На короткому повідку

Поділитися
Допомога дитячим садочкам, школам, інвалідам — благородна справа. Але, беручи на ці потреби кошти у тих, хто їх здобув своєю працею, і тримаючи їх на короткому повідку, влада підносить це як власну заслугу.

Розмови про тиск влади на бізнес ведуться давно й наполегливо. Йшлося навіть про те, що найкрупніші кіровоградські підприємці мусили поступитися частиною своєї власності на користь Сім’ї (ця нова економічна категорія, схоже, вже стала реальністю в Україні). Але жодної офіційної заяви не прозвучало. …Усе мовчить, бо благоденствує. Благоденствує? Навряд чи, бо тоді б не з’явилося колективне звернення депутатів Кіровоградської міської ради до президента України, генерального прокурора, голови Державної податкової служби, голови Кіровоградської облдержадміністрації та прокурора Кіровоградської області.

«Нинішня податкова ситуація, що склалася в нашій області, стає не просто важкою, але навіть згубною для розвитку малого та середнього бізнесу» - з першого ж рядка волає звернення, яке підписала більш як третина депутатського корпусу обласного центру.

Хто завтра наповнюватиме бюджет?

Чим же незадоволені підприємці? Тим, що податкова не дає їм спокійно працювати. На одне з підприємств за неповних два роки надійшло 17 запитів від Кіровоградської ОДПІ про надання інформації та підтвердження її копіями первинних бухгалтерських документів. Причому приходять вони заднім числом, коли перевірка вже начебто проведена… Іншому підприємству тільки у цьому році двічі (!) скасовували реєстрацію платника податку на додану вартість за умови відсутності податкової заборгованості з ПДВ.

Що вже казати про безпідставне невідшкодування ПДВ великим підприємствам-виробникам Кіровоградщини! А це, ясна річ, затримка заробітних плат, неможливість виплачувати їх у повному обсязі. Голова наглядових рад ЗАТ «Ельворті-груп» та ЗАТ «Гідросила-груп», підприємства яких є одними з найбільших експортерів краю, Павло Штутман не раз підкреслював, як згубно впливає неповернення ПДВ на розвиток виробництва. Власне, він свого часу і привів свою потужну команду на підтримку Партії регіонів, очевидно, сподіваючись, що причетність до провладної партії все-таки сприятиме вчасному поверненню коштів. Попервах це справді спрацювало. Сьогодні ж ситуація, очевидно, складна - про це свідчить підпис під листом керівника одного з підприємств «Гідросили-груп» Олександра Шамшура та чільного менеджера Тетяни Білобрової. Спроби дізнатися про ситуацію детальніше були безрезультатними: прес-секретар «Ельворті-груп» Світлана Семенова повідомила, що Павло Штутман готовий говорити на цю тему, але тільки… після виборів. Коли ж стало відомо, що інформація про звернення просочилася в ЗМІ, прес-служба «Ельворті-груп» офіційно повідомила, що нібито їхні представники в депутатському корпусі міської ради підписувалися під іншим текстом, але ситуація, мовляв, уже врегульована. Ця загадковість і обережність - зайве підтвердження того, на якому короткому повідку влада намагається тримати бізнес.

Кіровоградська ОДПІ, як свідчить колективне депутатське звернення, не переймається тим, щоб позапланові документальні перевірки оформлялися наказом керівника органу Державної податкової служби. Перевірки проводять і закінчують, не вручивши такого наказу (платник податку повинен отримати під розписку копію). Заперечення залишаються без уваги. Зате у своїх запитах та під час документальних перевірок податківці посилаються на нікчемність угод та контрагентів з ознаками фіктивності, з якими співпрацюють платники податків. Водночас ці підприємства на сайті податкової служби значаться як абсолютно легітимні. У цих випадках первинні документи та фактичний товарообіг податківцями до уваги взагалі не беруться.

Так само ігнорують наші податківці і відповідну статтю свого ж кодексу, яка дозволяє грошове зобов’язання за результатами перевірки, призначеної відповідно до кримінально-процесуальних або оперативно-розшукових обставин, розраховувати тільки після набрання законної сили відповідного рішення суду. Як стверджують підписанти звернення, під час складання актів перевірок практично стовідсотково посилаються на матеріали справ, які ще не дійшли до судового розгляду. Нерідко трапляється, коли податківці, штучно завищуючи податковий борг, провокують банкрутство фірм.

Звісно, все це спонукає підприємців шукати захисту в суді. І навіть наші, найсправедливіші у світі суди, в абсолютній більшості випадків (у зверненні стверджується, що це 70 відсотків) виносять рішення на користь підприємців. Автори звернення резонно запитують: яким чином податківці планують надалі забезпечувати надходження до бюджету?

Перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Ніколаєнко констатує: раз є такі звернення поважних людей, значить нема диму без вогню. В Кіровоградській облдержадміністрації вже проведено дві наради з питань запобігання тиску на бізнес. Це питання навіть стихійно виникло під час проведення другого інвестиційного форуму, які влада проводить щоразу з велечезною помпою. Отож голова облдержадміністрації Сергій Ларін запропонував провести закриту нараду у вужчому колі, де питання тиску на бізнес поставити жорсткіше. Ніколаєнко переконаний, що Кіровоградщину не можна назвати епіцентром цього явища, наша область справно виконує план надходжень до бюджету, хоча саме обласний центр найбільш проблемне місто щодо його виконання, то, можливо, протестують ті, кому було занадто комфортно працювати?

Банкрутство
і благодійність
ходять поруч…

Але ТОВ «ХХІ вік» дістали до живого. Воно було генпідрядчиком будівництва славнозвісного перинатального центру, який відкрили у нашому обласному центрі першими в Україні. Засновник ТОВ Лариса Онул розповідає:

- Для мене це була свята справа. Перші три місяці працювали фактично за рахунок власних оборотних коштів. Частина робіт виконувалася без проектної документації, тому виникли додаткові витрати. Про них ще наприкінці минулого року було повідомлено листом голову облдержадміністрації Сергія Ларіна, бо звернення до тодішнього начальника управління капітального будівництва ОДА виявилися безрезультатними. Так само без відповіді залишились і листи до першого заступника голови облдержадміністрації Андрія Ніколаєнка та начальника управління капітального будівництва Олександра Мільто. В цих листах детально пояснюється механізм виникнення заборгованості перед субпідрядчиками і зазначається, що загальна заборгованість становить 1,8 мільйона гривень. На цю суму ТОВ має акти виконаних робіт.

Лариса Онул стверджує, що й на ці листи ТОВ жодної відповіді не отримало, а незабаром податкова інспекція нарахувала одній з фірм, що входить до корпорації, яка належить родині Онулів, борг спочатку 2,5 млн., а потім 4 млн. 700 тис. гривень. Нині триває судовий розгляд цієї справи, бо Лариса Онул вважає таке нарахування безпідставним і незаконним.

Андрій Ніколаєнко переконаний, що ніякого тиску немає:

- Нам надходили звернення від ТОВ «ХХІ вік» про нібито неповний розрахунок з ними за виконані роботи, зверталися з цього приводу також і субпідрядні організації. Якщо підрядчик вважає, що замовник не розрахувався сповна і має акти виконаних робіт, варто звернутися до суду… Роботи, до речі, були виконані вчасно і доволі якісно, усі недоробки без проблем усувалися. Жодних вказівок податковій щодо перевірок ТОВ або інших їхніх фірм, чи тим більше нарахування штрафних санкцій, ясна річ, ми не давали.

І Лариса, депутат Кіровоградської міської ради, і її чоловік Микола, депутат обласної ради, входять до фракцій Партії регіонів і є членами цієї партії… Що вже говорити про тих, хто не входить до неї, та має менші матеріальні статки. Як, наприклад, фермери. Цього року податкова вирішила придивитися до них. Розповідає фермер з Бобринецького району Олексій Цокалов:

- До мого сина Михайла, який тільки почав фермерувати, просто на поле приїхали міліціонер з представником податкової Павлом Кобріним нібито для того, аби переконатися, що господарство розташоване за зазначеною у документах юридичною адресою. Ця інформація щороку підтверджується і в податковій, і в статистиці, навіщо її додатково перевіряти? Але - нехай. Поговорили, і, вже від’їжджаючи, податківець залишив папір: «Заповніть оце, будь ласка, коли щось неясно, дзвоніть». Папір виявився… поясненням на ім’я першого заступника начальника Кіровоградської ОДПІ, майора податкової міліції О.Пісного, де, як належить у протоколах допиту (?!), зазначено, що по суті поставлених мені запитань, пояснюю таке… І далі - 36 (!) запитань, які ставлять хіба що підслідним - хто складав статутні документи підприємства, де вони роздруковувались (?), яким нотаріусом засвідчувались, які господарські операції здійснювалися, з ким співпрацювали, кому збували продукцію, коли і де познайомилися з цими людьми (?!). На підставі чого вимагається таке пояснення? Адже проти нас не порушено жодної кримінальної справи, нас не звинувачено навіть у якомусь дрібному порушенні!

Цокалови не заповнили пояснення, а звернулися до журналістів. Реагуючи на публікацію, Кіровоградська податкова послалася на те, що отримала відповідну вказівку з Києва. Звідти ж надійшла відповідь, що це ініціатива місцевих податківців. Але поки тривало це листування, два десятки фермерів, які теж отримали такі «запитальники», покірно їх заповнили і здали! Боячись, очевидно, як і кіровоградські підприємці, аби не було гірше.

Тож не дивно, що і ті, і другі так легко відгукуються на спонукання влади до так званого благодійництва, яке останнім часом просто розквітло у нас пишним цвітом. І начебто й немає у цьому нічого поганого, адже допомога дитячим садочкам, школам, інвалідам - благородна справа. Але, беручи на ці потреби кошти у тих, хто їх здобув своєю працею, і тримаючи їх на короткому повідку, влада підносить це як власну заслугу (у нашій області є ще й окрема фішка - виконання програми «Центральний регіон-2015»), таким чином демонструючи свою дієвість і заробляючи довіру простих людей. І чомусь ніхто не задумується, що ж буде завтра…

* * *

Не так давно на першому поверсі Кіровоградської ОДПІ урочисто відкрито сервісний центр для платників податків. Мовляв - усе для вас, дорогі клієнти!..

P.S. Днями у Кіровограді з’явилися ситі-лайти з повідомленням, що депутат обласної ради Микола Онул виходить із фракції Партії регіонів у обласній раді через «незгоду з економічною політикою губернатора». Голова державної податкової служби в Кіровоградській області Ігор Вірієнко відразу ж провів брифінг, на якому заявив, що перевірка і нарахування штрафних санкцій фірмі, що входить до корпорації, яка належить Онулам, здійснювалася згідно з чинним законодавством.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі