"Чорномор…" без нафти й газу

Поділитися
"Чорномор…" без нафти й газу
"Газпром" уже розставив своїх менеджерів і тепер тільки думає, де краще починати видобуток на Чорноморському шельфі.

Перебуваючи в Абхазії кілька років тому на екскурсії, я на кожному розі бачила звичайні консервні банки з приклеєним написом "Вільне повітря Абхазії". Можливо, таку "законсервовану свободу" там продають туристам і сьогодні. Але Абхазія відтоді так і не стала вільною державою, і не відродилася…

Чи уготовано Криму Путіним долю Абхазії чи Південної Осетії, ще побачимо. Але те, що росіяни спробували захопити найбільше Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", яке видобуває на Чорноморському шельфі вуглеводні, - факт. "Газпром" уже розставив своїх менеджерів і тепер тільки думає, де краще починати видобуток на Чорноморському шельфі.

"Захоплення "Чорноморнафтогазу" і "Укртрансгазу" - це акт піратства, - заявив у оперативному коментарі DT.UA експерт з питань енергетики, президент Центру "Стратегія XXI" Михайло Гончар. - Далі - запитання до "Нафтогазу України" і Генеральної прокуратури України: чому українське надбання безоплатно дістається РФ?".

В останні роки "Чорноморнафтогаз" видобував близько 1,64 млрд кубометрів газу щороку (це майже 60% потреби півострова), до 10 тис. т нафти і майже 70 тис. т конденсату. До слова, останнього він не міг продати за вигідною ціною - усе свідчило про те, що на тендерах цей ресурс просто хочуть "захопити за копійки". Тож доступні "Чорноморнафтогазу" нафтоналивні бази по всьому узбережжю заповнено ущерть.

Опинилося під російським контролем і кримське управління "Укртрансгазу" зі своїм підземним сховищем, ємність активного газу сягає 1 млрд кубометрів.

Якщо з нафтопродуктами на півострові особливих проблем не очікується (див. статтю С.Куюна), то з електроенергією можуть виникнути. Нюанс у тому, що енергосистема Криму з'єднана з Об'єднаною системою України. І саме тому кримчани не відчувають особливих перебоїв з електроенергією. У разі поділу енергосистем АРК одразу відчує, що самостійно може забезпечити свої потреби тільки на 20%.

Захопивши АРК, росіяни вже заговорили про відновлення будівництва АЕС у Криму. Але, по-перше, справа ця нешвидка і непроста. По-друге, тоді Крим як оздоровниця може бути остаточно втрачений.

Розкладання "Газпрому"

Заручників, контр-адмірала російські загарбники відпустили. Не всіх без побоїв і знущань. Але все-таки відпустили. Нюанс у тому, що відбувалося все це на законній українській території...

Що ж стосується інших, енергетичних, "нюансів", то вони цілком зрозумілі.

Євросоюз усерйоз обговорює, як скоротити споживання російського газу вже в найближчі роки. І навіть пролунала ідея про блокування державами ЄС будівництва проросійського "Південного потоку", який обходить насамперед територію України. Але ця ідея як пролунала, так і зависла в повітрі. Ніхто не зважився відверто дати відсіч "Газпрому".

Однак Норвегія запропонувала ЄС свою ресурсну допомогу - збільшення закупівель газу та нафти. Але за рік цього не зробити. А блокувати російську нафту на світових біржах ні ЄС, ні США поки що не ризикують - чревато для всіх.

ЄС розраховує на сланцевий газ зі США. Але на те, щоб масово налагодити поставки з Америки, знадобляться і час, і самі об'єкти для приймання LNG.

Мабуть, категоричніше за всіх останнім часом висловився голова італійської нафтогазової компанії Eni, який, за версією "Інтерфаксу", пророкує "доволі похмуре майбутнє" проекту "Південний потік".

Крім того, Італія в змозі прожити без російського газу, навіть якщо його поставки буде зупинено через санкції щодо Росії, заявив глава італійської нафтогазової компанії Eni Паоло Скароні в парламенті країни в четвер, 20 березня.

"Для нас російський газ становить лише близько 30% нашого споживання, і ми могли б жити, не купуючи газу в Росії", - цитує главу Eni італійська преса. "Навіть за наявності кризи в Україні ми в змозі забезпечити поставки", - сказав він, нагадавши, що в його країни в цьому сенсі більший ступінь свободи, ніж у інших держав, більшою мірою залежних від Росії.

Глава Eni нагадав, що з проектом TAP у Італії з'явилося нове джерело газу - Азербайджан. Он додав, що бачить "доволі похмуре майбутнє проекту "Південний потік" з поставок газу в обхід України. "Я вважаю, що влада Європи може поставити під сумнів дозвіл на будівництво трубопроводу", - сказав Скароні.

"Газпром" хоча й козириться, але реальних коштів на розробку полярних родовищ, з яких газ планувалося поставляти в Європу, не має. Тим паче агресія відносно Криму підкосила бюджет РФ, як стверджують експерти, на 100 млрд дол., а він складається багато в чому із платежів "Газпрому" та ще "Роснефти" з подібними їй дрібнішими компаніями.

"Газпром" уже багато втрачає на продажах у Європу, на Балкани та у Туреччину. У компанії кажуть, якщо втратять більшу частину європейського (платоспроможного) ринку, то повернуть "свої труби" у Китай. Так, там російський газ затребуваний. Але невже ви вважаєте, що в Піднебесній не скористаються ситуацією?! Вони дотепер жодного цента не уступали "Газпрому", невже тепер відступляться? Швидше, ні. Тим паче, що і з магістральними газопроводами в напрямку Далекого Сходу є проблеми.

Давати поради людині, яка будь-що вирішила прибрати до своїх рук Крим, - безнадійна річ. Але все-таки спробую: пане Путін, не будуйте між Україною та РФ другу берлінську стіну - її все одно розвалять! Не робіть співгромадян нещасними! Не витрачайте бездарно гроші російських платників податків!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі