Бізнес на вагітних

Поділитися
Бізнес на вагітних
А ще платники податків фінансують програму "Турбота", за рахунок якої Київрада вирішила ощасливити вагітних жінок. Але про бюджетне походження грошей намагаються не згадувати - все підноситься як подарунок від рідного міста.

Київську владу останнім часом хвалять мало. Чомусь ніхто не хоче належним чином оцінити титанічні зусилля, яких докладають чиновники до виконання міських проектів та програм соціального захисту населення. А тим часом, у розпал фінансової кризи і значного збільшення заборгованостей у бюджетній сфері, Київрада та Київська міськдержадміністрація взяли під свій захист і, як омофором, накрили своїми рішеннями не тільки чорнобильців та афганців, а й жінок, котрі готуються невдовзі стати мамами.

Чи знаєте ви, скільки грошей має зібрати молода сім'я, щоб спокійно вирушати в пологовий будинок? Офіційно, поки статтю Конституції ніхто не скасовував, пологові будинки та жіночі консультації працюють за бюджетні кошти і повинні приймати пацієнток безплатно. А в реальному житті майбутній батько має заплатити благодійний внесок - від 1200 до 2000 грн, крім того, покласти в конверт від 400 до 1000 у.о для лікаря та бригади (суми варіюються залежно від здоров'я вагітної і прайс-листа кожного лікаря: один любить долари, інший бере тільки євро). В Інтернеті легко можна знайти розцінки за будь-які види діагностики, пологів, знеболювання тощо. Є там і конкретні прізвища лікарів та номери пологових будинків, відгуки пацієнток і поради, що необхідно покласти в сумку породіллі, яка, до речі, теж влітає в копієчку.

- Коли мій лікар сказав, що кожна матуся отримає подарунок від міста - спеціальний пакет із набором для пологів, я спочатку не повірила, - ділиться враженнями Сніжана К. - Під час наступної консультації лікар повернувся до цієї теми і запитав, чи хочу я отримати такий подарунок. Для цього треба всього лише написати заяву, зазначивши дані паспорта, ідентифікаційний код і адресу проживання. Чи буде в тому пакеті все необхідне для пологів, чи щось доведеться докуповувати, він не зміг пояснити. Я ще не все купила з того, що є в списку (він досить-таки розлогий), грошей знадобиться чимало, але навряд чи хтось, крім моєї сім'ї, візьме на себе ці витрати. Швидше за все, це якась передноворічна акція - подарують пелюшку, дитячий чепчик і календарик на 2014-й у торбинці з ялинкою, - переконана Сніжана.

У департаменті охорони здоров'я КМДА стверджують, що це - не акція, а реалізація міської програми "Турбота", спрямована на підтримку майбутніх матерів.

Усю необхідну інформацію можна одержати в департаменті або знайти на офіційному сайті КМДА: "Для того щоб майбутня мама безплатно отримала повний пакет медикаментів, передбачених проектом, їй необхідно лише заповнити два бланки заяв: одну - на ім'я директора департаменту соціальної політики КМДА, а другу - на ім'я керівника муніципальної лікарняної каси. Це можна зробити в жіночій консультації під час чергового обстеження.

Соціальний проект зі страхування потерпілих від наслідків аварії на ЧАЕС, афганців і породіль у муніципальній лікарняній касі Києва (МЛК) реалізується в рамках виконання соціальних ініціатив президента України, а також завдань глави держави з модернізації медичної галузі. У рамках проекту породілі, за кошти міського бюджету, будуть забезпечені наборами медикаментів та виробів медичного призначення, необхідних для пологів.

Місто профінансувало програму в повному обсязі, і кожна киянка - майбутня мама - гарантовано має право на отримання безкоштовного медикаментозного забезпечення у рамках проекту", - стверджує керівництво департаменту охорони здоров'я КМДА.

Схема, на думку чиновників, - проста й прозора. Коли вагітна жінка приходить на прийом, лікар розповідає їй насамперед про нову соціальну ініціативу і видає два бланки-заяви, які вона має заповнити. І все. Папери передають у район, лікар продовжує вести прийом, а майбутня мама готується до пологів і чекає на подарунок від рідного міста.

Медики бачать цей процес трохи інакше. Нескінченні реформи та новації їм уже добряче набридли, - щоразу збільшується кількість паперів, які необхідно заповнювати, з'являються якісь додаткові навантаження, що не мають нічого спільного з лікувальним процесом. Нова повинність викликає у лікарів погано приховане обурення. По-перше, на прийомі - великі черги, кожна пацієнтка приходить зі своїми проблемами й запитаннями, і часу на агітацію не залишається. По-друге, лікарям ніхто не пояснив, що саме входить у цей пакет, коли й де жінки зможуть його отримати. Пацієнтки ставлять запитання, а вони лише руками розводять: мовляв, наша справа маленька, ми тільки заяви збираємо. І, по-третє, незрозуміло, з якого дива лікарі повинні працювати на муніципальну лікарняну касу - агітувати, пояснювати, переконувати, а часом і примушувати пацієнток заповнювати бланки? І все задля того, щоб комусь зробити план! На п'ятихвилинках їм зачитують оперативні дані МЛК, де підраховано, скільки заяв було зібрано за останній тиждень і з початку проекту. Не дай боже опинитися в аутсайдерах!

Станом на 9 грудня ц.р. в столиці зібрали 4642 заяви від вагітних, з них 986 - тільки за останній тиждень. Відстаючих закликають рівнятися на трійку районів-лідерів: у Деснянському районі вже оформили 990 заяв, у Дніпровському - 871, Святошинському - 570. Серед відстаючих - Печерський район.

- Це, мабуть, через мене, - сміється Сніжана К. - Я - аспірантка, звикла кожне питання вивчати докладно. Мені ніхто не надав інформації, що саме отримає породілля, яка написала заяву. Я не розумію, чому гроші з міського бюджету мають перерахувати не в пологовий будинок, а в муніципальну лікарняну касу, яка позиціонує себе як благодійна організація, і тільки після цього майбутні мами щось колись отримають. Нас просять і навіть вимагають заповнити бланк-заяву з проханням прийняти в члени МЛК, де необхідно платити щомісячні внески. Перший раз за нас обіцяє заплатити місто - нібито з бюджетних коштів. А далі? Після ознайомлення з правилами функціонування каси виникла підозра, що ніякого набору не отримаю. Допомога надається тільки тим, хто платив внески впродовж трьох і більше місяців, а від дня підписання заяви до пологів може минути менше часу. Найчастіше жінки заповнюють ці бланки разом із паперами на декретну відпустку. Внески акумулюються протягом кількох місяців, але вони не переходять на наступний рік, тобто першого січня рахунок обнуляється, і після того вже ніхто нічого нікому не дасть. Можливо, вносячи в проект вагітних жінок, передбачали, що всі вони стануть мамами виключно до 31 грудня нинішнього року? Чи навпаки - сподівалися, що новий рік настане раніше, ніж пологи? Кажуть, що у правил є якісь винятки, від яких усі виграють. У черзі під кабінетом я поки що чула лише розмови про те, що жінки, які першими написали заяви, вже стали мамами, але ніхто з них так нічого й не отримав. Лікар пояснив, що в пологовий будинок ніхто ніяких пакетів не привозив, проект чомусь загальмувався, - розповідає Сніжана.

Навіть не віриться, що проект, реалізований у рамках соціальних ініціатив президента України, раптом дав збій. Адже чиновники не втомлюються повторювати, що всі програми, націлені на "покращення" життя електорату, працюють як годинник. При тому благополуччі в системі охорони здоров'я і соціального захисту, яке бачать чиновники, вкрай важко знайти вузькі місця, котрі потребують розширення, але їм усе ж таки вдалося. Київрада, яку лихі язики називають нелегітимною, знайшла спосіб ощасливити кілька категорій киян. На сесії, що відбулася 2 жовтня ц.р., депутати проголосували за те, аби забезпечувати ліками афганців, чорнобильців та породіль за сприяння МЛК.

Голова комісії Київради з питань охорони здоров'я і соціального захисту А.Шлапак неодноразово підкреслювала, що це рішення "має упорядкувати систему благодійних внесків пацієнтів медустанов і гарантувати учасникам проекту, що їх буде забезпечено необхідними медпрепаратами. Муніципальна лікарняна каса забезпечуватиме ліками тільки стаціонарне лікування. Рішенням Київради передбачено, що вступний, а також щомісячні внески в благодійну організацію МЛК платитимуть із міського бюджету. На це виділено 7,7 млн грн (було внесено зміни до бюджету Києва). Уже наприкінці грудня можна буде підбити перші підсумки використання цих коштів".

У рамках зазначеного проекту (станом на 9 грудня 2013 р.) вже отримано майже 51 300 заяв від вищезгаданих категорій киян. У тому числі - і від вагітних жінок.

Проте не лише вони, а й головлікар, який погодився (на умовах конфіденційності) поговорити на цю тему, підтвердив, що нічого замість підписаних заяв вони для породіль не одержували. Медперсонал уже втомився пояснювати й виправдовуватися, чому немає обіцяних наборів і гарантованого забезпечення безкоштовними ліками. Атмосфера нагнітається день у день: чим більше підписується заяв, тим частіше виникають конфлікти. Від цього потерпає авторитет лікаря, зникає довіра пацієнтів. При цьому головлікар не приховує, що фінансовий стан лікувальної установи - коматозний: "Під час затвердження бюджету щоразу викреслюються суми, необхідні на ремонт і профілактику медобладнання, ліфтів, сантехніки, даху тощо. Понад 80% благодійних внесків пацієнтів перераховуються місту, а те, що залишається, йде на латання дірок. З нас вимагають десятки тисяч гривень за оформлення документів на землю, паспортизацію будівлі (оцінки, експертизи, виписки тощо), але з бюджету не виділяють ані копійки. Не здивуюся, якщо раптом під вікнами розпочнеться будівництво, - чимало є охочих "урвати" шмат території муніципальної медустанови. Боргів нагромадилося на мільйони гривень - комунальні послуги й енергоносії, ліфти і телефонний зв'язок, різноманітні разові платежі. Тільки за кисень, без якого аж ніяк не обійтися, заборгували майже 80 тис. грн. І наш пологовий будинок - не виняток. Звідки ж візьмуться кошти на ліки, видаткові матеріали, харчування для вагітних та породіль?.."

За чинним законодавством - із бюджету, який, до речі, наповнюється за гроші платників податків. Народна мудрість каже - скупий платить двічі. Може, раніше так і було. Але в наш час пацієнти, навіть якщо вони зовсім не скупі, розкошелюються значно частіше. Майбутні мами й тата платять податки, фінансуючи тим самим гарантовану Конституцією безоплатну медичну допомогу. Потім - благодійний внесок у касу пологового будинку, який надходить, кажуть, до міської скарбниці. Далі - купують ліки, шприци, крапельниці, одноразові набори для огляду, рукавички, перев'язувальні матеріали тощо, з урахуванням чималого відсотка ПДВ. І нарешті - розрахунок із медперсоналом. Ціна договірна, але нараховується додатковий відсоток за "столичність".

А ще платники податків фінансують програму "Турбота", за рахунок якої Київрада вирішила ощасливити вагітних жінок. Але про бюджетне походження грошей намагаються не згадувати - все підноситься як подарунок від рідного міста.

- Погана прикмета - кривдити вагітних, - нагадує Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської ради захисту прав і безпеки пацієнтів. - Жінки скаржаться нам на те, що їх примушують підписувати заяву на матеріальну допомогу на 410 грн, а потім ніхто не бачить ні цих грошей, ні обіцяних пакетів для породіллі. Маму з дитиною виписують із пологового будинку й заспокоюють: "Не хвилюйтеся, все отримаєте, але пізніше". Для цього пологи доведеться повторити, чи як?!

Рішення Київради від 02.10.2013 р. викликає чимало запитань. Чому раптом бюджетні гроші вирішили перерахувати саме цій благодійній організації? Хто й коли проводив тендер? Якщо це матеріальна допомога, заяву на яку мають написати вагітні киянки, чому її отримують не вони, а благодійна організація МЛК, про яку вони навіть не чули? З якого дива гроші з міського бюджету планують витратити ще й на внески в цю благодійну організацію? Невже ніхто з депутатів, які проголосували, не знає, що означає слово "благодійність" і за чий кошт вона здійснюється?!

Столичні чиновники заявляють, що все робиться прозоро, виключно на благо людей. Тоді логічно було б спрямувати ці кошти в пологові будинки, зобов'язавши їх сформувати запас пакетів для породіль, чітко визначивши, що туди має входити. Настав час народжувати - жінка отримує цей набір, розписується в журналі та ще й чемно дякує.

А що маємо сьогодні? Порожні полиці для медикаментів у пологових будинках і скарги пацієнток, яких використали в якихось незрозумілих схемах. І пафосні слова чиновників про соціальні ініціативи президента і наміри влади по-батьківському піклуватися про майбутніх матусь. Мабуть, задля цього й придумували схеми дроблення грошей на малі суми, готували бланки заяв на матеріальну допомогу, що зникла в невідомому напрямку? - цікавиться В.Сердюк

- Бюджетні кошти не потребують таких посередниках, як муніципальна лікарняна каса, - вважає народний депутат Наталія Новак. - Гроші, призначені на лікування чорнобильців, афганців та інших категорій киян, саме їм і потрібно перераховувати, без будь-яких фондів та посередників. Адже це не чийсь подарунок, а програма "Турбота", що фінансується міським бюджетом. Якщо
7,7 млн грн вилучили з цієї програми, спрямувавши її в МЛК, то багато тих, хто потребував допомоги і розраховував на неї, нічого не отримають. Уся ця гра в добродійність - не що інше як корупція й відмивання грошей. А як інакше можна оцінювати рішення про передачу бюджетних коштів, призначених на медичну та соціальну допомогу киянам, якійсь благодійній організації? - говорить Н.Новак.

Київську владу останнім часом справді мало хто хвалить. Але ще гірше, що ніхто не помічає титанічних зусиль чиновників, спрямованих на перекроювання програм та освоєння бюджету. Навіть ті, хто зобов'язаний цим цікавитися згідно службових повноважень.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі