Розпил чорного золота стартував

Поділитися
Розпил чорного золота стартував
Близько 660 млн грн становили втрати ПАТ "Укрнафта" (50% акцій якої належать державі) і пов'язаних із нею нафтодобувачів у результаті проведення 27 травня 2014 р. аукціону з продажу 383 тис. т нафти та 11 тис. т газового конденсату на Українській міжбанківській валютній біржі.

Близько 660 млн грн становили втрати ПАТ "Укрнафта" (50% акцій якої належать державі) і пов'язаних із нею нафтодобувачів у результаті проведення 27 травня 2014 р. аукціону з продажу 383 тис. т нафти та 11 тис. т газового конденсату на Українській міжбанківській валютній біржі. Таку оцінку зробила "Консалтингова група А-95" на основі порівняння цін реалізації з ринковими цінами на нафту.

Сировину було виставлено й продано за стартовою ціною 9600 грн/т, або близько 91 дол./бар. Тим часом у травні середнє котирування російської нафти Urals у Північно-Західній Європі становило 107,3 дол./бар., котирування порівнянної за якістю з українською нафти Dated Brent - 109,6 дол./бар. Якщо зіставити з дешевшим і менш якісним сортом Urals, упущена вигода на продажі української нафти становитиме близько 16 дол./бар., або 116 дол./т (1400 грн/т).

З урахуванням ПДВ, а також обсягу проданої сировини недоотриманий прибуток продавців нафти становить близько 645 млн грн. Беручи до уваги співмірні втрати на продажі газоконденсату (було виставлено 11 тис. т цієї сировини), сумарний обсяг упущеної вигоди перевищить 660 млн грн.

За даними учасника торгів, який побажав залишитися невідомим, увесь ресурс було викуплено контрольованим групою "Приват" ПАТ "Укртатнафта". Необхідно зазначити, що ПАТ "Укрнафта" також контролюється дніпропетровською групою, хоча їй в "Укрнафті" належить лише 42% акцій.

Водночас УМВБ не розкриває офіційної інформації на своєму сайті, хоча раніше публікувала її впродовж кількох годин від моменту завершення аукціону. В "Консалтинговій групі А-95" вважають, що небажання оприлюднити результати пояснюється колосальним розміром упущеної вигоди, якої зазнала "Укрнафта" і пов'язані з нею нафтодобувачі. У свою чергу, це може бути пов'язане з тим, що аукціон відбувся з порушенням законодавства, зокрема, без узгодження з аукціонним комітетом, головним органом із проведення торгів. Офіційно ситуацію не коментують ні в "Укрнафті", ні в Міненерговугільпромі.

На думку "Консалтингової групи А-95", такі втрати "Укрнафти", компанії з контрольним держпакетом акцій, стали можливі в результаті маніпуляцій чиновників у процесі визначення стартових цін української нафти. Українська нафта значно краща за якісними характеристиками, ніж російська Urals, але на ринку вона торгується до еталонного сорту Brent з дисконтом 2 дол./бар., а відповідно до нещодавно розробленого Міненерговугільпромом нового порядку визначення ціни, українська нафта має продаватися зі знижкою 15%. За розрахунками "Консалтингової групи А-95", у зв'язку з цим очікуваний обсяг упущеної вигоди "Укрнафти" у річному обчисленні становитиме близько 3,3 млрд грн. А дивна позиція УМВБ за підсумками подій 27 травня має бути врахована при проведенні майбутнього конкурсу з відбору біржі для подальшої організації торгів енергоресурсами. Очікується, що конкурс відбудеться в червні 2014 р.

Як раніше повідомляло DT.UA (див. №18 від 23 травня 2014 р.), нещодавно призначений заступник міністра енергетики та вугільної промисловості Ігор Діденко в травні 2014 р. очолив роботу з підготовки проекту змін у постанову №1064 про порядок проведення аукціонів із продажу енергоресурсів держкомпаній.

Попри протести Мінфіну та Мінекономрозвитку і торгівлі, Міненерговугільпром залишило в механізмі визначення стартових цін на нафту перехідний (понижувальний) коефіцієнт 0,85, одночасно поширивши його застосування на більший перелік сортів імпортної нафти. Такі зміни були прийняті на засіданні уряду 16 травня 2014 р., однак невідомо, чи вступили вони в дію.

Єдиним покупцем ресурсів "Укрнафти" на аукціонах виступає група "Приват". Занижена ціна на українську нафту дає покупцеві можливість одержувати нафтопродукти на НПЗ "Укртатнафта" з низькою собівартістю та згодом консолідувати прибуток на оптовій і роздрібній торгівлі через об'єднану мережу АЗС.

У 2009 р. з допомогою маніпуляцій при встановленні стартової ціни на українську нафту недоотриманий прибуток "Укрнафти", а відповідно, додатковий прибуток групи "Приват" становив близько мільярда доларів.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі