"Чорномор…" без нафти й газу

Алла Єрьоменко 21 березня 2014, 19:05
Газпром

Читайте також

Перебуваючи в Абхазії кілька років тому на екскурсії, я на кожному розі бачила звичайні консервні банки з приклеєним написом "Вільне повітря Абхазії". Можливо, таку "законсервовану свободу" там продають туристам і сьогодні. Але Абхазія відтоді так і не стала вільною державою, і не відродилася…

Чи уготовано Криму Путіним долю Абхазії чи Південної Осетії, ще побачимо. Але те, що росіяни спробували захопити найбільше Державне акціонерне товариство "Чорноморнафтогаз", яке видобуває на Чорноморському шельфі вуглеводні, — факт. "Газпром" уже розставив своїх менеджерів і тепер тільки думає, де краще починати видобуток на Чорноморському шельфі.

"Захоплення "Чорноморнафтогазу" і "Укртрансгазу" — це акт піратства, — заявив у оперативному коментарі DT.UA експерт з питань енергетики, президент Центру "Стратегія XXI" Михайло Гончар. — Далі — запитання до "Нафтогазу України" і Генеральної прокуратури України: чому українське надбання безоплатно дістається РФ?".

В останні роки "Чорноморнафтогаз" видобував близько 1,64 млрд кубометрів газу щороку (це майже 60% потреби півострова), до 10 тис. т нафти і майже 70 тис. т конденсату. До слова, останнього він не міг продати за вигідною ціною — усе свідчило про те, що на тендерах цей ресурс просто хочуть "захопити за копійки". Тож доступні "Чорноморнафтогазу" нафтоналивні бази по всьому узбережжю заповнено ущерть.

Опинилося під російським контролем і кримське управління "Укртрансгазу" зі своїм підземним сховищем, ємність активного газу сягає 1 млрд кубометрів.

Якщо з нафтопродуктами на півострові особливих проблем не очікується (див. статтю С.Куюна), то з електроенергією можуть виникнути. Нюанс у тому, що енергосистема Криму з'єднана з Об'єднаною системою України. І саме тому кримчани не відчувають особливих перебоїв з електроенергією. У разі поділу енергосистем АРК одразу відчує, що самостійно може забезпечити свої потреби тільки на 20%.

Захопивши АРК, росіяни вже заговорили про відновлення будівництва АЕС у Криму. Але, по-перше, справа ця нешвидка і непроста. По-друге, тоді Крим як оздоровниця може бути остаточно втрачений.

Розкладання "Газпрому"

Заручників, контр-адмірала російські загарбники відпустили. Не всіх без побоїв і знущань. Але все-таки відпустили. Нюанс у тому, що відбувалося все це на законній українській території...

Що ж стосується інших, енергетичних, "нюансів", то вони цілком зрозумілі.

Євросоюз усерйоз обговорює, як скоротити споживання російського газу вже в найближчі роки. І навіть пролунала ідея про блокування державами ЄС будівництва проросійського "Південного потоку", який обходить насамперед територію України. Але ця ідея як пролунала, так і зависла в повітрі. Ніхто не зважився відверто дати відсіч "Газпрому".

Однак Норвегія запропонувала ЄС свою ресурсну допомогу — збільшення закупівель газу та нафти. Але за рік цього не зробити. А блокувати російську нафту на світових біржах ні ЄС, ні США поки що не ризикують — чревато для всіх.

ЄС розраховує на сланцевий газ зі США. Але на те, щоб масово налагодити поставки з Америки, знадобляться і час, і самі об'єкти для приймання LNG.

Мабуть, категоричніше за всіх останнім часом висловився голова італійської нафтогазової компанії Eni, який, за версією "Інтерфаксу", пророкує "доволі похмуре майбутнє" проекту "Південний потік".

Крім того, Італія в змозі прожити без російського газу, навіть якщо його поставки буде зупинено через санкції щодо Росії, заявив глава італійської нафтогазової компанії Eni Паоло Скароні в парламенті країни в четвер, 20 березня.

"Для нас російський газ становить лише близько 30% нашого споживання, і ми могли б жити, не купуючи газу в Росії", — цитує главу Eni італійська преса. "Навіть за наявності кризи в Україні ми в змозі забезпечити поставки", — сказав він, нагадавши, що в його країни в цьому сенсі більший ступінь свободи, ніж у інших держав, більшою мірою залежних від Росії.

Глава Eni нагадав, що з проектом TAP у Італії з'явилося нове джерело газу — Азербайджан. Он додав, що бачить "доволі похмуре майбутнє проекту "Південний потік" з поставок газу в обхід України. "Я вважаю, що влада Європи може поставити під сумнів дозвіл на будівництво трубопроводу", — сказав Скароні.

"Газпром" хоча й козириться, але реальних коштів на розробку полярних родовищ, з яких газ планувалося поставляти в Європу, не має. Тим паче агресія відносно Криму підкосила бюджет РФ, як стверджують експерти, на 100 млрд дол., а він складається багато в чому із платежів "Газпрому" та ще "Роснефти" з подібними їй дрібнішими компаніями.

"Газпром" уже багато втрачає на продажах у Європу, на Балкани та у Туреччину. У компанії кажуть, якщо втратять більшу частину європейського (платоспроможного) ринку, то повернуть "свої труби" у Китай. Так, там російський газ затребуваний. Але невже ви вважаєте, що в Піднебесній не скористаються ситуацією?! Вони дотепер жодного цента не уступали "Газпрому", невже тепер відступляться? Швидше, ні. Тим паче, що і з магістральними газопроводами в напрямку Далекого Сходу є проблеми.

Давати поради людині, яка будь-що вирішила прибрати до своїх рук Крим, — безнадійна річ. Але все-таки спробую: пане Путін, не будуйте між Україною та РФ другу берлінську стіну — її все одно розвалять! Не робіть співгромадян нещасними! Не витрачайте бездарно гроші російських платників податків!

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
2 коментаря
  • Konstanzhoglo 29 марта, 00:51 человеку который пишет такую чушь как потеря бюджетом РФ 100 млрд. долларов действительно лучше не соваться со своими советами8) На счет постройки стен, опять же автор не в теме, если кто-то в Украине попробует такую стену построить, то как раз РФ в любом случае эту стену разрушит. Хотя с учетом уровня интеллекта и способностей нынешней киевской власти они способны строить разве что сельские сортиры. Відповісти Цитувати Поскаржитись
  • Boris 23 марта, 03:34 Идея РФ следующая : «крымчане» самоопределились и АРК выделились в новое отдельное государство РК; новое государство РК просуществовало один день и присоединилось к РФ, став субъектом федерации . Таким образом РФ получает активы в рамках процедуры объединения с РК, и становится « добросовестным собственником». Процедура эта длительная. Акты приемки передачи и инвентаризации будут сделаны добротно. Газпром вообще получит лицензию на разработку морского шельфа от легитимной власти РФ. То что АК получило активы Украины их «национализировав» то возможно национализировала еще и АРК состряпав задним числом акты и распоряжения. По этому может быть сложным передъявить иск к Газпрому : у него на руках будут документы которые «большая четверка» признает как вполне законные. То же самое по военному имуществу и т.п. «акт комиссии зеленых человечков о инвентаризации безхозного имущества» , десяток актов передачи от одних «рогов» к другим «копытам». А потом по цепочке государств и «вас здесь не стояло». Именно по этому так унизительно без актов приемки передачи выгонят армию. Воровство военного имущества востребованного на рынке вооружения на десятки миллиардов – стоить свечь Крайне важна работа Украины как собственника по своевременному и надлежащему оспариванию этих действий, и защите своего имущества, что очевидно кране сложно, поскольку: - «рейд» такого уровня беспрецедентен и просто нету практики; - многие документы скрыты («междусобойчики», и могут появляться/меняться задним числом) что просто не позволяет верно составить стратегию защиты. Убежден Украине как государству нужно срочно разработать максимально «простую» но универсальная стратегия защиты - а это рабата для команда юристов готовых поможет государству. Очень надеюсь что пищу банальные, очевидные вещи и эта работа уже делается. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 27.15
EUR 29.57