Дим Вітчизни

майдан-главн

Читайте також

Запах диму. Ось що відчуваю, намагаючись згадати, яким він був. 

Хтось досі чує тисячоголосе "Слава Україні!", що розриває холодну ніч. Надривний набат Михайлівського. Грізний метроном барикадної "Груші". Гуркіт палиць по щитах самооборонців, понівеченій бруківці і чорних скелетах спалених вантажівок. 

У когось в очах стоять плямисті хижаки, що готуються до останнього, смертоносного кидка. Криваві тіні на зраненій бруківці обвугленого Майдану. Закопчені прапори. Прапори, що їх пожадливо лижуть язики гігантської пожежі. Розтоптані ментівськими берцями. Прапори, що бережно покривають холодіючі тіла. 

А я відчуваю дим. Від нього так само безжально дере в горлі і так само по-зрадницьки сльозоточать очі. 

"Тримай. Я пам'ятаю, ти ж і вчорашньої ночі був без цього". Клаптик білосніжної марлі, запаяний у притрушений сірим попелом поліетилен. У вугільно-чорній від сажі руці. Медичну маску, подаровану незнайомим похмурим мужиком біля входу на стадіон "Динамо" холодного лютневого ранку, я навіщось зберігаю. Як талісман. Вона досі пахне димом, що закрив від моєї пам'яті його обличчя. 

Не намагаюся відтворити, що саме відчував кожного конкретного дня майже стоденного протистояння. Сьогоднішня матеріалізація тодішніх відчуттів схожа на жалюгідну спробу роздивитися деталі геніальної фрески на розмитій любительській фотографії. Необхідність осмислити зиму, яка змінила нас, періодично виникає. Але роздуми більше схожі на роздими. На чорні подерті хмари, крізь які пробивається небо. Воно падало. І ми намагалися його втримати. Хто як умів. 

Деталі минулого ховаються у задимлених наметах пам'яті, ховаються за зведеними нею задимленими барикадами. Вони на миті оживають у фотографіях. Таких, як ці, зроблені справжнім майстром, нашим колегою — ДТшним фотокором Василем Артюшенком. Де кожен знімок — зашифрована притча. Завершена глава книги книг. Яку ми спільно почали писати рік тому. І продовжуємо. 

Дивіться серію фотографій Василя Артюшенка часів Євромайдану.

Майдан тому ми тільки вчилися читати. Читати своє майбутнє у поглядах тих, хто стояв поруч. Дивуючись, як багато виявляється в людині людини. Відкриваючи для себе людей заново. 

Хтось перетворився на неясний, майже не одушевлений домайданний спогад. Здавалося, рядові знайомі — виявилися надійними друзями. Випадково зустрінуті на Майдані стали назавжди близькими. 

Давно розмінявши п'ятий десяток, не втомлювався дивуватися, у скількох помилявся і скількох не роздивився. Понурі споглядальники виросли в діяльних творців. Несміливі фантазери — у фантастичних воїнів in re. Із сірої, сирої обивательської маси Майдан ліпив яскравих громадян. Із безформних заготовок виточував людей. На всі випадки життя. На всі випадки смерті. 

Не знаю, як ви, а я б хотів прожити це все заново. Щоб спробувати придивитися до того, чого не роздивився. До тих, кого не помітив. Щоб зрозуміти те, чого не встиг. Хотів би повернутися, на жаль, без надії зупинити смерть. Яка судилася згори. Яка послана на науку і спокуту. Не людям — країні.

Медоточиві розумники, сльозоточиві скептики й отрутоточиві циніки нині рясно плюють у наші вискоблені душі. Завивання про таємну змову, змарнований час, в'янення революції та марність жертв гірким димом отруюють нашу пам'ять. Для якої протиприродна сама думка про умовний знак рівності між Майданом і денеером. Це — як "моторола", що музикує на фортепіано.

У Майдану було безліч зрізів, граней, кутів і уступів. Він був і кривавим, і брудним, і засніженим. Він був таким, яким був. Він, мабуть, не міг бути іншим. У державі, де безнадійність діянь більш як два десятки років дбайливо вкривалася димовою завісою обнадійливих слів. Які плодили безплідні очікування. Виснажливе тління не могло не закінчитися швидкоплинною пожежею. Що жадібно насичувалася ілюзіями, які згоряли. Залишилося попелище, на якому ми будуємо наш новий будинок. Залишився дим, за запахом якого ми безпомилково знайдемо одне одного… 

Запах диму одного разу полегшив мою дорогу додому. Шанс упіймати "тачку" на безлюдному бульварі Шевченка крижаного ранку 19 лютого здавався примарним. "Якщо впіймаю машину, Янукович піде у відставку", — безнадійно загадав я. Роздовбаний "жигуль" порівнявся зі мною через кілька хвилин. "Скільки?" — ритуально запитав я у відповідь на таке саме ритуальне "Куди?". "Ніскільки…" — втомлено махнув рукою водій. На моє німе запитання він лише розсміявся — "Мужик, від тебе димом несе, як від мене. Сідай, ми зі своїх грошей не беремо…" 

"Чим усе закінчиться, як думаєш?", — кинув новий свій після тривалого мовчання. І, не чекаючи відповіді, обрубав: "Не важливо. Країна вже не буде такою. І ми не будемо такими". 

Не будемо. І країна не буде ніякою, як колись. Навіть за наявності ніяких президентів, прем'єрів або генпрокурорів. Вона просто буде. Останні сумніви в цьому щезли в пороховому диму Інститутської. Віра в це зміцніла в пороховому диму Донецького аеропорту. Річ не в персонах і не в кордонах. Країна — це те, що ми захищаємо. Ті, хто захищає. І те й те набуло обрисів рік тому. І збережеться назавжди. 

Ті, хто був на Майдані вранці 20-го лютого і хто засумнівався, спробуйте зі мною посперечатися. Розкажіть покійним хлопцям у пластикових касках із дерев'яними щитами, що вам важко. Що ви втомилися. Про світову кон'юнктуру, про падіння гривні, економічну кризу, гнилий Захід і войовничу Росію. Про продажних політиків і продані голоси. Про неблагородних кандидатів і невдячних виборців. Розкажіть про необхідність заплющити очі на очевидне. Тим, хто їх заплющив назавжди. Примружте свої. Вдихніть дим. Відчуйте себе на Майдані. 21-го листопада. У ніч із 29-го на 30-те листопада. 1-го грудня. У ніч із 10-го на 11-те грудня. 19-го січня. 18-го лютого. У ніч із 18-го на 19-те лютого. Вранці 19-го. Вранці 20-го… Видихніть. 

До тих, хто там не був, не апелюю. Їм не під силу зрозуміти, чому досі страшно ходити Інститутською. І чому від погляду на фотографію з написом "Мамо, я повернуся" лихоманить тих, хто вже багато разів повертався з передової. 

Непричетні мають право вимагати законних пенсій або законного дембелю. Їх, непричетних, більше. Їх і було більше. Але ми сильніші. Від нас пахне димом. Гірким димом першої перемоги. Димом Вітчизни, яку ми повільно і важко відвойовуємо. 

Тонка червона лінія, що розмежовувала наші надії і наші страхи, у лютому 2014-го перетворилася на закривавлений колючий дріт, який поранив кожного, хто був там. Який зробив нас кровними братами. Який перетворив нас на братство. Що оформилося, мабуть, у наймасштабніший волонтерський рух в історії. Який не дозволяє злодійкуватим "миротворцям" умертвити країну, що нарешті ожила і, на жаль, воює. Який зменшує кількість неминучих жертв. 

Перша смерть на Майдані зробила війну в країні неминучою. Ми її не заслужили. Її "заслужила" держава, яка накопичувала проблеми, що переросли в біди. Яка консервувала ворожість, що переросла в ненависть. Зник страх споглядання вбивства. Зник страх скоєння вбивства. Значною мірою тому вони множаться день у день. 

Саме тому особисто я страшуся (і не боюся в цьому зізнатися) нового Майдану. Досить імовірного. І, ймовірно, нещадного. 

Розколоте небо упало в наші руки. Зберімо його по шматках. Зберімося.

Ми впізнаємо одне одного за запахом диму.

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
106 коментарів
 • ВиталийМ 29 ноября, 16:21 Зри в корень, как говаривал Козьма Прутков. А корень таков. Экономическую модель рыночного фундаментализма (капитализма) обосновали Адам Смит и Давид Рикардо в первой половине 18 века. С того времени она претерпела значительные изменения: от кейнсианства до неолиберализма. Однако, как бы не латали апологеты капитализма его обветшалые одежды, они не могут не признать, что в основе этой экономической модели лежит прибыль, а не удовлетворение общественных запросов. В наше время возникло еще одно фундаментальное противоречие: хищническое использование невозбновляемых ресурсов планеты. Следовательно, конкурентная модель необходимо менять на солидарную, иначе человечество просто погубит себя. Даже акула финансового капитализма Дж Соросс в своем эссе "Кризис мирового капитализма" признает, что капитализм ждет крах и предлагает его заменить на "открытое" общество по Карлу Попперу. Украина одна из самых либеральных стран мира, государственный сектор экономики меньше чем в США. Система не работает, дает сбой за сбоем, а либеральная украинская власть продолжает эксплуатацию устаревшей модели. Наведение элементарного порядка выдают за реформы. А реформы (перемены) должны быть таковы: переход на экономическую модель модернового социализма, изменение этических ориентиров, нравственных принципов организации общества. Прибыль, деньги, успех любой ценой - это путь в никуда. Мы опоздали в капитализм на сотню лет. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • quantgrav@online.ua 28 ноября, 21:45 Не стала країна іншою – просто народ привчили к закланію під командуванням зрадників– і він підставляє свої голови, нічого не отримуючи взамін. «Ну что с того толку, что понял – ведь был он дурак от природы» - народ здав перемогу баригам-олігархам. Сіоністи Вальцман-Порошенко з Шеломовим-Путіним домовились знищити своїх пасіонаріїв і всіх українців. Подивіться на цю верховну раду. Ні один з майданівців, добровольців не став вимагати звіту у цього ворюги яценюка звіту за його пограбування бюджету, за відсутність реформ, за здачу Криму і Донбасу, за те, що відпустив Януковича, ні один не спитав президента, чого це він має діючий бізнес в Московії і в Криму, коли країна воює – чого це він вдвічі багатіє, коли народ вдвічі збіднів. Це рада олігархічних повій. Демократія повинна бути розумною – на виборах треба не тільки рахувати голоси, але і зважувати їх згідно освіти; вища – 3, середньо-технічна -2, середня -1 голоси і без застав; а багатіїв позбавити виборчих прав. Щоби очистити країну, Звести підлоту до нуля, То налаштуй ти гільотину Бо не отримеш ні буя. Як признаєш Тараса геній, Виконуй заповіт його. Без крові вражої нічого Ти не отримаєш небого. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Эдуард Кравченко 27 ноября, 22:50 Ответ прост. Потому что не верил Ющенко, Тимошенко, Яценюку. Мне противны Фарион, Тягнибок, Ярош. Янукович тупо воровал, молча. А эти воруют под красивые слова о гидности, чесности и т.д. Я тремя руками за европейские ценности, но я их не вижу у "настоящих украинцев". Чем, вам, блин, мешает русский язык? За 22 года использование украинского языка выросло на Донбассе в разы!!! Росло поколение, воспитанное в любви к Украине, знающее язык. Но "настоящим украинцам" хотелось - быстро и сразу. Превратить в галицкое село. Там все одинаковые. И в Украине должны все быть одинаковыми. Скажите, львовские отличаются от донецких? На другом языке говорят и все. Так же фальсифицируют выборы, так же тянут на теплые должности своих деточек, берут взятки. В свое время занимался бизнесом и работал со Львовом. Коррупция - "мама не горюй" Поэтому и голосуют не за ЛУЧШИХ, а за СВОИХ. И скажите, Булатова пытали? Или он в "Контакте" сидел? Как я могу верить этому человеку? Или Авакову? Нет в Украине ни ОДНОГО человека, которому доверяло большинство. Считало его честным и справедливым. Для всех, а не для своих. В Украине произошла КАТАСТРОФА. И из нее надо выйти. Ваш выход - замочить сепаров, маскалей. Только знаете, "Победа, если она очень дорого стоит, не такая уж и победа" Да и будет ли победа? Не факт. Я как, НАСТОЯЩИЙ европеец, считаю, что нужно искать компромиссы. точки соприкосновения. ПОтому что главная ценность Европы - личность! Цель - сделать лучше жизнь каждого человека. А идеи Донцова, Сциборского - это свалка истории. Каменный век. И то что произошло - породил не Путин, а наша собственная подлость и глупость. Но лучше все свалить на Путина.
  anatolii 28 ноября, 00:23
  Так "Закон про особливий статус окремих районів Донбасу" і був компромісом. І "чего тебе еще надобно, старче?"(С)
  Эдуард Кравченко 28 ноября, 19:30
  В этом Вы абсолютно правы. Это был хороший компромисс, который через время все вернул на свое место. Не получилось. Надо искать новые.
  Panikovski 28 ноября, 10:10
  "Чем, вам, блин, мешает русский язык? За 22 года использование украинского языка выросло на Донбассе в разы!!!" ... - Несколькими днями ранее писал ровно о том же Урок Крыма, затем Донбасса впрок не пошел.Они просто не в состоянии до сих пор догнать, что вопрос стоит не столько о признании равноправного положения русского языка, сколько о том сохранится ли Украине в нынешних (фактических) границах ил сократится до анклава размером с центральную и западную ее части..Так же мало их беспокоит и то, что отсечение огромного пласта культуры, сформировавшегося в бытность украинских земель в начале в составе Российской империи, а позже Союза, связующим звеном с которым выступает руский язык существенно обедняет украинское культурное пространство, превращая его в местечковую тусовку, в пределах которой всякие там браты гадюкины, капрановы, винничуки, вакарчуки, Забужко (признаю, врочем, некие способности последней, хотя и неадекватно распиаренные) и пр. смотрятся звездами первой величины.
  anatolii 28 ноября, 21:46
  Цим своїм постом ви, пане, лише демонструєте свою духовну дрімучість і абсолютну відсутність культури у самого себе. "В Кіеве, -пише акад. Пипін,- относились к московским людям с некоторым пренебрежением, как к людям невежественным- что и подтверждалось тем фактом, что Москва нуждалась в помощи Кiевлян в тех книжных делах, которыя были тогда ея первостепенным церковным и государственным интересом и где у москвичей в самом деле недоставало иногда простого знанiя грамматики. Такое недоверчивое отношенiе к московским людям мы встретим не только у наиболее ревностных приверженцев кiевской школы, но даже у такого мирнаго человека, как Димитрiй Ростовскiй." (А. Пыпин. Исторiя русской литературы. Вид. 2. СПб., 1802. С. 341) Москві не вистачало простого знання граматики! Про що це говорить? Про те, що все, на чому розвивалась московська культура, було передане Москві Києвом добровільно-примусово, або було нею у нього просто відібране, викрадене. І потім сплюндроване, понівечене, вихолощене, підкорене одній всепоглинаючій ідеї- ідеї імперської пустопорожньої, зяючої величі.... І про яку велику культуру, чи про культуру взагалі стосовно Росії можна говорити? Якби там була хоч якась культура, а тим більше духовність, то хіба міг хоч краплю культурний етнос, етнос, що прийняв до свого серця Христа, допустити всередині самого себе, а тим більше стосовно інших, загарбаних ним етносів, у тому числі й українців, ті дикі, криваві, жорстокі, незбагненні, гекатомбні, язичницькі жертвоприношення, що мали місце протягом усього ХХ століття, а то й з часів Івана Грозного? Якщо на одну шальку терезів покласти усіх цих жертв Російської імперії, а на другу усі її культурні і духовні здобутки, то що переважить? Щоб не вагатися з відповіддю, згадайте хоча б те, що говорив про сльозу безневинного немовляти Достоєвський, про те, чого вона варта...
  Panikovski 30 ноября, 11:59
  По 1-й части - "дела давно минувших дней". В настоящее же время, как это может быть не прискорбно для Вас, приходится констатировать, что украинская культура "дышит в пупок" российской. "Якби там була хоч якась культура, а тим більше духовність ..." - во всех существующих сейчас, и когда-либо ранее существовавших обществах имеется (иногда более значительный, иногда совсем тонкий) слой людей, являющихся носителями, хранителями, продолжателями соответствующей культуры. Но почти никогда (или крайне редко), даже в самые благоприятствующие для них времена эти люди не делали политику, не определяли, по большому счету, вектор и путь развития страны, оттесняемые от власти толпой проходимцев (а то и просто самой, что ни на есть обычной, чернью), жаждущих ее для обогащения, реализации каких-то других своих низменных амбиций. Ровно это сейчас мы и наблюдаем и в России, и в Украине.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • klimistov 27 ноября, 22:32 72 dollars and going down
  Panikovski 28 ноября, 10:20
  Так то оно так. Вот только пока толстый похудеет, худой загнется. А состав действующих лиц первого ряда гройсман, ярема, гонтарева, полторак, яценюк энд К (мартыненко, пышный, иванчук ...) + всякие там балоги на подходе, склоняет к предположению, что второе событие случится гораздо раньше первого,
  Panikovski 28 ноября, 10:49
  Единственный позитив, который мне в этом видится, - то, что в условиях дальнейшего падения цен на нефть, и связанного с ним усиления давления на курс рубля, путину труднее будет решиться на зимнее наступление (о чем он сейчас еще, похоже, раздумывает). Пойди он на обострение, рубль, и без того шатающийся сейчас под влиянием новостей с нефтяных рынков, в ожидании очередной порции западных санкций может просесть до совершенно неприемлемого для стерха уровня. А за зиму, если не спать, можно как следует подготовиться к встрече весны... Было бы только кому готовиться, опять-таки.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • klimistov 27 ноября, 22:31 Brent oil - hello, Mr. Poo-ootin Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 27 ноября, 18:06 УП: «Знайшовся один прихильник Яценюка і "Опозиційному блоці" - за призначення проголосував Юхим Звягільський» - усі ж інші 28 «опозиціонерів» НЕ ГОЛОСУВАЛИ ВЗАГАЛІ!!!. Чому не ПРОТИ??? Що, пальці повідсихали? Чи може це такий протест? Дурня якась. Виборці Півдня та Сходу України, які голосували за "Опозиційний блок", «на кой… Ваши избранники ВООБЩЕ НУЖНЫ!!!» у Верховній Раді України, якщо від початку Її роботи вони НЕ ГОЛОСУЮТЬ ВЗАГАЛІ???
  Panikovski 28 ноября, 11:11
  Флудтер, расслабьтесь. Сторонники "оппо"блока ЗН, а тем более Ваши коменты на нем не читают. Так что не вещайте в пустоту. Хотите добиться аффекта, зайдите-ка тогда хотя бы на какой-нибудь сепаровский сайт или приедьте и просто прогуляйтесь ножками с Вашими укорами по рабочим окраинам городов (юго) востока Украины.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Yana-2 27 ноября, 08:40
  anatolii Вчера, 01:01 У Блока є й таке: "... Мильоны вас- нас с гулькин нос,\И голос наш все глуше с каждым разом,\ И знаем,- это не вопрос,\ Что все уйдем совсем, накрывшись медным тазом...\ Но скифы мы, но азиаты мы,\ И не сдадимся мы без боя!\Снегамы ядерной зимы\Весь мир мы, уходя, накроем!\"
  Жуть как смешно..
  anatolii 27 ноября, 22:42
  Ні, пані, ваш пост ще жахливіше смішніший, ніж мій. Бо у наведеному вами уривку з вірша Блока "Гамаюн, птица вещая" немає іншого зв'язку з російським патріотизмом окрім того, що автор у цьому тексті демонструє добре знання офіційної історії Росії, наскільки це можливо продемонструвати у такій специфічній формі як коротенький віршований коментар до однойменної картини Васнєцова. Тому вельми смішно виглядають ваші закиди "патріотам" ДТ, що вони не здатні продемонструвати таку любов до своєї Вітчизни, яку начебто демонструє Блок у цьому своєму вірші. А у моєму пості передана ідея, що росіяни дійсно заради своєї Батьківщини готові на все. І Блок, наскільки я його відчуваю, був би згоден з цим. Але якщо вам це "Жуть как смешно", то я, здається, помиляюсь. І тоді я "жутко извиняюсь".
  lesya 28 ноября, 10:18
  "Росіяни... задля своєї Батьківщини згодні на все ", - нет Вы не ошибаетесь, потому что у них страна всегда думает о людях (не будем слишкрм идиализировать, а посмотрим, что сделано), нефть не нефть, но, только стало возможно, они создали Фонд для матери, для пенсии и т.д., возраст для пенсионеров - не подняли. У нас же все, что сделано - против населения. Украинцы у них работаю, а не они у нас и т.д. И многое другое. У нас создано агрессивное общество. Не только мова общество соединяет, а право, которое реализует государство, уважение к человеку, А, если даже мова стает предметом , из-за которого человека гнобят и убивают, вот тогда то, что у нас.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Yana-2 27 ноября, 08:38 Жуть как смешно.. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 26 ноября, 08:10
  Nekst Вчера, 20:25 Хотите поговорить о прецендентах? Извольте... Помните в результате какого прецендента на голову Ющенко была водружена корона? Это я о преценденте незаконного третьего тура...Всего то надо было по Закону провести повторные выборы. Но где там...Закон был уж "больно плох". Быстренько поправили. Впрочем, не поправили - просто наплевали! Та же ситуация и год назад. Опять "дурацкий" закон требует процедуры импичмента. Но у нас уже есть ПРЕЦЕНДЕНТ. Мы уже знаем, что когда очень хочется... Достаточно гневно упомянуть о "небесной сотне" и предупредить, что если не послушаетесь будут ещё жертвы. Потом правда будут "небесные тысячи" и распад лержавы. но это потом. Кто бы мог подумать...И вот теперь мы имеем уже нечто большее чем прецендент. Мы имеем ПРАКТИКУ. Расстрел сегодняшнего правительства по логике вещей преступлением считаться не будет...Вопрос только в том, сколько надо охотников светлого будущего вывести на майдан, чтобы "всё было по закону".
  Напомню еще раз уже писавшееся мною и некритично проигнорированное Вами, -: законность (закон) существует(ют) только тогда, когда КАЖДЫЙ (ВСЕ) соблюдает(ют) действующие законы.Если одни нарушают, обходят закон или закон применяется избирательно (к примеру, - одного за убийство закатывают пожизненно, а другому, поскольку он сын высокопоставленного чиновника режима дают 5 лет условно) закона не существует. Если през регулярно ложил на закон, то он не вправе требовать, чтобы его соблюдали другие - в упомянутом Вами случае - устраняли бы его с должности не иначе, как через процедуру импичмента. Аналогично и в ситуации с 3-м туром, когда и в самом деле был нарушен избирательный закон (правда первыми его нарушили, прибегнув к масштабным фальсификациям не оранжевые, а голубые) . И поскольку он был нарушен, то сторонники якуновича были вправе не признавать законность избрания юща и выходить на площади с требованием назначения повторных выборов. Почему они этого не смогли добиться (в отличие от Майдана) вопрос не ко мне. Но наряду с этим для полного восстановления режима законности должны были быть также привлечены к ответственности за упомянутые фальсификации, совершавшие ее лица. Возможно в последнем и кроется ответ на вопрос почему голубые не стали добиваться перевыборов, отдавая себе по-видимому отчет, что тогда их кандидат должен был бы готовиться как достаточно активный участник фальсификаций не к очередному туру выборов, а к соответствующему тюремному сроку.
  Small_Reader 26 ноября, 10:45
  Panikovski прав! Янукович не смог или не догадался вывести своих сторонников на Майдан, когда был назначен незаконный третий тур выборов. Значит все было законно! Трактовать Закон может только Майдан - он не ошибается. Настоящий политик и патриот должен занимать Майдан с утра пораньше, пока оппоненты не приперлись. А когда ты уже стоишь на Майдане и ветер свободы уже мнет твои волосся, то у тебя гораздо больше прав, чем у тех несчастных, которые преграждают тебе путь в правительственный квартал. Майдан - источник власти! Эту норму нужно закрепить в Конституции, чтобы ни одна москальская свинья больше не гундела, что мы ее нарушаем.
  Flutter 26 ноября, 20:53
  «…в ситуации с 3-м туром, когда и в самом деле был нарушен избирательный закон (правда первыми его нарушили, прибегнув к масштабным фальсификациям не оранжевые, а голубые).» - згадайте, як усе було: Верховний Суд України, після тривалого судового розгляду Позову, щодо фальсифікацій на ІІ-му турі Виборів, Іменем України визнав результат ІІ-го туру Виборів таким, що був ФАЛЬСИФІКОВАНИЙ!!! і призначив ПЕРЕГОЛОСУВАННЯ!!!, яке і було в народі назване ІІІ-ім туром. ВС України керувався Законами, які УСІ!!! пройшли юридичне оцінювання у Венеціанській комісії. ЗУ «Про вибори Президента України» у 2004 році порушено НЕ БУЛО!!!.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Flutter 25 ноября, 23:21 «Это Майдан! Его последствия. Он выпустил на свободу всю мерзость человеческую, которая была в Украине» - «Эдуард Кравченко», чи як Вас там кличуть, читаючи Ваш «коментар», згадав викладене в мережі фото, на якому такий як Ви «искренний» ЦІЛУЄ!!! руку Януковичу В.Ф. Саме це і є – «вся мерзость человеческая», яка вилізла «тітушками», МОЛОДИМ!!! люмпеном Сходу і Півдня України, запроданцями «Сім’ї + олігархів», російськомовними вірнопідданими Росії на АНТИМАЙДАНИ!!!. Якщо Ви українець, чому Вам так важливо було захищати цінності відвертих злодіїв і бандитів, які впродовж 23 років грабували ОСОБИСТО!!! Вас? Що, Вам НІКОЛИ!!! не хотілося стати повноправним громадянином розвинутої правової Держави Україна? Що, Ви ЗАВЖДИ!!! вбачали у злодійській Владі керуючу силу, яка впевнено вела ОСОБИСТО!!! Вас до високих життєвих стандартів? За ЧИЇ Ж??? ідеали Ви пішли на пролиття в Україні крові УКРАЇНЦІВ!!! Ви, або зазомбований ДУРЕНЬ!!!, або ж продажний ПРОЙДИ́СВІТ!!!. Якби не було Вашого «коментаря», у мене не було б вагомої підстави в черговий раз з НАСОЛОДОЮ!!! «тикнути мордою в багно» таких, як Ви «искренних», так що «пишите дальше». Відповісти Цитувати
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89