Євровалюта: реверсний розгін

Поділитися
Курс євро на світовому ринку падає четвертий тиждень поспіль. Не виключено, що падіння буде затяжним

Причина досить проста і, треба сказати, звична: Європейський центральний банк знову відстає від Федеральної резервної системи за активністю своєї монетарної політики.Річ у тім, що центральні банки провідних країн упритул підійшли до того моменту, коли треба починати підвищувати ставки. Або принаймні серйозно замислюватися над тим, коли починати цикл підвищень. Економіка потихеньку зміцнюється, безробіття знижується, питання лише в інфляції, яка не поспішає зростати і цим утримує центральні банки від рішучих кроків. У такій ситуації передумови для підвищення курсу одержує валюта тієї країни, центральний банк якої першим дозріє до посилення монетарної політики. І зараз перевага на боці долара.

Хоча на початку травня американська валюта зазнавала поразку за поразкою. Попередні дані показали, що в США зростання ВВП у першому кварталі становило лише +0,1% (проти прогнозу +1,2%). Зазначимо, що наприкінці 2013 р. економісти прогнозували зростання ВВП США в першому кварталі на 4%. Розчарування було таким сильним, що навіть дуже хороший звіт про ринок праці США не зміг утримати ситуацію. Вартість євро в доларах у цей час впритул наблизилася до психологічно дуже важливої позначки 1,40 (максимум було встановлено на 1,3993). Європейці були від цього, скажімо так, не в захваті, оскільки сильний євро шкодить експорту, а зростання економіки єврозони і так поки що скромніше нікуди.

Зворотний рух курсу почався після того, як під час свого виступу в Конгресі голова ФРС Джанет Йєллен заявила, що впевнена у продовженні зростання американської економіки. Вона також зазначила, що ФРС продовжить скорочувати програму купівлі активів у міру відновлення економіки, причини уповільнення якої в першому кварталі ц.р. мали тимчасовий характер. На думку голови американського центробанку, умови на ринку праці далекі від задовільних, однак ситуація поліпшилася.

Також грошово-кредитна влада США очікує, що мине чимало часу між завершенням процесу купівлі активів і першим підвищенням відсоткових ставок. Йєллен сказала, що якщо все йтиме за планом, QE завершиться восени. Аналітики відразу зробили висновок, що перше підвищення ставок планується десь ще через рік, а саме - у четвертому кварталі 2015-го.

Останній новий імпульс для зростання курсу долара виник після того, як опублікований цього тижня квітневий статзвіт показав несподіване збільшення замовлень на товари тривалого користування в США (+0,8% проти прогнозу 0,5%). У четвер, 29 травня, вартість євро впала до 14-тижневого мінімуму (1,3585 дол./євро)

Щоправда, впливовий Goldman Sachs понизив прогноз збільшення американської економіки в другому півріччі ц.р. з 3,50 до 3,25%. До слова, уточнені дані щодо ВВП США за перший квартал виявилися гіршими і попередніх показників, і прогнозів (-1,0% замість -0,5%). Однак навіть це вже не мало якогось руйнівного впливу на настрої учасників ринку.

А в цей час у єврозоні також обговорюють зміни в монетарній політиці, але зовсім іншого роду - перспективи подальшого зниження ставок. Більш того, розглядається можливість впровадження програми викупу активів, приклад якої показали США. Правда, за останніми даними, ЄЦБ вмовлятимуть утриматися від цього задуму.

Ще на початку місяця дані з єврозони радували. Особливо надихали Іспанія й Португалія, які наблизилися до моменту виходу з програми допомоги. Однак 8 травня Європейський центральний банк на черговому засіданні залишив ключову відсоткову ставку на рекордному мінімумі (0,25%). У квітні голова ЄЦБ Маріо Драгі закликав до вжиття додаткових заходів у разі, якщо зростання єдиної валюти почне негативно позначатися на інфляційних процесах.

Оскільки євро на рівні 1,40 нікому в Європі не подобається, то вже в травні Драгі заявив, що його відомство збереже значною мірою стимулюючу монетарну політику і за потреби вживатиме негайних заходів. Він додав, що європейська монетарна влада уважно спостерігатиме за розвитком ситуації в економіці і на грошових ринках і в разі потреби діятиме. Також Драгі сказав, що ЄЦБ буде комфортно розпочати діяти в червні. Саме це "у червні" ринок почув і, схоже, серйозно сприйняв ці слова - євровалюта почала падати.

Пізніше з'явилися дані щодо ВВП єврозони за перший квартал - зростання становило 0,2% проти прогнозу експертів у 0,4%. У зв'язку з цим аналітики провідних банків знизили прогноз зростання економіки єврозони за підсумками 2014 р. з 1,4 до 1,2%.

Тим часом інфляція в регіоні залишається на небезпечно низькому рівні. Наприклад, у Німеччині у квітні індекс споживчих цін становив -0,2% проти +0,3% у попередньому місяці. Менш важливі, але не менш показові дані, такі, як індекси ділової активності у виробничій сфері різних країн єврозони, виявилися нижчими від прогнозів. Індекс ділової активності у виробничому секторі ЄС загалом упав до 52,5 п.п. (проти очікувань у 53,2 п.п.).

Трохи пізніше німецький інститут IFO опублікував дані щодо ділового оптимізму в найбільшій європейській економіці, які виявилися не тільки значно гіршими за прогнози, але й нижчими від квітневих показників (110,4 проти 111,2 у квітні й прогнозу 110,9). Також вони показали збільшення кількості безробітних у Німеччині.

Дані ще раз нагадали, що відновлення економіки в єврозоні залишається слабким і нестабільним. Низька інфляція в комбінації з нестійким відновленням економіки робить подальше пом'якшення монетарної політики ЄЦБ більш ніж реальним. На думку більшості експертів, у червні слід очікувати як мінімум зниження ставки рефінансування ЄЦБ і депозитної ставки на 10 б.п. Іншими словами, всі вже змирилися з думкою, що зниження ставок неминуче, і тепер просто чекають підтвердження своїх прогнозів.

Більш того, певний тиск на єдину валюту чинить занепокоєння з приводу виборів у Європі, результати яких буде озвучено на вихідних. Тож так чи інакше низхідний тренд щодо євро залишається в силі. Аналітики UBS, наприклад, вважають, що курс євро продовжить вільне падіння і після червневого засідання ЄЦБ, очікуючи його значення в районі 1,25 дол. до кінця поточного року. А от Societe Generale більш оптимістичний. На думку його експертів, євро завершить 2014 р. у районі 1,32 дол.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі