Звичайна трагедія

Поділитися
Звичайна трагедія
Там, де обіцяли розмістити поліклініку, лікарню і школу, зведуть торгово-розважальний центр?

Волаючі факти варварської забудови і порушень містобудівних норм у Києві вже давно не новина. Однак силами громадських активістів надбанням гласності стають, як правило, "гучні" проекти в центрі - так звана реконструкція Гостиного двору, Андріївського узвозу, Десятинної церкви тощо. Тим часом життя спальних районів міста часто залишається за кадром, хоча тут не менш чітко видно, як спайка будівельних компаній і корумпованих чиновників міської влади перетворює столичну периферію на натуральне гетто. Хрестоматійною можна вважати "еволюцію" мікрорайону Позняки 4-а, що на "молодому" Харківському масиві. Дитяча поліклініка, лікарня і школа тут невдовзі перетворяться на торговий центр, а паркінги й спортивна інфраструктура - на нові житлові "коробки". Безчинство, скажете ви? Київрада і міськадміністрація запевняють жителів, що так їм буде краще.

Місто-сад на Північних Позняках почали проектувати ще в середині 80-х, однак до освоєння мікрорайону 4-а справа дійшла тільки в першій половині нульових. "На 25 га в мальовничій місцевості має розгорнутися ціле
міні-місто... В центрі території буде школа й дитячий садок. А вздовж вул. Здолбунівської спорудять п'ятиповерхову дитячу лікарню на 500 ліжок із поліклінікою на 300 відвідувань щозміни..." - писала муніципальна газета "Хрещатик" 24 березня 2005 р. Реалізовувати проект зголосилися ТОВ "Київвисотбуд" і ВАТ "Домобудівний комбінат №4" (ДБК №4), які у 2003 р. отримали цю земельну ділянку на 23,85 га у спільну довгострокову оренду на 7 років. Саме ці дві структури мали побудувати лікарню, поліклініку, школу, дитячий садок, багаторівневий паркінг, торговий центр і, звісно ж, житлові будинки. Головний архітектор Києва Василь Присяжнюк тоді пророчо акцентував увагу на необхідності першочергового будівництва саме об'єктів соціальної інфраструктури... Очевидно, щось передчував головний архітектор, може, щось знав, але, швидше за все, просто сам не вірив, що в суворій київській реальності можна спорудити таку казку.

Хліб і видовища замість медицини й освіти

Казка скінчилася, щойно термін оренди землі сплив. За фактом забудовники освоїли тільки ділянки під житло, тоді як жоден об'єкт соціальної інфраструктури побудований не був. При цьому ТОВ "Київвисотбуд" зі скандалом збанкрутувало. І тут починається найцікавіше. Незважаючи на невиконані зобов'язання, 26 квітня 2012 р. Київська міськрада своїм рішенням №539/7867 передала цю земельну ділянку в оренду на 25 років уже знайомому нам "ДБК №4" і такому собі ТОВ "Сіті-буд Позняки" "для завершення будівництва житлових будинків та об'єктів соціально-побутового призначення". Недбайливому "ДБК №4" дали шанс виправитися, а мікрорайону - надію на завершення проекту? Коли б не так! Несподівано з'ясувалося, що у винесеному на громадські слухання новому детальному плані території (ДПТ), про який докладніше йтиметься нижче, спочатку запланованої соціально-побутової інфраструктури немає! Тепер замість неї значився торгово-розважальний комплекс на 8 га, що накрив собою те місце, де у 2005 р. планувалося розмістити лікарню патології немовляти на 500 ліжок, дитячу поліклініку та школу. Цікаво, чи знає про це французький "Ашан", який вже випустив рекламний буклет для інвесторів про новий мегацентр? Не менш цікаво, що зробили б із таким мегацентром у Європі в аналогічних обставинах? Більше того, оскільки, за нормами, гігантський ТРЦ повинен мати не менший площею паркувальний майданчик, розробники проекту розкидали машиномісця, яких бракувало, по прилеглих дворах. Один із паркінгів розмістився на місці дитячих і спортивних майданчиків у дворі будинків по вул. Пчілки, 2, 2а і 2б. До речі, саме ця обставина примусила населення активізуватися наприкінці 2012 р. під час громадських слухань, що, втім, не допомогло.

Загалом, відсутність паркінгів як таких є істотною відмінністю нового плану від попереднього. Тим часом вечорами машинами запруджено буквально все, у дворах вони шикуються вздовж тротуарів у два ряди. План 2005 р. передбачав будівництво двох багаторівневих паркінгів на 2523 машиномісць. Тепер замість паркувальних майданчиків - 25-поверховий будинок на п'ять під'їздів, що його в Інституті генплану Києва розмітили за 50-60 м від сусіднього 23-поверхового гіганта на ті ж таки п'ять під'їздів. Будинок, який наглухо закриє "мальовничу місцевість" жителям будинку на вул. О. Пчілки, 2б, забудовник - "ДБК №4" - цинічно назвав "житловим комплексом "Поетичний". "Інсоляція (освітленість. - С. К.) у "Поетичному" під великим питанням, оскільки будинок на Пчілки, 2б перекриває йому весь південь", - сумнівається в законності розміщення цього об'єкта один із київських архітекторів і рекомендує потенційним новоселам додатково проконсультуватися з цього питання з незалежними експертами, оскільки з санепідстанцією забудовники могли знайти спільну мову під час узгодження проекту. Характерно, що на будівництві цього будинку, яке розпочалося у квітні, досі немає паспорта об'єкта…

Що стосується дитячої лікарні і поліклініки, то рука невідомого містобудівника з Інституту генплану Києва винесла їх за межі мікрорайону, де тепер стоять приватні будинки. Про це автори нового проекту повідомили обуреним жителям, проте з не властивою для них щирістю додали: поки що ця територія не відведена у власність або в управління. Тобто лікарня буде, потім, колись. А найімовірніше - ніколи. Ця ділянка межує з двома штучними технологічними ставками Дарницької ТЕС, у зв'язку з чим у кілометровому радіусі розташована санітарна зона. Здавалося б, саме тут місце гігантові ТРЦ. Але ні, інвестор чекати не може, він уже хоче торгувати й розважати дарничан та гостей столиці. Тим часом здебільшого молодому населенню району сьогодні не до розваг: ситуація на Позняках із медичним обслуговуванням як дітей, так і дорослих жахлива. Судіть самі: згідно з проектно-економічними показниками проекту забудови мікрорайону 4-а від 2005 р., навіть за умови спорудження цієї поліклініки та лікарні, забезпеченість району становила б усього 71% від нормативу. Інакше кажучи, сьогодні тут 100%-ва нестача медичної інфраструктури. Слабодухим у поліклініці на Червоному Хуторі, яка обслуговує Позняки, краще взагалі не з'являтися.

Аналогічна ситуація зі школами. У єдиній на весь район "Слов'янській гімназії" торік директор Георгій Беженар мусив віддати свій кабінет під ще один, шостий за ліком перший клас із 38 осіб. Школа буквально тріщить по швах. (До речі, для "Слов'янки" і жителів 4-го району від Інституту генплану Києва теж є "хороші" новини, які випливають із розробленого ним у 2012 р. ДПТ. Відразу за огорожею школи, на території єдиного просторого скверу із дитячим та спортивним майданчиками, вже значиться житловий будинок, що, судячи із зовнішніх ознак, буде не меншим, ніж, прости господи, "Поетичний").

Згідно із розрахунками 2005 р., будівництво школи на Позняках 4-а забезпечило б потребу в партомісцях на 84%. Відповідно, знову маємо 100%-ву нестачу шкільних навчальних закладів. Під час слухань розробники проекту заспокоювали, що школу перемістять у сусідній мікрорайон "у межах досяжності". Однак, по-перше, дітям із мікрорайону 4-а доведеться дорогою до школи переходити вулицю, яка зранку переповнена автомобілями, а по-друге, ну хто там будуватиме цю школу? Але логіка, очевидно, така: якщо вже все одно цієї школи не будувати, то яка різниця, де її не будувати? Інша річ - французький інвестор: він уже готовий почати освоєння землі.

Єдине, що залишилося від проекту міста-саду 2005 р., - це дитячий дошкільний навчальний заклад. Згідно з ДПТ від 2012 р., він розміститься на задньому дворі ТРЦ, куди, очевидно, прибуватиме під розвантаження екологічно благополучний вантажний транспорт, що постачатиме ТРЦ. Прекрасне місце, кращого не придумаєш. До речі, щодо дитячих садків ситуація аналогічна медичній і шкільній - 100%-ва нестача. Чи буде цей дитячий садок побудований? Звісйно, але поки що розпочали з 25-поверхового будинку... Знову запитання: чому ДБК №4, який одного разу вже провалив проект, не розпочав новий етап будівництва з дитячого садка або школи, таких необхідних району? У влади, схоже, претензій до забудовника взагалі немає.

У цілому, реалізація проекту 2005 р. дозволила б із полегшенням зітхнути не тільки Познякам, а й усій Дарниці. А ще ж є катастрофічна ситуація з поліклініками та лікарнями для дорослих, позашкільними дитячими установами, спортивними об'єктами і т.д. У світлі описаної ситуації згадувати про ці блага цивілізації - просто блюзнірство.

Фокусники з Хрещатика

"У зв'язку з необхідністю коректування проекту забудови мікрорайону 4-а і визначення місць розміщення соціальних об'єктів Департамент містобудування та архітектури виступив ініціатором розробки детального плану забудови території в районі вулиць Тепловозної, Здолбунівської, Драгоманова, що затверджено рішенням Київради №71/8355 від 20.09.2012 р.", - розповідає історію виникнення геніального плану на Позняках заступник директора Департаменту містобудування та архітектури Андрій Вавриш. Вибачте, але звідки виникла необхідність коректування? Чим не влаштовував містобудівне відомство план забудови 2005 р., що відповідав інтересам жителів і нормам містобудівного законодавства?

У цій же масі переважно "казенних" відписок вдалося знайти ниточку до інших ініціаторів проекту. У відповіді голови комісії із земельних відносин, містобудування та архітектури від 25.06.2013 р. повідомляється, що проекти рішень щодо Позняків подали в згадану комісію начальник Департаменту містобудування та архітектури Сергій Целовальник (раніше головний архітектор столиці) і заступник мера Михайло Кучук. Останній персонаж заслуговує на особливу увагу, оскільки його призначення в київську мерію досі для багатьох залишається загадкою. Річ у тому, що Михайло Ілліч приїхав до Києва з Одеси, де також працював віце-мером і вважався одним із найзаможніших людей міста. Фінансове благополуччя пан Кучук нібито забезпечив собі, зосередивши у своїх руках усі важелі впливу на забудову в Одесі. "Вирішивши питання з Михайлом Кучуком, в Одесі стало можливо будувати що завгодно і де завгодно. З його легкої руки забудовувалися одеські парки, схили, санаторії... Наприклад, дали дозвіл на будівництво 24-поверхового хмарочоса в єдиному сквері у селищі Таїрова", - пише politrada.com. Знайомий почерк, чи не правда? З якого переляку одесит Кучук затурбувався проблемами київського Лівобережжя? Не інакше як із найкращих спонукань. А може, його увагу на потреби дарничан звернув киянин, глава президентської адміністрації Сергій Льовочкін, чиєю довіреною особою заведено вважати Кучука?

Так чи інакше, за зверненням Целовальника і Кучука, Київрада обрала розробником нового "позняківського" проекту комунальну організацію "Інститут генплану Києва" на чолі з не менш
легендарною особистістю - Сергієм Броневицьким. Серед київських архітекторів і проектувальників він має неоднозначну репутацію, зароблену в часи царювання Леоніда Черновецького "обґрунтуванням" таких знакових землевідведень по Києву, як, наприклад, на заповідному Жуковому острові. Відомий він також і тим, що вже кілька років переносить затвердження Генплану Києва до 2025 р. "Сергій Петрович (Броневицький. -
С. К.) - надійний друг київських будівельних компаній", - так характеризує голову Інституту генплану Києва один зі співробітників "Київпроекту". Аналіз згаданого детального плану території (ДПТ) мікрорайонів Позняки 4 та 4-а мимоволі примушує в це повірити. Вся проста творчість, яка полягає у звільненні місця під нові житлові будинки і ТРЦ за рахунок раніше запланованої соціальної інфраструктури, пройшла узгодження з приголомшливою блискавичністю: 14 грудня 2012 р. завершилися так звані громадські слухання, які стали справжнісінькою профанацією, а вже через п'ять днів Департамент Целовальника "вніс" побажання населення в ДПТ, і 25 грудня 2012 р. Київрада затвердила цей план. За оцінками фахівців, така процедура забирає зазвичай кілька місяців, а тут - робочий тиждень.

* * *

Діагноз описаної ситуації загалом зрозумілий. І питання навіть не в тому, що порушень у новому плані забудови та процедурі його затвердження хоч греблю гати. Вражає позиція влади - Київради і мерії. Замість лікарні та школи буде торговий центр? Тисячі людей виявилися обманутими, оскільки купили квартири з оглядкою на перспективний план розвитку району? Ці ж таки тисячі сумарно втратять мільйони, адже тепер їхні квартири подешевшають на 20-30%, якщо врахувати нинішній план забудови і різке збільшення кількості охочих продати нерухомість, придбану з такими зусиллями? Школу дітям доводиться шукати в сусідніх районах або й на іншому березі Дніпра? У лікарню доведеться їхати на край географії, а потім півдня стояти в черзі з дітьми? Та це нормально, кажуть Целовальник, Попов, Кучук, Броневицький, Герега та інші. У рамках чинного законодавства.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі