ЮВіЛЕЙНі СЮРПРИЗИ

Минулої середи в семи містах стартував 10-й чемпіонат України з футболу. Інтервал між попередніми ...

Минулої середи в семи містах стартував 10-й чемпіонат України з футболу. Інтервал між попередніми і нинішньою першостями дорівнює всього трьом тижням, отже, учасники турнірного марафону відразу ж активно включилися в боротьбу: тільки тернопільська «Нива» у першому турі не зуміла влучити у ворота суперника.

Ювілейний чемпіонат обіцяє гостру інтригу насамперед у боротьбі за золоті медалі. Донецький «Шахтар», яскраво зігравши нинішньої весни, готовий кинути рукавичку виклику київському «Динамо» за право називатися кращою командою країни. А за успішного подолання кваліфікаційних бар’єрів, гірники разом із киянами можуть опинитися в основному турнірі Ліги чемпіонів.

Київським динамівцям у прийдешньому чемпіонаті нема чого очікувати легкого життя. Більшості гравців доведеться виступати одночасно на чотирьох фронтах: у першості і Кубку країни, у складі національної збірної, можливо, Лізі чемпіонів. У подібному ігровому режимі «біло-блакитні» діють уже не перший сезон, нагромадивши за цей час не тільки досвід боротьби в матчах найвищого рівня, а й певну моральну застарілість. Тому багато що в грі «Динамо» залежатиме від молоді — Несмачного, Яшкіна, Деметрадзе, Шацьких, Мороза, Серебренникова. Чим раніше динамівська поросль розділить із ветеранами клубу — Ващуком, Головком, Белькевичем, Хацкевичем, Гусіним, Косовським — відповідальність за новий виток у прогресі, тим швидше провідний клуб країни набуде рис свіжості, монолітності, класності. Адже не секрет: втрата Шевченка і Реброва не могли не позначитися на загальному класі клубу.

Свій стартовий поєдинок 10-го чемпіонату України «біло-блакитні» проводили в Дніпропетровську, де впродовж останніх п’яти років не тільки не знали гіркоти поразки, а й не пропустили жодного м’яча. Приємну для гостей традицію було порушено вже на восьмій хвилині матчу. Правда, «ініціаторами» гола в ворота Кернозенка стали самі гості. Центральні захисники «Динамо» затіяли мляву перепасовку перед своїм штрафним майданчиком. Полтавець, що підкрався, заволодів м’ячем і вийшов сам на сам на воротаря киян. Кернозенко нічим не міг допомогти своїй команді — 1:0.

«Швидкий» гол уберіг господарів. Вони спробували відразу ж закріпити успіх і кинули вперед великі сили. Але динамівці вельми швидко остудили наступальний запал дніпровців. На десятій хвилині Белькевич із кутового сектора спрямував м’яч у центр штрафного майданчика «Дніпра», де Шацьких переправив його на дальню штангу Гусіну. Київський півзахисник завдавав удару в упор — 1:1.

Такий жвавий початок настроїв трибуни місцевого стадіону «Метеор» на вагомий результат поєдинку. Проте болільникам більше не довелося побачити забиті м’ячі, хоча суперники й намагалися вирвати один в одного перемогу. Після того, як було випроваджено дніпровця Зубкова, гості мали чисельну перевагу, але не змогли нею скористатися. Як і рік тому, кияни в стартовому двобої зіграли внічию. Правда, у минулому чемпіонаті вони лише двічі розходилися із суперником мирно, записавши до свого активу 27 перемог і зберігши в графі «поразки» гордий «нуль».

«Шахтар» відкривав чемпіонат домашнім поєдинком із земляками- металургами. Підопічні Віктора Прокопенка грунтовно готувалися до нового сезону, виїхавши на навчально-тренувальний збір до Німеччини. Там гірняки провели ряд контрольних поєдинків, подивилися на гру новобранців, відшліфували взаємодії між ланками і постали перед ясні очі своїх шанувальників у всеозброєнні. «Шахтар» домінував на полі протягом усієї гри, діючи злагоджено, радуючи своїх болільників видовищними і, найголовніше, результативними епізодами. Вже на 12-й хвилині нагадав про свої канонірські властивості Воробей, упевненим ударом відкривши рахунок.

Після перерви «жовтогарячі» розвинули успіх: на 58-й хвилині Тимощук, а на 71-й — Воробей забезпечили своєму клубові перемогу з великим рахунком — 3:0. Обидва футболісти перебувають «на олівці» у наставників національної збірної, якій за півтора місяця належить зіграти перший матч у рамках відбіркового турніру чемпіонату світу.

Про плани «Шахтаря» у нинішньому сезоні я попросив розповісти першого віце-президента клуба Равіля Сафіулліна:

— Славнозвісні традиції команди гірників не дозволяють їй перебувати на других ролях як у чемпіонаті країни, так і на європейській арені. Аналогічної точки зору дотримується наш президент Рінат Ахметов, тренери, футболісти. В другому колі минулої першості «Шахтар» вийшов на стабільний рівень гри, що дозволило фінішувати вслід за київським «Динамо». У нинішній першості ми поведемо боротьбу за вищі нагороди. Команду укомплектовано зрілими виконавцями, в її складі багато талановитої молоді. Слабим місцем лишається виступ на полях суперника, де ми недораховуємося очок. Спробуємо виправити цей недолік. У наші плани також входить участь у турнірі Ліги чемпіонів, хоча прекрасно розуміємо, пробитися до компанії кращих клубів Європи буде дуже непросто. Проте гірницький характер такий, що виявляється саме в критичних ситуаціях, а приклад київського «Динамо», до якого у футбольній Європі ставляться з підкресленою повагою, гідний наслідування.

Сім м’ячів забито в матчі «Кривбас»—«Карпати». П’ять із них провів бронзовий призер минулої першості. Після закінчення чемпіонату криворізький клуб залишило кілька провідних гравців, проте, схоже, що «Кривбас», який незабаром має брати участь у Кубку УЄФА, як і раніше, настроєний по-бойовому. У першому таймі гра в господарів поля, як говориться, не пішла: на перерву суперники пішли, обмінявшись голами. Проте після поновлення гри криворіжці взялися за справу серйозно. За шість хвилин, з 48-ї до 54-ї, вони провели в ворота «Карпат» три м’ячі, два з яких на свій рахунок записав Гецько, і які визначили результат поєдинку. Фінальний свисток пролунав, коли рахунок був 5:2 на користь господарів поля.

У цілому, перший тур ознаменувався помітною перевагою атаки над обороною. У семи іграх забито 26 м’ячів. Важливою перемогою стартувала сімферопольська «Таврія», що перемогла на місцевому стадіоні «Локомотив» тернопільську «Ниву» — 3:0. Гостям удалося виграти тільки в одному матчі. Дебютант вищої ліги — алчевська «Сталь» поступилася вдома київським армійцям — 1:2. З однаковим рахунком — 3:1 закінчилися зустрічі «Металіст»—«Ворскла» і «Металург» (Маріуполь)—«Металург» (Запоріжжя).