Невловимі «трубки». Боротьба з крадіжками мобільних телефонів зайшла в глухий кут. Потрібні радикальні заходи

Поділитися
Крадіжки мобільних телефонів стали справжнім лихом для городян. Відповідно до недавно опублікова...

Крадіжки мобільних телефонів стали справжнім лихом для городян. Відповідно до недавно опублікованої статистики МВС, щодня на столи міліцейських відділень лягає до ста заяв про викрадення мобілок; лише за перші дві декади січня зафіксовано 3,2 тис. таких крадіжок. Понад половина цих злочинів реєструється в найбільш «мобілізованому» місті України — Києві. Причому, за низкою оцінок, заявляє в міліцію максимум третина постраждалих. Дедалі більше людей розуміють, що це марно.

Відпрацьований було міліцією механізм пошуку зниклих телефонів за серійним номером термінала IMEI фактично паралізовано. Технічна грамотність злочинців зросла, вони не поспішають дзвонити з украденого телефону чи продавати його з рук. А IMEI легко змінити шляхом застосування нескладних технічних засобів, і код телефону, зазначений у заяві потерпілого, більше ніколи не з’являється в мережах стільникових операторів. З цієї причини механізм обов’язкового примусового відключення викрадених мобільних телефонів мобільними операторами, запропонований сьогодні МВС, також не діятиме, бо також базується на незмінності IMEI. Що робити і хто винний?

Трохи теорії. IMEI (International Mobile Equipment Identifier, міжнародний ідентифікатор мобільного устаткування) — п’ятнадцятизначний код, що є унікальним серійним номером кожного мобільного термінала стандарту GSM. У перших шести цифрах міститься інформація про модель телефону, у наступних двох — про країну-виробника, потім шість цифр власне унікального коду й одна — службових даних. При включенні в мобільну мережу IMEI автоматично передається оператору разом із номером телефону.

Традиційна методика пошуку міліцією вкраденої трубки грунтується на тому, що потерпілий повідомляє правоохоронним органам її IMEI, вони розсилають запити операторам мобільного зв’язку, а оператори повідомляють їм, під яким телефонним номером трубка з цим кодом ввійшла в мережу. Потім ведуться переговори з власником цього номера, вирахування його місцезнаходження, зустріч і вмовляння віддати телефон. А також з’ясування в нього джерела придбання, а слідом за ним усього ланцюжка збуту краденого.

Методика ресурсомістка. Потрібно вести переговори, під час яких новий власник телефону так і норовить послати подалі. Потім їхати до нього (на практиці бензин — за рахунок заявника) тощо. Тобто витрати часу й сил не порівнянні зі ступенем поліпшення розкриття злочинів. МВС не публікує статистики знайдених мобільних телефонів. Проте самі оперативники говорять, що до переможного завершення такі заходи, як правило, доводяться лише при розкраданнях особливо цінних трубок або в разі особистих контактів заявника зі співробітниками міліції, чи коли настирливість заявника перевищує цінність телефона й інертність міліціонерів.

Проте з допомогою спеціального устаткування будь-який телефон можна «перепрошити»: змінити його програмне забезпечення, а разом із ним і IMEI. Існують легальні чи нелегальні «точки», де перепрошивку здійснюють майже в промислових масштабах. За даними МВС, іноді в мережах мобільних операторів спостерігаються по сто телефонів із однаковими IMEI. Приміром, у напівпромислових масштабах перепрошиваються партії телефонів, які були дешево куплені в європейських країнах під акції окремих операторів (тобто здатність таких телефонів реєструватися в інших мережах штучно обмежена). Крім того, у Європі діє спільна база IMEI розшукуваних телефонів, і операторам заборонено реєструвати в своїх мережах ці трубки. При збуті краденого до інших країн трубки все одно доводиться перепрошивати. Перевірити, чи було колись перепрошито телефон, можна, набравши на його клавіатурі комбінацію клавіш *#06#, записати номер, який висвітився на екрані, і порівняти його з написаним на ярлику під акумулятором.

Створення бази даних украдених телефонів — найочевидніший крок у боротьбі з їхніми крадіжками. Вітчизняна база даних «проблемних» IMEI з’явилася на сайті МВС ще навесні. На сьогодні вона практично не працює. По-перше, тому що в неї вносяться лише ті номери, які фігурують у заявах потерпілих, тобто лише невелика частина від реально вкрадених телефонів. По-друге, тому що номери ці здебільшого в природі вже не існують через перепрошивку. Отож, навіть коли зобов’язати операторів блокувати номери бодай із цієї бази, це лише додасть роботи підпільним електронникам, але не позбавить операторів значної кількості абонентів. По-третє, тому що операторів ніщо не зобов’язує відмовляти в доступі в мережу телефонам із IMEI з цієї бази.

Як ми вже згадували, у багатьох європейських країнах діють заборони на реєстрацію в мережах усіх мобільних операторів телефонів із IMEI, зареєстрованих як украдені бодай в одній із них. Про те, чому оператори України та Росії не поспішають приєднуватися до цієї бази даних, є багато припущень. Приміром, версія стосовно того, що це знизило б темпи зростання ринку, обмеживши вибір потенційних покупців телефонів лише дорожчими «білими» моделями. Або стосовно дорожнечі програмного забезпечення, з допомогою якого на комутаторах операторів здійснюються перевірки телефонів, що включилися в мережу, на відповідність європейським базам даних. Кажуть також, що запровадження таких правил у Європі не вельми знизило рівень крадіжок телефонів. Як через можливість перепрошивки, так і завдяки наявності країн, куди можна збувати крадене.

Крім того, оператори не зацікавлені брати на себе поліцейські функції та самостійно розбиратися з сумнівними IMEI. Для них будь-який абонент — передусім клієнт, котрий платить їм гроші, і вони готові його захищати. «Ну то й що, що сто телефонів працюють у мережі під одним IMEI, — заявляють представники операторів у приватних розмовах. — Ніде не написано, що це злочин, і нас ніхто не зобов’язує не лише відключати їх, а й навіть повідомляти про це правоохоронні органи». Звісно, коли з органів прийде відповідний запит, оператор зобов’язаний на нього відповісти. Проте міліція відзначає значні затримки з такими відповідями — до місяця. Самі правоохоронці, звичайно, хотіли б мати real-time-доступ до бази IMEI зареєстрованих у мережі телефонів, проте операторів непросто буде зобов’язати до такого порушення приватності абонентів.

Нещодавно МВС виступило з черговою серією ініціатив щодо запобігання зростанню крадіжок мобільних телефонів. Начальник ГУВС Києва Віталій Ярема заявив, що основний удар потрібно «зробити по ринку збуту» крадених телефонів, розв’язати проблему скуповування краденого. Зробити це пропонується тим самим перевіреним у Європі способом блокування IMEI — запровадити заборону на обслуговування операторами стільникового зв’язку вкрадених мобільних телефонів. Аби «розблокувати блокування IMEI», пропонується запровадити ще низку правових нововведень. Приміром, кримінальну відповідальність за зміну IMEI-коду. І створити при митній службі України бази даних завезених в Україну мобільних телефонів з обов’язковою реєстрацією IMEI при розмитненні.

На думку МВС, необхідно також внести зміни в положення про комісійну торгівлю: заборонити суб’єктам підприємницької діяльності приймати на комісію телефони без надання комітентом підтверджуючих документів на право власності (яких саме?), а також документа, який засвідчує особу. Крім того, пропонується підсилити відповідальність підприємців, котрі не складають акти комісійного продажу та не фіксують анкетні (паспортні) дані комітентів.

У Росії такий досвід уже є. Так, у листопаді в Башкирії місцеве МВС пролобіювало Закон «Про правила придбання та реалізації засобів стільникового зв’язку, що були у використанні». Він передбачає створення при інформаційному центрі МВС щодня оновлюваного «чорного списку», де містяться дані про IMEI крадених телефонів та їхні особливі прикмети. А також запровадження реєстрації людей, котрі здають старі телефони на комісію, і регулярне надання інформації про них до міліції. Правда, слухаючи переможні реляції башкирської міліції, розумієш: місцеві злочинці дуже швидко освоять і масову перепрошивку телефонів, і масовий вивіз краденого до регіонів, де немає обов’язкової реєстрації комітентів...

У Грузії також запроваджено механізм блокування телефонів, зареєстрованих як крадені. При цьому їхнім користувачам перед відключенням гуманно надсилатиметься повідомлення з номером телефона, за яким вони можуть уточнити причину відключення.

Звісно, разом із забороною перепрошивки IMEI можна заодно заборонити переустановку Windows на комп’ютерах і запровадити обов’язкову реєстрацію серійного номера операційної системи при імпорті її в Україну. Нехай юристи, котрі готуватимуть відповідні нормативні акти, дають правове визначення IMEI, перепрошивки тощо, а імпортери та продавці мобільних телефонів кваліфіковано протестують. Устаткування для зміни IMEI невелике за розмірами, і засікти підпільні лабораторії з перепрошивки телефонів можна буде лише оперативним шляхом (завдяки «стуку» конкурентів). Кримінальна відповідальність зробить ці послуги хіба що трішки дорожчими.

Обов’язкова реєстрація IMEI при ввезенні телефонів також не викликає в імпортерів ентузіазму. За деякими оцінками, «сірий імпорт» мобільних телефонів становить до 80% від загального його обсягу. Пригадаємо весняне загострення боротьби з мобільною контрабандою, коли було зменшено мита, але посилено перевірки. Судячи з відгуків, усе закінчилося лише переоформленням неформальних домовленостей імпортерів і митниці. Тому не можна очікувати, що в митній службі з ентузіазмом візьмуться за підготовку до впровадження цієї бази даних.

Крім того, паралельно потрібно буде зобов’язати операторів відмовляти в реєстрації в мережах не лише телефонам із «чорних списків», а й трубкам, чиї коди не значаться в базі даних легально завезених телефонів. Запуск ефективного механізму тотального контролю українського IMEI-простору потребуватиме також реєстрації кодів усіх наявних трубок і, можливо, прив’язки їх до номерів телефонів. І вже точно доведеться шукати власників телефонів з однаковим IMEI і «приводити їх у відповідність». А там недалеко й до російської практики реєстрації паспортних даних власників пакетів наперед оплаченого сервісу...

Найефективніше, звісно, боротися з крадіжками телефонів силами їхніх виробників. Розроблені останніми роками телефони від провідних виробників уразливіші до не досить кваліфікованої зміни програмного забезпечення і після перепрошивки кустарними засобами можуть працювати з помилками. Для смартфонів — телефонів із гнучкішими операційними системами, які допускають самостійну установку програмного забезпечення, — розроблено додатки, що самостійно блокують апарат у разі несанкціонованої зміни SIM-карти й навіть надсилають повідомлення про це на заздалегідь визначений номер. Радикальний, але недешевий захист від крадіжок є в елітних телефонів Vertu: кожен із них може заряджатися лише від свого індивідуального зарядного пристрою, і, вкрадений без нього, просто невідворотно розрядиться.

Можливо, виробникам слід ускладнити процедуру зміни програмного забезпечення, зробивши її доступною лише для спеціально авторизованих сервіс-центрів. Або змінити програмне забезпечення й апаратну частину нових моделей так, аби IMEI розташовувався в незмінній ділянці пам’яті чи взагалі в окремому її модулі. Проте виробники — не мобільні оператори, і вказівками МВС зобов’язати їх до цього неможливо.

Усе йде до того, що для вирішення всього складного комплексу питань у сфері боротьби з крадіжками мобільних телефонів доведеться приймати спеціальний закон, аналогічний башкирському. Причому зробити так, аби при цьому не постраждали приватність мобільних абонентів, інтереси операторів і імпортерів, буде дуже складно. А тому побачимо ми цей закон нескоро. А наразі нам, мобільним абонентам, доведеться боротися з крадіжками мобільних телефонів власними силами — не втрачати пильності.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі