Реверснули. І досить тішитися?!

Поділитися
Реверснули. І досить тішитися?!
Україна втрачає навіть теоретичну можливість диверсифікації поставок газу. Це сьогодні "Газпром" зговірливий щодо ціни. А завтра?

Мінімум три роки Україна домагалася реверсу газу, а тепер, виявляється, реверс їй не потрібен?! Уже навіть непоступливі словаки погодилися на реверс (на ринкових умовах) газу в Україну. Але В.Янукович спік їм "пирога" на російському газі. "Газова начинка" - 268,5 дол. за тисячу кубометрів замість колишніх 400–410 дол. (або 510, якщо без урахування "харківських знижок"?). Резонний факт, який робить реверс невигідним. Коли ще він стане фактом, тому що за рахунками, як і раніше, платити доведеться в першій декаді наступного місяця, для початку - у лютому. Словакам, наприклад, від цього ні холодно, ні спекотно. Напевно, їм уже просто цікаво, як українська влада з цього… виплутається. А от Україна втрачає навіть теоретичну можливість диверсифікації поставок газу. Це сьогодні "Газпром" зговірливий щодо ціни. А завтра?

Це ж як так можна було наплювати навіть на самих себе?! Про інтереси країни взагалі мовчу. Однак головне в тому, що реверс газопоставок давав ринку газу України можливість стати конкурентним. Я вже не кажу "європейським" - там теж усяке трапляється. Але навіть 2,136 млрд кубометрів реверсного газу на українському ринку - вагомий аргумент. Це не "молекули газу", "Чорноморнафтогаз" за рік видобуває менше!

І президент Віктор Янукович, і прем'єр Микола Азаров, і віце-прем'єр Юрій Бойко, і "місцями" віце-прем'єр Вілкул, і міністр енергетики та вугільної промисловості України Едуард Ставицький по черзі, або й усі одразу заявляли у 2013 р., що енергетичну безпеку України можна і необхідно забезпечити такими способами:

1. Збільшення видобутку природного газу і нафти на території України, включаючи Чорноморський шельф; розробка сланцевих "покладів" і видобуток газу з вугільних пластів.

2. Диверсифікація джерел і шляхів поставок трубопровідного природного газу.

3. Альтернативна природному газу енергія - "зелена" і т.ін.

4. Енергозбереження та енергоефективні технології.

Що на сьогодні хоча б відносно виконано з цього енергобезпечного списку?

З пункту 1 - тільки роздано ліцензії. Усім "прилеглим", але не держкомпаніям, наприклад, не "Чорноморнафтогазу". Це кримське "дітище" "Нафтогазу" з липня не одержує від НАКу ані копійки за свою продукцію і змушене брати дорогі кредити. Ситуація в компанії, за даними джерел DT.UA, і фінансово, і технічно на межі краху. При цьому "Чорноморнафтогаз" працює на родовищах, відкритих чверть століття тому. І 60 тис. т газоконденсату (а це майже готовий бензин), що видобуваються за рік, як стверджують джерела DT.UA, "Чорноморнафтогаз" на аукціоні продати не може. Скоро зберігати все це видобуте добро буде просто ніде. У такий спосіб зараз збивають ціну на сировину держкомпаній?..

З пункту 3 - "зеленої" енергетики близько 2%. Щодо сланцю: Shell пробурила другу свердловину, про результати мовчить; Сhevron так достоту і не взялася до роботи.

Про пункт 4 на якийсь час доведеться забути - через пункт 2. Просте опитування колег засвідчило: перестали купувати енергозберігаючі лампи. Вони ж у 8–10 разів дорожчі за "традиційні", а перегорають чомусь так само швидко.

"Газпром" сам за себе

Це тільки квіточки грудневих домовленостей Кремля-Банкової. Якщо не замислюватися або, як висловлюється молодь, "не заморочуватися", то 268,5 дол. замість 406 - супер! Хоча "новий" газ від початку на 8,5 дол. на кожній тисячі кубометрів дорожчий від того газу, який "Газпром" довірив використовувати і зберігати компанії Дмитра Фірташа в українських ПСГ, йому ще доведеться оплатити зберігання. Втім, не факт.

Майже 2,136 млрд кубометрів реверсного газу Україна купила у 2013 р. Кілька серйозних заводів могли б на цьому газі ефективно пропрацювати. Це ж які гроші зекономлено порівняно з російським імпортним газом по 400–410 дол. за тисячу кубометрів!

Ніхто не каже, що обіцяна 17 грудня 2013 р. президентом РФ Путіним ціна газу для НАК "Нафтогаз України" відповідно до підписаної додаткової угоди до контракту купівлі-продажу газу від 19 січня 2009 р. між "Газпромом" і "Нафтогазом" ("дозволяє" останньому поставляти газ в Україну за ціною
268,5 дол. за тисячу кубометрів) - це погано. (Якби всі російські кредити не "зливали" компаніям провладних депутатів, схоже, з метою профінансувати президентську виборчу кампанію.) Погано те, що за всю цю "благодать" доведеться розплачуватися. І не В.Януковичу - всім
46 млн громадян України.

Якщо платиш зі своєї кишені - різниця відразу відчутна. А якщо різниця - з держкишені, тобто держбюджету? У принципі, той самий фокус, тільки не встигнете ви оговтатися від держгіпнозу, а від "дешевого газу і кредитів" ваші кишені як платників податків виявляться порожніми. Як і скарбниця.

Про можливі мотиви можна здогадуватися, але 9 січня 2014 р. Кабмін прийняв законопроект про скасування податку на додану вартість (ПДВ) при імпорті газу. І 16 січня депутати його ухвалили, укупі з держбюджетом-2014.

Нагадаю, з 1 січня 2014 р. Україна відновила стягнення ПДВ з операцій із ввезення на свою територію природного газу. Наприкінці 2013-го Віктор Янукович доручив віце-прем'єр-міністру Ю.Бойку та міністру енергетики і вугільної промисловості Е.Ставицькому підготувати до 10 січня законопроект, який знову звільнив би імпорт газу від сплати ПДВ.

Дуже навіть "до-о-бре", якщо Янукович і Путін вирішили, що називається, на корені задавити й угробити все вуглеводневе в Україні, окрім російських газу і нафти. Потерпіть і скоро ви побачите справжнє обличчя добренького "Газпрому"-монополіста та його побратимів. "Загазувавши" Україну по саме не можу, насильно позбавивши її необхідності енергоефективності, реверсних, альтернативних "газпромівським", поставок газу, "Газпром" ще й може скористатися тим, що Україна - дійсний учасник і цього року голова Європейського Енергетичного співтовариства (ЕС). І через Україну продавати більше газу в ЄС, ніж йому там відведено частку. Хоча що робитиме Україна зі своїм верховенством в ЕС, у Міненерговугільпромі точно, схоже, не знають. Сказали, що ця тема поки що "у замороженому стані".

Тимчасове припинення чи практична відмова
від реверсу?

Після заяви глави Міненерговугільпрому Е.Ставицького 8 січня 2014 р. про "тимчасове припинення" реверсних поставок газу в Україну з Європи DT.UA звернулося до нього з конкретними запитаннями.

1. Яким чином і в чий бюджет враховується "харківська знижка" на ціну російського імпортного газу? Це борг України чи зменшення для РФ плати за оренду Чорноморської бази у Севастополі? Як це враховується в бюджеті України з огляду на тривалість харківських угод? Як сплачується мито з урахуванням харківських угод?

2. Як розуміти, що досягнута в Москві угода про зниження ціни на газ в першому кварталі 2014 р. до 268,5 дол. за тисячу кубометрів між НАК "Нафтогаз України" і російським "Газпромом" мала бути підписана після 5 січня 2014 р.? Так стверджував віце-прем'єр Юрій Бойко. Тим більше цікаво, як ви і уряд будете діяти, якщо за результатами першого, або другого, або третього кварталу 2014 р. ціна імпортованого російського газу збільшиться? Як це може вплинути на держбюджет України 2014 р. (раптово ухвалений більшістю Верховної Ради 16 січня. - А.Є.)?

3. 9 січня ви фактично заявили про відмову України від реверсного газу і сказали: "Поки що ми виходимо щодо закупівлі газу, виходячи з міркувань, де ціна краща. Поки російський газ (купуватимемо), тому що він дешевший на сьогоднішній день". Тобто українські компанії (передусім "Нафтогаз") мусять відмовитися від реверсного газу, що поставлявся через Польщу та Угорщину? А що Україна робитиме завтра, через рік, через 5–10 років у цьому аспекті, коли "Газпрому" стане нецікавою газова оборудка з нинішнім урядом і президентом України?

4. Раніше ви зазначали, що Україна до кінця 2013 р. має намір підписати договір щодо реверсних поставок газу зі Словаччини, оскільки питання диверсифікації поставок палива до країни залишається актуальним, незважаючи на досягнуті домовленості з РФ про знижку на газ, що звідти імпортується. Така угода буде підписана, чи домовленість із "Газпромом" її автоматично анулює?

5. З 2014 р. Україна головує в Європейському Енергетичному співтоваристві. Хто саме буде координувати цю роботу від України? Що має намір і повинна зробити Україна у цьому статусі? Європейці розгублені, бо не мають повної інформації. Нам також не зрозуміло, як Україна головуватиме в Енергоспівтоваристві, якщо є першим кандидатом на порушення його умов, зокрема щодо практичного втілення Другого та Третього енергопакетів…

6. До початку 2014 р. згідно з угодами про розподіл продукції (УРП) Україна не повинна була отримати жодного бонусу чи плати від інвесторів, які підписали з українською стороною такі угоди (крім обов'язкових платежів). На сьогодні чи отримала Україна хоч якісь платежі від інвесторів за УРП? Скільки, від кого і за що? Чи враховані вони в держбюджеті-2014?

Але в Міненерговугільпромі вже вкотре нам обіцяють, що "завтра" міністр відповість.

Тим часом 15 січня Е.Ставицький заявив про підписання Україною "реверсу" зі словаками. Краще б він промовчав…

Реверс через Словаччину - фантомний меморандум?

15 січня 2014 р. Е.Ставицький, не уточнюючи подробиць, повідомив, що підписано документ про реверс зі словацькою компанією. Але, як з'ясувало DT.UA, українська сторона ще 5 грудня 2013 р. (до "знижкових" домовленостей Януковича і Путіна) "перепасувала м'яча" - свій варіант меморандуму оператору газотранспортних мереж Словаччини, Eustream. Попередивши, що якщо протягом 40 днів не одержить підписаного варіанта меморандуму про взаєморозуміння, то вважатиме, що взаєморозуміння так і не було досягнуто.

Словаки, у свою чергу, запропонували Україні вже в січні провести зустріч у Братиславі і підтвердити, що сторони правильно розуміють одна одну, і остаточно уточнити деталі меморандуму. Тим більше що вже було оголошено знижену на третину ціну "газпромівського" газу для України.

Крім того, словацька сторона готова була провести дослідження ринку і з'ясувати, чи знайдуться охочі транспортувати в Україну 3 тис. кубометрів реверсного газу на добу. Це вже була б комерційна розмова. Та чи знайдуться охочі на реверсні газопоставки після додаткової угоди НАК і "Газпрому" від 17 грудня 2013 р., тепер питання.

Є, звичайно, компанії, готові піти на умови так званого перерваного транзиту. Саме цього тижня, за даними джерел DT.UA, з ними веде переговори українська сторона. Але чи захочуть потенційні партнери брати на себе такий ризик?..

2013-й реверсний…

З 1 січня 2014 р. Україна не здійснює закупівель газу на ринках Європи. Про це свідчать дані компаній-операторів FGSZ Ltd (Угорщина) і PGNiG (Польща).

Україна, яка 17 грудня 2013 р. домовилася про щоквартальний перегляд ціни на газ, що поставляється з Росії, зупинила закупівлі в Угорщині і Польщі. При цьому, за даними джерел DT.UA, загальний імпорт Україною трубопроводами природного газу в 2013 р. з Угорщини і Польщі становив 2,136 млрд кубометрів.

Від угорської FGSZ Ltd Україна в 2013 р. імпортувала 1,146 млрд кубометрів. У грудні закупівлі газу в Угорщини впали до мінімальних. Так само стрімко скоротилися і грудневі закупівлі природного газу в Польщі. За даними джерел DT.UA, цього місяця в Україну поставлено близько 32,3 млн кубометрів газу, що майже втричі менше, ніж у листопаді 2013-го. Всього за підсумками 2013 р. Україна імпортувала з Польщі 986 млн кубометрів газу.

Яким чином ще пояснювати, що безкоштовний сир, як і газ, буває тільки в мишоловці?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі