«Ямщик, не гони лошадей...» Чи поновиться офіційний формат «5+2» придністровського врегулювання?

Поділитися
Тематика Придністров’я після певної паузи знову потрапила до списку топів порядку денного російської та європейської політики.

Тематика Придністров’я після певної паузи знову потрапила до списку топів порядку денного російської та європейської політики. При тому що на публічному рівні начебто нічого особливого у конфліктному регіоні не відбулося: беззмінний лідер Придністров’я Ігор Смирнов і досі чудово почувається на своїй посаді і готується до чергового переобрання, російські війська стоять на місці, політична еліта Молдови переймається підготовкою місцевих виборів тощо. Проте чимало джерел DT.UA зазначають, що процес придністровського врегулювання, можливо, наближається до поворотного моменту.

Основна інтрига полягає в тому, чи буде поновлено у червні цього року офіційні переговори щодо придністровського врегулювання у форматі «5+2». Вперше після п’яти років паузи з моменту останнього переговірного раунду попередньо узгоджено дату і місце офіційної зустрічі учасників формату «5+2». Досі Тирасполь, вочевидь не без підтримки російських партнерів, блокував можливість поновлення переговорів, вимагаючи нормалізації зовнішньоекономічної діяльності регіону та міжнародних гарантій реалізації раніше досягнутих домовленостей.

Як стало відомо, не останню роль у спонуканні Тирасполя до компромісу відіграло вітчизняне МЗС. Не далі як місяць тому Ігор Смирнов під час переговорів з главою української дипломатії в Києві підтвердив свою готовність сісти за офіційний стіл переговорів у форматі «5+2» у червні цього року. Які аргументи використовував Костянтин Грищенко у розмові з лідером Придністров’я, залишається загадкою, проте результат очевидний.

Безумовно, в цьому контексті слід відзначити і зусилля, докладені на придністровському напрямку також іншими міжнародними гравцями. Згідно з наявною у розпорядженні DT.UA інформацією, тематика Придністров’я була обрана Росією і Німеччиною як «пілотний проект» для переходу до більш предметних дискусій з проблем європейської безпеки між Росією і ЄС. Конкретніше йдеться про ідею створення комітету з питань зовнішньої політики та безпеки на рівні глав зовнішньополітичних відомств РФ і Євросоюзу. Рік тому Меркель і Медведєв навіть підписали відповідний меморандум. Проте різниця в підходах до реалізації його положень не давала до останнього моменту змоги зрушитися з цього напрямку практично (Росія пропонує створити комітет на рівні Лавров-Ештон, у рамках якого вирішити долю Придністров’я, тоді як ЄС хотів би бачити конкретні кроки Москви назустріч, зокрема щодо придністровського конфлікту, як передумову для створення цієї структури). Словом, увечері гроші - вранці стільці. Здавалося, питання «зависло», проте високий рівень ставок у грі змусив сторони продовжити пошуки дипломатичних розв’язків.

Буквально на початку цього тижня міністри закордонних справ Польщі, Німеччини і Росії провели «відверту бесіду» про відносини Росії і Євросоюзу. Однією з головних тем переговорів стало питання невирішеного конфлікту у Придністров’ї. Міністри Німеччини і Польщі намагалися переконати главу російської дипломатії в необхідності відмовитися від підтримки невизнаної республіки. Хоч якими казковим видаються посили Євросоюзу про можливе скасування візового режиму з Росією (щойно Москва зробить добрий жест на адресу Заходу), та для вуха російського обивателя вони звучать украй приємно. І в Кремлі це розуміють: адже менш ніж через рік - вибори президента РФ. Тому останнім часом дисонанс у підходах силовиків (а також окремих представників МЗС РФ) і адміністрації президента до придністровського питання стає дедалі помітнішим збоку. Проте Москва вже як мінімум дала «відмашку» на початок офіційних переговорів у форматі «5+2». Питання тільки в тому, а що ж високі сторони обговорюватимуть на цих переговорах?

За словами анонімних дипломатичних джерел, на даному етапі існує принаймні кілька підготовлених різними гравцями проектів документів, на основі яких має розпочатися переговірний процес у форматі «5+2». Усі розуміють, що такі проекти потребують додаткового опрацювання й підтримки з боку інших учасників, інакше переговори зірвуться, навіть не розпочавшись. Проте багато хто намагається шляхом різних маневрів просунути саме свій варіант.

Київ, за нашими даними, не має наміру брати участь у перегонах проектів: свою роль у цьому процесі на Михайлівській площі бачать у сприянні зближенню підходів інших учасників переговорів, включаючи сторони конфлікту. На початку червня цього року в Одесі очікується проведення зустрічі міністрів закордонних справ України і Росії, одним із центральних питань якої, очевидно, буде придністровське врегулювання. Наскільки відомо DT.UA, вітчизняне МЗС паралельно веде активний діалог і з іншими провідними гравцями придністровського врегулювання.

У цій ситуації зростає міжнародний пресинг і на сторони конфлікту - Кишинів і Тирасполь. Кажуть, що Москва пригрозила Ігорю Смирнову відмовою в підтримці на наступних виборах, якщо той і далі впиратиметься. Правлячій коаліції в Молдові також несолодко. Кремль дає Кишиневу чітко зрозуміти стосовно перспектив придністровського врегулювання: «зараз або ніколи». Досить показово, що молдавський міністр закордонних справ цієї середи публічно висловив сумніви у можливості поновити офіційні переговори у форматі «5+2» до кінця цього року, пославшись на відсутність спільного бачення переговірників щодо умов і основи їх поновлення в офіційному статусі. Можливо, така заява стала наслідком активного тиску на Кишинів з боку ряду учасників переговірного процесу.

У Києві розуміють, що, з одного боку, зважаючи на підвищений на цьому етапі інтерес Москви і Брюсселя до цієї тематики, треба використовувати «вікно можливостей» на придністровському напрямку, яке відчиняється вкрай рідко. А, з іншого - цілком очевидно, що різновекторні і нескоординовані зусилля посередників і спостерігачів у форматі «5+2» можуть завдати непоправної шкоди виниклим передумовам для поновлення переговірного процесу, тому квапитися слід не поспішаючи, навіть з найкращими намірами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі