Берингів тунель

Поділитися
Обрання напередодні нового року Романа Абрамовича губернатором Чукотського автономного округу с...

Обрання напередодні нового року Романа Абрамовича губернатором Чукотського автономного округу стало святом не тільки для жителів одного із найменших за кількістю населення й одного з найбільших за територією суб’єктів Російської Федерації, а й для нас, журналістів. Як відомо, політичне життя в дні свят завмирає, ліниво пожвавлюючись лише наприкінці лютого. Тим часом газети виходять (українські газети; більшість солідних і не дуже солідних російських видань пішло на різдвяні канікули) і нам доводиться шукати сюжети для продовження діалогу з читачем. Тим часом у російській політиці є залізне правило: не ти шукаєш сюжети, а сюжети шукають тебе, лякаючи своєю трохи кримінальною розмаїтістю романтиків і примушуючи задуматися навіть відвертих циніків. Отже, якби Романа Абрамовича не було, його варто було б вигадати — принаймні на дні новорічних свят...

А так Захід, що прокинувся після різдвяних щедрот, отримав новий сюжет для обговорення — ідею будівництва тунелю через Берингову протоку, тунелю, який повинен з’єднати округ Чукотку й штат Аляску. Якщо перший крок нового керівника суб’єкта федерації не виявиться блефом, варто визнати Романа Абрамовича просто-таки великим губернатором. Тим паче, що сам він називає свій проект виключно альтруїстичним і не збирається витрачати на нього гроші ні з федерального, ні з місцевого бюджетів.

Це і насторожує. Як відомо, класичним прикладом будівництва з альтруїстичних міркувань є Панамський канал. Зараз уже мало хто пам’ятає, що багато мов світу — у тому числі російська та українська — збагатилися внаслідок цього будівництва століття словом «панама» не в географічному, а виключно в економічному значенні: так стали називати крупне шахрайство, яке прикривається альтруїстичними спонуканнями й обіцянками великих перспектив. Творці компанії Панамського каналу вчасно зрозуміли, що ідея з’єднання Америк може приголомшити мільйони потенційних вкладників своїми безпрецедентними можливостями і чеканням надприбутків від каналу... Однак на той момент у цьому об’єднанні не було ще серйозного економічного змісту, що й призвело до банкрутства компанії і втрати мільйонами вкладників своїх коштів. Майже через століття, коли економічні вигоди від будівництва каналу стали очевидні, будівництво було здійснене урядом Сполучених Штатів. При цьому Вашингтон підтримав й інший проект — створення незалежної панамської держави, що довірила американцям контроль над зоною каналу. Навіть у наш час — час високих технологій і багатьох можливостей для вантажоперевезень — значення каналу настільки велике, що Сполучені Штаті постійно сприяють... як би це краще висловитися... зміцненню демократії в Панамі.

Я так докладно нагадую про панамську історію, щоб проілюструвати одну очевидну думку — будівництво такої глобальної споруди, як Панамський канал або Берингів тунель, потребує хоча б державного схвалення, якщо не участі. До того ж подібний проект має бути старанно прорахований економічно. У випадку з Беринговим тунелем виникає маса запитань. Річ не тільки в тому, що Чукотка — зовсім не високорозвинена територія, що живе за рахунок північного завозу й федерального бюджету. Річ ще й у тому, що з того боку — штат Аляска. Звичайно, його економічні можливості не порівнянні з чукотськими, проте ціла низка проблем — кліматичних, демографічних, господарських — навряд чи будуть сприяти успішному співробітництву Аляски й Чукотки. Берингів тунель, якщо він раптом виникне, буде зв’язувати дві економічні периферії, а зовсім не Росію й Америку.

Навряд чи цього не розуміє Роман Абрамович. Однак для нього заява про будівництво тунелю — насамперед претензія на роль не якогось там північного провінціала, а федерального політика, стурбованого проблемами ХХІ століття. Від цих претензій можна було б і відмахнутися, якби вони не йшли від представника найближчого оточення першого президента Росії Бориса Єльцина — оточення, яке, як і раніше, називають сім’єю.

Абрамович провів свою губернаторську кампанію спокійно й впевнено. Його суперник був не те що начальником — хазяїном Чукотки. Чинного губернатора Олександра Назарова підтримувала місцева еліта, йому співчував Кремль, йому допомагав пропутінський рух «Единство»… До Анадиря на допомогу губернатору приїхали найвідоміші московські іміджмейкери: передвиборні витрати в малонаселеному регіоні, за деякими даними, перевищували витрати на вибори керівників центральних областей країни. Абрамович на все це просто не звертав уваги: на зустрічах із виборцями він поводився як вже обраний губернатор. Команда Назарова прекрасно розуміла, що коїться. Представники оточення тепер уже колишнього губернатора в розмові зі мною напередодні виборів стверджували, що перемога неможлива, обговорювали умови почесного виходу з гри й гірко скаржилися на московських чиновників, що цуралися Назарова, як зачумленого... За кілька днів до виборів Назаров заявив про відмову від боротьби: за чутками, Абрамович пообіцяв йому місце в Раді Федерації. Найцікавіше, що хазяїн «Русского алюминия» цілком міг обійтися без цього компромісу: швидше за все, він вирішив не сваритися з місцевою елітою, яка залежала раніше від Назарова.

Чукотська перемога Абрамовича стала нехай епізодичним, але яскравим доказом того, що «сім’я» не збирається залишати російську політичну сцену й готова запропонувати своїм представникам нові можливості в політичній грі. Напередодні губернаторських виборів на Чукотці в московській газеті «Коммерсант» (що належить, між іншим, Борисові Березовському) з’явився лист групи чукотських виборців до дочки Єльцина Тетяни Дьяченко. Виборці, впевнені, що Роман Абрамович виграє чукотські губернаторські вибори і буде змушений, таким чином, здати мандат депутата Державної думи Російської Федерації від округу, пропонували Тетяні Борисівні балотуватися в нижню палату парламенту. А оскільки адреса її була невідома — звернулися в газету...

Блискуча іміджмейкерська акція! Велика фотографія Тетяни Дьяченко на першій шпальті «Коммерсанта», розмірковування про те, чи згодиться дочка екс-президента на несподівану пропозицію... Зрозуміло, наступного ж дня газетні прогнози були спростовані: Тетяна Дьяченко в Думу не збирається. Поки що. Тому що стаття в газеті — попередження з Барвихи: із тіньового політика Тетяна Борисівна легко може перекваліфікуватися на привселюдного. Чукотка чекає.

Тепер нова іміджмейкерська акція — Берингів тунель Романа Абрамовича. Звичайно, більшою мірою особиста, однак і вона демонструє Кремлю: відсиджуватися на Чукотці Роман Аркадійович не збирається. Його чекають великі справи.

Заключним акордом року стала зустріч першого президента Росії зі своїм наступником, яка вперше від часу відставки Єльцина відбулася в Кремлі. Звичайно, зустріч ця була цілком символічною, пов’язаною з річницею знаменитої відставки... І все ж розмова в президентів навряд чи вийшла світською: Володимиру Путіну варто було б поцікавитися, які ще тунелі, мости і заводи мають намір будувати або купувати плеканці борисового гнізда...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі