"Хоптяне, йди!"

Поділитися
В облраду потрібно вводити нових депутатів. А губернатор панічно боїться, щоб в обласній раді не утворилася стійка права більшість, яка може висловити йому недовіру.

На Тернопіллі в розпалі політична криза, що має вигляд зменшеної копії кризи загальноукраїнської. Досі не розблокованою залишається робота Тернопільської обласної ради. А минулого тижня ключовий політичний гравець краю ВО "Свобода" висунув президентові ультиматум - негайно звільнити з посади голову облдержадміністрації Валентина Хоптяна як основного винуватця блокування роботи облради, порушення посадовцями ОДА законності, економічної стагнації області тощо. Ця вимога скидається на апробацію мети всеукраїнської акції "Вставай, Україно!" - дострокове припинення повноважень президента Віктора Януковича та формування "революційного активу для більш рішучих дій".

"Свобода" має вагомий привід, але не моральне право так діяти.

Понад два роки попередній склад обласної виборчої комісії не міг зібратися, щоб ухвалити рішення про заміщення депутатів. Нарешті, 11 лютого ц.р. ЦВК розпустила попередній склад ТВК через "систематичні та грубі порушення Конституції та законів України", дворічну бездіяльність щодо заміщення 16 депутатів облради (13 - від ВО "Свобода" та трьох - від "Єдиного центру"), які за результатами виборів 31 жовтня 2010 р. стали депутатами інших місцевих рад. Ця бездіяльність була неодноразово визнана судами (див. статтю "Гарбуз для переможця" у DT.UA від 25 листопада 2011 р.). Три додаткові вакансії утворилися торік у листопаді, коли голова облради Олексій Кайда та ще двоє свободівців - Олег Сиротюк та Едуард Леонов - стали народними депутатами ВР. Наступного ж дня зажевріла надія провести сесійне засідання облради. Але спроба успішно провалилася. Не вшанували своєю присутністю зал здебільшого представники "Свободи", хоча проігнорували засідання й по декілька депутатів від інших фракцій.

13 лютого ЦВК розглянула подання місцевих організацій політичних партій і затвердила новий склад Тернопільської обласної виборчої комісії. Тріумфували обласні організації політичних партій, які мали власні фракції у Верховній Раді попереднього скликання, - Партія регіонів, КПУ, Народна партія та "Батьківщина". Вони знову отримали максимальну, дозволену законом, кількість представників в обласній виборчій комісії - по три кожна.

ЦВК сама не наважилася ухвалити рішення про визнання обраними 19 депутатів Тернопільської облради, наступних за черговістю у списках партій, та зареєструвати їх. Вона, будучи комісією вищого рівня, доручила зробити це новому складу обласної виборчої комісії до 18 лютого. І знову ніби лихий попутав - порожні стільці. Засідання проігнорували представники... Партії регіонів, КПУ та Народної партії (сумарно - дев'ять осіб). Участь у роботі комісії не взяв і представник "Фронту змін", який раптово захворів. Тож для проведення засідання комісії у складі 17 осіб забракло кворуму. Через два дні обласна виборча комісія не змогла зібратися з тієї самої причини. Знову не прийшли представники провладних партій. Голова облвиборчкому Микола Крук, який представляє "Батьківщину", коротко й різко прокоментував журналістам їхню поведінку: "Я вважаю, що вказівки не приходити на засідання вони отримують від своїх партій".

У бажанні налагодити роботу облради "Свобода" виявилася самотньою. Інша велика опозиційна політсила - "Батьківщина" - зовсім не зацікавлена бачити регіональний парламент розблокованим. За результатами позачергових виборів у березні 2009 р. "червоні сердечка" отримали в ньому зовсім обмаль - 12 мандатів, від яких одразу відмовилися. Ця партія бажає позачергових виборів облради, які б відображали актуальні політичні симпатії в краї. А політичний барометр визначив погоду, найбільш сприятливу саме для "Батьківщини". Адже за результатами виборів до Верховної Ради в жовтні 2012 р. цю політичну силу в Тернопільській області підтримали 39% виборців.

Керівники обласної організації ВО "Свобода" будь-що домагалися зустрічі з головою облдержадміністрації і водночас головою обласної організації Партії регіонів Валентином Хоптяном. Хотіли, щоб губернатор відкрив їм секрет, чому члени облвиборчкому від цієї партії не з'являються на засідання. Натомість отримали відповідь, що відсутнім на засіданні комісії регіоналам погрожують розправою (цікаво, чому погрожують лише їм, а представники Народної партії і комуністи почуваються в цілковитій безпеці?)…

Так, нинішній голова облдержадміністрації Валентин Хоптян поки що не дає ходу кримінальним переслідуванням свободівців-бізнесменів, тим самим подаючи їм сигнал не нападати на нього. Але паритет не може бути збережений. В облраду потрібно вводити нових депутатів. А губернатор панічно боїться, щоб в обласній раді не утворилася стійка права більшість, яка може висловити йому недовіру. Надійна опора Валентина Хоптяна - його земляк Станіслав Скубашевський, який працював заступником глави адміністрації президента, став народним депутатом. Активно заступатися за нього тепер особливо нікому. А за депутатську недовіру президент явно не поплескає по плечу.

Зважаючи на бездіяльність нового складу обласної виборчої комісії, ЦВК має достатньо правових підстав, щоб самій розглянути й вирішити питання про заміщення 19 депутатів Тернопільської облради. 26 лютого ЦВК усе-таки зібралася на засідання. Її голова Володимир Шаповал закликав колег власним рішенням ввести нових депутатів Тернопільської облради. Але для цього забракло голосів. Шість були "за", а дев'ять утрималися. Знову - штопор.

"Свобода" і Партія регіонів в області часу не гаяли, а провели одна проти одної наступальні операції. Свободівці - народні депутати Олег Сиротюк, Михайло Головко, депутати облради та міської ради прорвали кордон спецпідрозділу "Беркут" і потрапили в приміщення Тернопільського національного економічного університету, де відбувалося виїзне засідання колегії ОДА. "Голова облдержадміністрації нищить конституційне право людей бути обраними. І тому спотворена політична карта області. Він має нести за це відповідальність!" - поставив крапку голова обласної організації ВО "Свобода" Володимир Стаюра. Своєю чергою голова облдержадміністрації Валентин Хоптян не ризикнув прилюдно зустрітися зі свободівцями і втік з колегії.

Регіонали були б з іншого тіста зліплені, якби не помстилися за такі дії свободівців. На початку березня обласна організація "Свободи" ініціювала засідання політичних партій, громадських та ветеранських організацій області, де обговорювалися безчинства влади Тернопільщини. Виконувач обов'язків голови облради Сергій Тарашевський не надав для цього конференц-залу, пославшись на початок ремонту в ньому. Тож захід відбувався в холі. Депутати й активісти Партії регіонів вдерлися на засідання. Народний депутат Михайло Головко несподівано вдарив заступника губернатора Гоча в обличчя. Регіонали у відповідь надавали нардепу стусанів.

Нарешті, Тернопільська обласна організація ВО "Свобода" оголосила ультиматум президентові. Вона вимагає "негайного усунення голови Тернопільської обласної державної адміністрації Хоптяна Валентина Антоновича та ініціювання належного розслідування його діяльності, припинення злочинної практики зловживання з боку представників органів державної влади". Одне слово, "Хоптяне, йди!". А інакше свободівці залишають за собою право на організований спротив аж до перекриття автошляхів, звернень до міжнародних організацій, європейських структур... А голова облдержадміністрації їм непрямо відповідає: "Не ви мене призначали, не вам мене звільняти!".

Поза сумнівом, на прикладі Тернопільщини центральна влада відпрацьовує сценарій маніпуляцій із волевиявленням на майбутніх президентських виборах. Її не турбує, що Тернопільщина залишається єдиною областю, де досі не ухвалено обласного бюджету на 2013 р. з усіма відповідними наслідками, не завершено створення центру екстреної медичної допомоги, не вирішено інших важливих питань. Недарма на порушення виборчого законодавства в Україні, зокрема в Тернопільській області, на сесії Європарламенту в Страсбурзі 13 березня звернув увагу депутат із Польщі Павел Коваль: "... у багатьох випадках треба додати прізвища обласних депутатів, котрі, як я довідався, не можуть отримати мандатів. Такі відомості до мене дійшли з Тернополя...". Невідомо тільки, хто з українських високопосадовців зробив висновки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі