СІМ’Я НА МЕЖІ

Поділитися
Українська сім’я тяжко хвора. Такий висновок можна зробити, послухавши чиновників, так чи інакше пов’язаних із реалізацією «молодіжної політики держави»...

Українська сім’я тяжко хвора. Такий висновок можна зробити, послухавши чиновників, так чи інакше пов’язаних із реалізацією «молодіжної політики держави». Днями знову згадали про молоді осередки суспільства — на черговій всеукраїнській науково-практичній конференції соціальних працівників «Тенденції розвитку сучасної сім’ї в Україні».

Тенденції, прямо скажемо, невтішні. З одного боку, зазначила міністр у справах сім’ї, дітей та молоді Валентина Довженко, є позитив. У сім’ях підвищився інтерес до національної культури, побуту і традицій, переважна більшість сімейних однією з головних життєвих цінностей вважають домашнє вогнище і мріють мати двох і більше дітей.

З іншого боку — цілий «букет» негативних чинників. У сім’ях міцно утвердилися тривога й невпевненість у завтрашньому дні, через що молоді дедалі частіше відкладають офіційне оформлення стосунків і народження дітей — до стабілізації фінансової ситуації. При цьому створені сім’ї чи не в половині випадків розпадаються, а двоє дітей так і залишаються в планах. Як наголошується в національній доповіді про стан сімей в Україні (підготовленій Інститутом сім’ї та молоді), «кризова демографічна ситуація викликається перебудовою репродуктивних установок і змінами дітородної поведінки, ослабленням мотивів материнства та батьківства, появою в сім’ї конкуруючих із дітьми потреб. Відкладання народження дітей можна розглядати і як прагнення більш повної самореалізації в житті, і як зростання відповідальності молодих людей за свою долю і долю своїх дітей.

Але в сучасних умовах це поєднується зі зростанням відчуття невпевненості молоді в завтрашньому дні, із соціально-психологічним дискомфортом через труднощі адаптації молодої сім’ї до нових соціально-економічних умов». Труднощі цілком реальні. Народження дитини часто досить різко відкидає сім’ю за межу злиднів: зарплати одного працюючого, навіть з урахуванням усіх державних допомог, недостатньо для утримання, як мінімум, трьох чоловік.

Останнім часом у суспільстві набирають популярності так звані консенсуальні сім’ї (шлюби «на віру», за домовленістю, але без реєстрації). У якомусь сенсі це момент позитивний: у таких сім’ях значно рідше конфліктують і заводять стосунки в глухий кут. Але в результаті характерною прикметою нашого часу стає збільшення кількості дітей, народжених поза шлюбом. Нерідко сім’я цілком офіційно існує, але ніби віртуально. Це ще одна прикмета сьогодення: коли один, а нерідко й обидва члени подружжя вирушають на заробітки за кордон, залишаючи дітей на родичів або навіть просто знайомих. У самій тільки Львівській області 22 тисячі таких дітей.

Однак це ще не найгірший варіант. Нерідко батьки настільки захоплені добуванням хліба насущного або ж намагаються захиститися від мінливостей долі з допомогою склянки чи шприца, що діти опиняються на вулиці. У цьому відмінність сучасних безпритульних від їхніх попередників із двадцятих років минулого століття: у багатьох із них є батьки, причому дуже забезпечені, але їм ніколи або просто лінь займатися власними дітьми.

Зміна демографічної ситуації прямим чином позначилася на стосунках молодих подружжів зі своїми батьками. Оскільки дітей немає, то немає й особливої необхідності у спілкуванні зі старшим поколінням, що призводить до ослаблення сімейних зв’язків, звуження обміну культурно-духовними цінностями в сім’ї. З одного боку, момент позитивний — не один шлюб розбила теща чи свекруха, відмовитися від спілкування з якими заважають діти, а з іншого — традиційна українська сім’я змінює свій вигляд, традиції, що робить її менш міцною.

До речі, про конфлікти. Чимало з них також породжені революційними змінами в суспільстві, зокрема змінами ролей членів подружжя та сімейної ієрархії, коли стереотипи свідомості залишилися колишніми, «доперебудовними», а реальна ситуація докорінно змінилася. Даються взнаки й інфантилізм, невміння іти на компроміс та «безтурботне дитинство». Більше чверті молодят одним із найчастіших приводів для сварки назвали розподіл і виконання домашньої роботи.

Та все ж переважна більшість проблем і, як наслідок їх, конфліктів пов’язана з матеріальним становищем молодих сімей та «квартирним» питанням. Попри те, що роботу сьогодні простіше знайти молодим і освіченим, за статистикою, доходи саме молодих сімей істотно нижчі, ніж середні доходи по країні. Не менш складна й житлова ситуація. Небагато молодят мають можливість оселитися у власному «гнізді»: найчастіше їм доводиться жити з батьками, в гуртожитку або ж орендувати квартиру.

Власне кажучи, держава не просто спостерігає за цим процесом, а й намагається якимось чином вплинути на нього. Існує система житлового кредитування молодих сімей, працюють молодіжні біржі праці, що допомагають не тільки знайти роботу, а й набути потрібної кваліфікації, надається підтримка при народженні дитини і на утримання її до трирічного віку, створено психологічні центри й інші соціальні організації, що допомагають подружжю будувати сім’ю грамотно.

Але на матеріальну і, як наслідок, психологічну ситуацію в сім’ї, особливо молодій, ці заходи впливають мало. Досить сказати, що отримати кредит на будівництво житла неймовірно складно. У кожному районі існують черги по сто і більше сімей, готових виплачувати кредит і відсотки за ним, але гроші одержують лише одиниці. Хоча організувати систему житлової підтримки молодих сімей та сімей із дітьми не так уже складно й клопітно. Будівництвом займаються приватні компанії: чому б не знизити їм податки за рахунок безплатного надання житла молодим? Квартира при цьому вважалася б державною доти, доки сім’я не змогла б викупити її.

Із допомогою державних центрів зайнятості можна знайти лише дуже середню, з погляду оплати, роботу. Про фінансову підтримку сімей при народженні дитини годі й казати. Одноразової допомоги аж ніяк не вистачить на придбання всього необхідного: коляски, ліжечка, пляшечок, повзунків, дитячих сорочечок, чепчиків. Тобто молода сім’я з народженням дитини втрачає всю свою самостійність і в основному може розраховувати виключно на допомогу родичів.

Невпевненість у завтрашньому дні породжує і той факт, що в разі чогось непередбачуваного сім’я буде не в змозі навіть прогодувати маленьку дитину: система безплатних молочних кухонь ущент зруйнована, і прогодувати дитину готовим харчуванням під силу далеко не всім татам і мамам. Так, кухні мали серйозні недоліки, але молода мати знала: навіть якщо у неї не буде молока, голодним її малюк не залишиться. Сьогодні такої впевненості немає.

По суті, єдине, що гарантує держава сім’ям із дітьми, — це надати медичну допомогу і вивчити дитину: за це поки що грошей не беруть (про якість безплатних послуг тут не говоритимемо). Тобто в найкритичніший для сім’ї момент — появи в ній нового члена — вона опиняється наодинці з мінливостями ринкової економіки і нестабільної політики держави. Про яку стабільність у сім’ї і тим більше довгострокові плани може йти мова?

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі