестиваль "збирали і ще збирають усім миром". Є надія, що зберуть і все буде гаразд: із дня відкриття (20 травня) по день закриття (28 травня).

Серед найочікуваніших вистав (із фестивальної афіші), наприклад, "Історія коня" (театр ім.О.Грибоєдова з Тбілісі), "Пампушка" (Миколаївський театр), "Івонна - принцеса Бургундії" (Угорський театр з міста Вац), "Човен, що відпливає у пекло" (театр з Португалії, місто Брага), "Моя дорога Литва" (народний театр "Пілайте" з Вільнюса), "Однорукий" (Київський академічний Молодий театр"), "Комедія помилок" (Чернігівський театр ім.Т.Шевченка), "Вій 2.0" ("Дикий театр" з Києва).

На офіційному сайті "Мельпомени" наведена досить цікава статистика. Оргкомітет підрахував, що за 17 років існування форуму на ньому зіграно 269 вистав, що їх презентували 108 театрів. Найпопулярніші фестивальні автори - Микола Гоголь, Антон Чехов, Вільям Шекспір. А найчастіше за ці роки грали на фестивалі комедію М.Гоголя "Одруження".

Дніпродзержинськ

З 19 по 25 травня у Дніпродзержинську пройде ювілейний фестиваль "Класика сьогодні". В афіші справді автори-класики: І.Франко, Леся Українка, В.Шекспір, О.Уайльд, Г.Ібсен, І.Тургенєв, В.Стефаник, І.Бунін.

Для самого містечка такий захід - важлива нагода відкрити і нові театри, і нові вистави, і взагалі нові сценічні обличчя.

Майже 20 років тому фест отримав статус всеукраїнського. А з 1999-го форум став міжнародним.

Цьогоріч до Дніпродзержинська завітають: Київський академічний Молодий театр, Національний театр "Стерія" з Сербії, Рівненський академічний театр, Київські "Золоті ворота", Львівський "Театр у кошику", інші. Назви промовисті (хоча художній результат, звісно, залежить від режисерів та акторів): "На полі крові", "Білі мотилі, плетені ланцюги", "Мітіне кохання", "Жара", "Пер Гюнт", "Гамлет"…

Черкаси

Традиційний Черкаський фестиваль "Сцена людства" (з 24 по 30 травня) у місцевих ЗМІ супроводжують гучні анонси, на кшталт: "До нас їде театр із Африки!" Тобто з великого театрального континенту…

Справді, 27 травня наше славне місто відвідає театр з Буркіна-Фасо. З виставою "Кайба" за твором Уілфреда Ілбуду.

Не так просто говорити, наскільки "серйозно" ставиться влада різних африканських міст до своїх місцевих театрів. А ось стосовно Черкас варто сказати таке. Черкаський театр імені Тараса Шевченка, який нещодавно вигорів ущент, на думку нашої театральної спільноти, перетворився на ганьбу - як конкретного міста, так і всієї культурної галузі країни. Тривалий час мало кого взагалі хвилює думка про черкаських акторів, про театральний осередок, який мав би бути окрасою славного міста.

Отже, показ фестивальних вистав вимушено переноситься у приміщення Черкаської обласної філармонії.

Саме на цій сцені можна буде переглянути вистави зі Львова - "Ножі в курях" (Театр імені Леся Курбаса), з Києва - "Дівка. Українська lovestory" (Театр імені Івана Франка).

А відкриє цей маленький цьогорічний фест відверто бульварна постановка - "Сімейна вечеря" (за п'єсою Марка Камолетті), яка, вочевидь, має комусь довести, що на сцені людства є місце різним виявам театральності - і бульварному (з українського національного театру), і ритуальному (з Африки).

Суми

Можливо, хтось і не знав, але в українських Сумах існує свій "Чеховський фестиваль". Називається він лаконічно - "ЧеховФест". І триватиме до 20 травня.

З Сумщиною справді пов'язані важливі та щемливі сторінки життя геніального драматурга. Як кажуть деякі дослідники, саме тут роїлися його думки про народження майбутніх "Трьох сестер".

Цьогорічний фестиваль презентує відому львівську постановку "Баба" за п'єсою Павла Ар'є, у головній ролі - Олег Стефан.

Одеський театр ім. В.Василька покаже "Місто мого дитинства". У проекті задіяно понад 25 акторів.

А господарі міста - Сумський театр ім.М. Щепкіна - покажуть "Подкольосіна" за М.Гоголем. А також виставу "Мати" (за К.Чапеком) - Сумський театр для дітей та юнацтва.

Івано-Франківськ

Майже одночасно з "ЧеховФестом" (у Сумах) стартує "Час театру" в Івано-Франківську. В суботу, 14 травня (буквально перед фіналом Євробачення), відбудеться театралізоване гала-відкриття. А вже 15 травня у Франківську покажуть, мабуть, найпопулярнішу на сьогодні київську виставу "Загадкові варіації"
Е.-Е. Шмітта зі Стасом Бокланом та Олексієм Вертинським у головних ролях. Оргкомітет фесту позиціює цьогорічний театральний огляд як фестиваль хітів, кожен із яких умовно вписується у формулу "Сцена людяності".

На думку ініціатора й організатора проекту, народного артиста України Ростислава Держипільського, "теперішні жорстокі, часто цинічні реалії передбачають певну антитезу - людяність, милосердя, любов… хоча би на сцені… Хоча би у кращих виставах".

Серед театральних хітів, якими насолоджуватимуться івано-франківці протягом тижня: "Каліка з острова Інішмаан" М.МакДонаха (Рівненський театр), "Слава героям" П.Ар'є ("Золоті Ворота"), "Оскар і Рожева Пані" Е.Е.Шмітта (арт-проект, який об'єднав митців із різних міст України), "Небилиці про Івана" (Національнийакадемічний український драматичний театр ім. Марії Заньковецькоїзі Львова).

Власне, в Івано-Франківську відбудеться, фактично, прем'єра вистави "Маестро і Кароліна" (Чернівецький театр ім.О.Кобилянської), в основі якої - справжній хіт про кохання. Це історія шаленої пристрасті геніального композитора Ференца Ліста і Кароліни Вітгенштейн. Їхнє кохання народилось в Україні, а український мелос помітно вплинув на творчість Ліста.

Родзинкою форуму "Час театру" стануть спеціальні фестивальні експедиції - у ті місця, де народились українські генії, цьогорічні ювіляри: Іван Франко, Василь Стефаник, Іван Миколайчук. Місце народження кожного з них передбачатиме "Театр Автора" - лекції, дискусії, майстер-класи.

Отже, не така страшна фестивальна безвихідь в Україні, як її малюють.

Форуми є, були би кошти. І були би хороші вистави!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі