Трамп пориває з доктриною невтручання

Поділитися
Трамп пориває з доктриною невтручання © RT.com
Виступаючи у штаті Флорида, президент США Дональд Трамп заявив, що удару по урядових військах у Сирії завдано "в інтересах національної безпеки" США. В одну ніч президент США Дональд Трамп зрадив доктрину, яку проголошував до виборів. Казав, що конфлікти оддалік кордонів США цікавитимуть його менше, ніж внутрішні проблеми.

Удосвіта 7 квітня кораблі ВМС США USS Porter і USS Ross у Середземному морі випустили 59 крилатих ракет "Томагавк" по сирійській авіабазі Шайрат поблизу міста Хомс - звідки, ймовірно, сирійські військові літаки 4 квітня здійснили атаку з використанням бойових отруйних речовин на місто Хан-Шейхун у провінції Ідліб.

За останнім даними, внаслідок американського ракетного удару 6 людей загинуло, тоді як сирійська авіабаза частково зруйнована. З літаків, що перебували на ній, 9 пошкоджені або знищені, але кілька тих, котрі стояли в ангарах, уціліли. Уціліла також одна з двох злітних смуг. Повідомляється, що не всі американські крилаті ракети досягли цілі, місце падіння деяких невідоме. Сирійська влада каже, що від американських ракет, які не влучили в ціль, постраждало кілька мирних жителів прилеглих сіл.

Виступаючи у штаті Флорида, президент США Дональд Трамп заявив, що удару по урядових військах у Сирії завдано "в інтересах національної безпеки" США. Це перший удар американської армії по об'єктах сирійської армії за час конфлікту, що триває 6 років. Досі американці бомбардували лише позиції бойовиків "Ісламської держави". "Сьогодні я закликаю всі цивілізовані нації приєднуватися до нас, щоб покласти край цьому вбивству й кровопролиттю в Сирії, а також покінчити з тероризмом у всіх його формах і проявах", - заявив Дональд Трамп.

Таким чином, сьогодні Трамп рішуче порвав з курсом Обами, який ще в 2013 р. обіцяв Асаду відплату за атаку із застосуванням отруйних речовин, але не виконав обіцяного. Натомість Трамп вчинив так, як робили раніше багато президентів США. Він не просив санкцій у Конгресу на удар по Сирії і, схоже, своєю несподіваною військовою операцією за кордоном хотів відвернути увагу громадськості від внутрішніх проблем та заглушити голоси тих, хто каже, що президент США і його оточення перебувають під впливом Росії. Однак малоймовірно, що американська акція в Сирії погіршить відносини з Кремлем, які й так переживають не найкращий період. Гнівна реакція Кремля - лише слова. США зробили все, аби російські військові в Сирії, які беруть участь в операції на боці режиму Башара аль-Асада, не постраждали.

Американські військові попередили російську сторону про свою акцію заздалегідь. Відомо, що росіяни перебували на базі Шайрат або поблизу неї. Тому Росія, очевидно, й не намагалася перешкоджати ударові США своїми засобами ППО, розміщеними в Сирії. Однак росіяни попередили сирійців про підготовку удару з боку США, і персонал бази, а також частина літаків були евакуйовані до удару.

Напередодні США, Франція і Велика Британія в Радбезі ООН намагалися засудити дії Дамаска за застосування забороненої зброї. Однак їхні зусилля наштовхнулися на опір представників Російської Федерації. Цей факт, як вважають, став однією з причин, чому США вирішили діяти самостійно.

Росія і Сирія продовжують наполягати, що газову атаку 4 квітня у провінції Ідліб влаштувала сирійська опозиція, аби дискредитувати Асада. Президент Росії Володимир Путін назвав удари США по Сирії агресією проти суверенної держави з порушенням норм міжнародного права і під надуманим приводом. Про це, як передає РІА "Новости", заявив журналістам прес-секретар російського керманича Дмитро Пєсков. За його словами, "сирійська армія не має запасів хімічної зброї. Факт знищення всіх запасів хімічної зброї збройних сил Сирії був зафіксований і підтверджений ОЗХЗ - спеціалізованим підрозділом ООН". "При цьому, на думку Путіна, повне ігнорування фактів використання хімічної зброї терористами лише істотно погіршує ситуацію", - підкреслив Пєсков.

Російське МЗС також виступило із заявою, що ракетний удар по Сирії США готували заздалегідь, тобто ще до трагічних подій у провінції Ідліб. Після американського ракетного удару РФ зажадала нового скликання Ради Безпеки ООН щодо Сирії. Під питанням тепер запланована на 12 квітня перша зустріч очільника російського МЗС Сергія Лаврова і голови Держдепартаменту США Рекса Тіллерсона. Російська сторона припиняє дію укладеного зі США Меморандуму про запобігання інцидентам і забезпечення безпеки польотів авіації під час операцій у Сирії.

У США заявили, що майже цілком впевнені у використанні проти мирних жителів міста Хан-Шейхун у провінції Ідліб 4 квітня нервово-паралітичного газу "зарін", застосування якого було схвалене режимом Асада. Внаслідок тієї атаки загинули 84 людини, у тому числі не менше 10 дітей.

Важливо й те, що акція Трампа в Сирії стала першим зовнішньополітичним актом, який здобув міжнародну підтримку. Країни Заходу, Ізраїль, Саудівська Аравія та Туреччина схвалили дії США, особливо відзначивши обмежений характер американського ракетного удару. Цікаво, що Дональд Трамп схвалив удар по Сирії в момент, коли вів переговори з китайським лідером Сі Цзіньпіном у Флориді. Китай також був заздалегідь оповіщений про удар. Офіційний Пекін лише заявив, що зацікавлений, аби ситуація в Сирії не погіршилася, й не став засуджувати дії США. Під час переговорів із китайським лідером одним із пунктів значилася проблема ядерної зброї Північної Кореї. Ударом у Сирії Трамп продемонстрував Сі Цзіньпіну, що і з Пхеньяном церемонитися не буде.

В одну ніч президент США Дональд Трамп зрадив доктрину, яку проголошував до виборів. Казав, що конфлікти оддалік кордонів США цікавитимуть його менше, ніж внутрішні проблеми.

Головне питання, над яким сьогодні міркують коментатори: це була разова акція відплати - чи США готуватимуть операцію з повалення режиму в Сирії, і тепер ми спостерігаємо початок нового великого глобального протистояння? Держсекретар США Рекс Тіллерсон уже заявив, що режим Башара аль-Асада не має майбутнього, але до нинішнього ракетного удару ці слова мало хто сприймав всерйоз.

Тепер, після того, як Дональд Трамп укотре продемонстрував свою непередбачуваність, важко сказати, як далеко Вашингтон готовий піти шляхом досягнення своїх цілей у Сирії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі