ЩОБ ВИСТАЧИЛО ГАЗУ МІСТАМ, ГАЗІВНИКИ ВІДКЛЮЧАЮТЬ СЕЛА ПІД ПРИВОДОМ ПРОФІЛАКТИЧНИХ РОБІТ

Поділитися
Справжнім лихом, майже нерозв’язною проблемою для країни стали сьогодні неплатежі населення за енергоносії...

Справжнім лихом, майже нерозв’язною проблемою для країни стали сьогодні неплатежі населення за енергоносії. Хоча, здавалося б, що простішого: не платиш — не одержуєш. Проте в нинішніх умовах це закономірне та єдино правильне розв’язання проблеми майже нереальне. І не тільки тому, що відключати життєво необхідні послуги людям, котрим не платять зарплату чи пенсію, аморально. Як відомо, серед неплатників чимало заможних людей. А річ також у тому, що відключати окремі квартири, скажімо, у мільйонному місті — справа непроста, трудомістка.

Щоб постукати в кожну квартиру й розраховувати на те, що тобі відчинять, піде чимало сил і нервів. Але працювати з кожним абонентом, як це роблять, приміром, зв’язківці, газівники, здається, навіть не намагаються. Принаймні в Одесі. Частина населення загалом платить за газ не прямо, а через жеки. Тож газівники, котрі є монополістами в цій сфері, не довго думаючи знайшли інший, дуже простий вихід із цього пекельно складного становища.

Керівництво ВАТ «Одесагаз», виконуючи рішення уряду і свого начальства щодо відключення злісних неплатників, замість міського населення, котре заборгувало величезні суми, мабуть, вирішило відключати... сільське, яке акуратно платить за послуги, — лише близько 10% ходять у боржниках. А як інакше пояснити те, що селянам перекривають газ без попереджень і пояснень. Буцімто для технічних і профілактичних робіт. Утім, зрозуміло чому. Відключати споживачів за борги, яких немає, — це беззаконня.

Скільки сьогодні сіл в області відключено від газопостачання, сказати важко. Цю інформацію газівники втаємничили. Відомо, що понад два тижні тому відключено троє сіл у Великомихайлівському районі: Великоплоске, Слов’яносербка і Велика Комарівка. На моє запитання, з якої причини відключені села, заступник голови правління з питань обліку й розподілу газу ВАТ «Одесагаз» Юрій Ізондт відказав, що їхня організація до цього ані найменшого стосунку не має.

Щоб з’ясувати причину, мені довелося обдзвонити чимало газових організацій. І те, що багато хто з них приховував правду, наводить на різні погані думки, якщо не сказати більше. У Роз- дільнянському управлінні експлуатації газового господарства, яке і перекрило селам «кисень», мені роздратовано пояснили, що загалом весь район пора відключати за те, що не розраховується за газ. Але водночас заявили, що села вони відключили з технічних причин. А коли я поцікавилася, коли їх підключать, то почула: «З цим запитанням звертайтеся в Одеське виробниче управління магістральних газопроводів. Вони ведуть роботи».

Проте керівництво цього одеського управління пояснило, що ніяких робіт у Великомихайлівці їхня організація не проводила і до відключень сіл не причетна. При цьому зауважили, що коли проводиться профілактичний ремонт, то населені пункти відключаються не більш як на 70 годин. Цю інформацію мені підтвердили й у диспетчерській.

Як згодом з’ясувалося, сільське населення, яке, зазначте, не заборгувало газовикам ані копійки, відключили, виявляється, за борги. За борги районного бюджету щодо субсидій і пільг. На сьогоднішній день (з урахуванням минулого року) вони становлять загалом по Великомихайлівському району 195,2 тисячі і 30,7 тисячі гривень, відповідно. Про це повідомило керівництво району. Проте ні «Одесагаз», ні Роздільнянське управління експлуатації газового господарства досі офіційно так і не повідомили районну владу, попри її запит, з якої ж причини все-таки відключено села.

Невже це таємниця? І чому треба приховувати правду? Як у такому випадку газівники збираються боротися з неплатниками? Коли я вкотре звернулася по роз’яснення в «Одесагаз», до пана Ізондта, то знову почула ту саму відповідь: «Села відключено з технічних причин». І лише після того, як я передала в особах розмову з його колегами, підлеглими й керівництвом райадміністрації, пан Ізондт дуже неохоче погодився відповісти на мої запитання.

Але розмова однаково не склалася. «Я не на допиті», — сказав він, даючи зрозуміти, що нашу зустріч закінчено.

Отакою була реакція відповідальної особи на моє прохання розібратись у тому, що відбувається. А точніше, на бажання побачити офіційне повідомлення «Одесагаз» про відключення трьох сіл Великомихайлівського району. Тим часом, у листі київського начальства, який і став для місцевих газівників керівництвом до дії, крім усього іншого, сказано, що «Нафтогаз України» просить органи виконавчої влади на місцях через засоби масової інформації повідомити споживачів про вжиті заходи.

Цей лист НАК «Нафтогаз України» від 27 червня ц.р. було адресовано не тільки керівникам газотранспортних і газозбутових підприємств, а й головам обласних держадміністрацій. Попри це, про заходи, вжиті обласною газовою компанією на практиці, не відомо не тільки споживачам, а й районній владі. І, схоже, не тільки районній. В облдержадміністрації мені теж не змогли відповісти, скільки сіл відключено від газопостачання і на який період. Більше того, моє запитання навіть викликало там подив: мовляв, хіба ви не знаєте, що за газ треба платити, а тих, хто не платить, відключають, і що місцева влада при цьому не має права втручатися в роботу газівників.

Що тут скажеш! Коментарі, як то кажуть, зайві. А в тому ж таки вищезгаданому листі НАК «Нафтогаз України» йдеться саме про субсидії та пільги. І про те, що керівники центральних органів виконавчої влади й держадміністрацій не забезпечують контролю над розрахунками бюджетів за цими двома позиціями. Вони не вжили серйозних заходів для поліпшення ситуації з оплатою газу. У результаті, за станом на 20 червня ц.р., приміром, у Дніпропетровській області оплата пільг і субсидій становить, відповідно, 7,9% і 15%, в Одеській — 2,7% і 8,3%, у Луганській — 2,2% і 2,1%, у Донецькій — 1,5% і 4,2%, у Харківській — 0,7% і 1,6% і в Запорізькій — 0,01% і 0,4%.

Ясна річ, точка зору місцевої влади щодо цього інакша. Як повідомив начальник обласного фінуправління Григорій Поддубний, уряд при формуванні бюджетів областей на цей рік передбачив на виплату субсидій тільки 25% від потреб, а пільг і ще менше — 5%. А позаяк пріоритетними є розрахунки за енергоносії, то ухвалили зміни в державний бюджет, і на це загалом по Україні держава виділяла 1,5 млрд. гривень. Одеська область просила з цієї суми 200 млн., аби розрахуватися за борги станом на 1 січня. Але, на жаль, не тільки грошей — навіть відповіді не дочекалася.

А стосовно безпосередньо проплат за цими двома позиціями, то, як підкреслив пан Поддубний, кошти на це виплачуються з районних бюджетів, де передбачено на субсидії 29% від потреб, а на пільги — 8%. Що для Великомихайлівського району — 86 тисяч гривень. Однак із початку року з району на ці цілі надійшов нуль. Керівництво Великомихайлівської райадміністрації пояснило, що район дотаційний і своїх коштів не має. За день тут збирають лише 200—300 гривень доходів. А область на субсидії та пільги не виділила їм ані копійки.

Словом, грошей немає. Винна в усьому держава, яка надала малозабезпеченим громадянам пільги й субсидії, але не передбачила на це коштів. А відповідати за всі гріхи дбайливої влади доводиться селянам. Запитую, і коли ж тепер селам дадуть газ? Відповідають: коли район цілком поверне борги. Але при чому тут населення, яке акуратно платить за послуги? До речі, в Іванівському районі, де від газопостачання з 17 липня відключено саме селище Іванівка й село Прохорове, безпосередньо населення заборгувало певну суму. Але, знов-таки, чомусь відключили все село, хоча закрити заслінку окремому приватному сільському будинку, мешканці якого заборгували за газ, як ви самі розумієте, загалом не проблема.

І потім. У листі НАК «Нафтогаз України» справді сказано, що «з 1 липня компанія змушена припинити подачу газу через газорозподільні станції та газорегулюючі пункти тим регіонам, ситуація з розрахунками в яких є критичною». Чому, регіонам у цілому, не зрозуміло. Адже такого споживача насправді немає. Є конкретні підприємства, квартири, будинки. Та й у самому листі, до речі, чітко сказано, що, вдаючись до таких жорстких заходів, «Нафтогаз України» керувався дорученнями Президента країни і прем’єр-міністра України, відповідно до яких, подача газу споживачам (але не регіонам, зверніть увагу) відбувається виключно в межах проведених проплат. Однак цей недвозначний вислів — «у межах проплат» — керівництво «Одесагазу» розуміє по-своєму.

Як відомо, областям ліміти на газ виділяються відповідно до рівня проплат і так само, слід вважати, і районам. Але як насправді все відбувається всередині одеської вотчини, невідомо. Не знають про це й у самих районах. Картина боргів по субсидіях та пільгах загалом по області дуже строката. За оперативними даними «Одесагазу», 7 липня ц.р. заборгованість, приміром, по Великомихайлівському району становила понад 122 тисячі гривень, по Роздільнянському — 393 тисячі.

За словами пана Ізондта, у Роздільнянському районі відключено двоє сіл. Цю інформацію підтвердили і в Роздільнянському управлінні з експлуатації газового господарства. Проте у райадміністрації мені відповіли, що такого загалом бути не може, оскільки населення тут ні при чому. «У будь-якому випадку мені на сьогодні про це невідомо, — говорить в.о. голови Роздільнянської райадміністрації Лариса Азіна. — Хотіли відключити два села, у тому числі й Кучурган, але там люди заявили, що вони вийдуть на трасу (Одеса—Кишинів) і перекриють рух».

Але найвищий борг сьогодні в Одеси. По субсидіях та пільгах він перевищує 6,3 млн. гривень. Проте тут боржником є не тільки міський бюджет, а й безпосередньо населення. Лише за цей рік борг склав 1 млн. 300 тис. грн. І все-таки ніхто не наважиться відключити від газопостачання місто чи навіть район міста. До повної оплати.

Правда, днями відключили Суворовський, відомий як селище Котовського. Як повідомило місцеве телебачення, для профілактичного ремонту. Судячи з початкової інформації — на десять днів. Але газівники — молодці: упоралися за три дні, за що були обсипані словами подяки.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі