На полі чудес — заміна

Юрій Сколотяний 24 лютого, 23:03
Яценюк1

Читайте також

Чи сяде Яценюк у крісло Гонтаревої?

Розмови про те, що незабаром Валерія Гонтарева залишить посаду голови Національного банку України, циркулюють уже як мінімум кілька місяців. 

Цього тижня про це почали писати інформаційні агентства. Правда, поки що не як про доконаний факт, а як про високу ймовірність. DT.UA вдалося дізнатися чимало цікавих нюансів того, що відбувається, якими ми вирішили поділитися з нашими читачами.

Отже, Валерія Гонтарева справді зібралася піти з посади голови НБУ, і цього разу — всерйоз. За інформацією DT.UA, про свій твердий намір це зробити вона повідомила президента Петра Порошенка після закінчення відпустки на початку січня ц.р. Причому виявилася наполегливою — повторна розмова на цю тему відбулася в Давосі. Також пані Гонтарева сповістила про свій намір директора-розпорядника МВФ Крістін Лагард під час візиту в американську столицю, що відбувся в середині лютого, який у Національному банку намагалися не афішувати.

Ба більше, цього тижня про свій намір Гонтарева нібито вже оголосила й заступникам у НБУ. Правда, без будь-яких офіційних підтверджень як від самої Гонтаревої, так і від прес-служби Національного банку України. У зв'язку з цим DT.UA вирішило звернутися по коментарі до першоджерела. Під час короткої телефонної розмови Валерія Олексіївна заявила: "Якщо рішення про відставку буде прийняте, то я оголошу про це, як уже вам обіцяла раніше, публічно мінімум за місяць до свого відходу з посади, як це зробив, наприклад, перший заступник голови НБУ Олександр Писарук, що працював у нашій команді".

"Поки ж я дуже активно працюю й нині перебуваю з робочим візитом у Брюсселі, де виступатиму з доповіддю про досвід такого грандіозного, реалізованого нами в Україні очищення й реформування банківської системи. Який, на жаль, не цінують і критикують у нас, але готові вивчати та переймати за кордоном", — додала вона.

Уточнююче запитання DT.UA: "Чому ж тоді про намір піти вже було оголошено її заступникам, і коли так, то чи не має права бути поінформованою про це й громадськість?" Валерія Олексіївна попросила залишити без коментарів.

За інформацією DT.UA, розмову Гонтаревої з її заступниками насправді точніше назвати інформаційною розмовою, ніж офіційним оголошенням, яке можна було б розглядати як точку відліку між моментом оголошення та фактом складання повноважень. І так, це не перша заява Гонтаревої про намір піти, але якщо раніше це було, скоріше, проявами якоїсь політичної гри, то тепер це її рішення справді тверде. І для цього це є низка причин.

По-перше, основний для широких верств індикатор стану фінансової системи країни — валютний курс гривні до долара — нині відносно стабільний. Ба більше, на тижні, що завершується, було зазначено його зміцнення, що вилилося в падіння котирувань не тільки купівлі, а й продажу долара в небанківських обмінних пунктах до 27 грн. Причому у разі виділення траншу МВФ можна очікувати, що це сприятливо позначиться на стані валютного ринку і в найближчі кілька місяців, а золотовалютні запаси НБУ зрівняються або навіть перевищать рівень, при якому В.Гонтарева приймала Нацбанк у свого попередника С.Кубіва (близько 17 млрд дол., тоді як за підсумками січня ц.р. було 15,4 млрд).

До того ж інфляція нині не така проблема, як раніше (після піку 43,3% 2015-го, торік вона сповільнилася до 12,4%, а на поточний рік прогнозується зниження до 9,1%).

Також можна вважати завершеним основний етап "розчищення" банківської системи — одного з головних пріоритетів (якщо не найголовнішого), оголошених Гонтаревою у своїй діяльності на посаді голови Національного банку. Особливо після націоналізації Приватбанку, що стала своєрідною перлиною цього процесу.

Усе це — ознаки позитиву, які, втім, можуть дуже швидко розвіятися в майбутньому. Наприклад, після того, як прийде усвідомлення, що очікуваний з таким нетерпінням транш МВФ виявився останнім, а золотовалютні резерви знову почнуть швидко танути на тлі майбутніх боргових виплат. Курсу також буде важко й далі зміцнюватися, адже не варто забувати, що дефіцит поточного рахунку платіжного балансу знову почав зростати ще з минулого року (до 3,4 млрд дол., або 3,6% ВВП, за підсумками 2016-го — на тлі триваючого падіння експорту та відновлення зростання імпорту). До того ж стає дедалі більш очевидним, що підвищення з 1 березня ц.р. тарифів на електроенергію навряд чи виявиться останнім, і те саме стосується тарифів на тепло- і газопостачання. А отже, інфляція в країні продовжить зростати з причин, що не залежать від монетарних зусиль НБУ.

Ну й, нарешті, суспільству ще треба буде розібратися в деталях, а також усвідомити всі "принадності" і справжню ціну варіанта націоналізації "Привату", який було обрано з подачі НБУ в грудні минулого року (без фактичної участі колишніх власників).

Як видно тільки з цього дуже вибіркового переліку негативних чинників, середньострокова перспектива відкривається не дуже райдужна. Тож зараз для Гонтаревої саме час піти на піку висхідних трендів, яким навряд чи судилося бути тривалими.

По-друге, Валерія Олексіївна вважає, що не одержує належної підтримки з боку перших осіб держави та, як наслідок, правоохоронних органів. Так, матеріали по всіх 11 епізодах, по яких Нацбанк звертався в Генпрокуратуру, лежать там практично абсолютно без руху, причому виправити ситуацію не допомогла й особиста зустріч В.Гонтаревої з Ю.Луценком. У результаті НБУ змушений не те щоб притягати до відповіді, а навпаки, оборонятися від атак (і зокрема інформаційних) тих людей, яких його нинішній голова назвала винними в розкраданні банківської системи (Бахматюка, Жеваго, Лагуна, Коломойського та ін.). Не слід забувати й про численну армію тих, хто не готовий примиритися із втратою місця на банківському ринку, оскаржуючи в судах законність інструментів, методів і процедур, якими Нацбанк робив свою чистку ринку.

По-третє, оскільки нинішній уряд (не тільки в очах Гонтаревої) не виглядає здатним займатися реальними реформами, то й у шляхах-доріжках із "командою Гройсмана" ліпше розійтися якомога раніше.

І, по-четверте. Гонтарева через два з половиною роки мало не цілодобового перебування на роботі була б рада, нарешті, повернутися у свою сім'ю. Якщо там її впізнають.

За даними DT.UA, президент Порошенко вже готовий до кадрових перестановок у НБУ. Пріоритетною для нього є кандидатура Арсенія Яценюка, якого гарант хотів би "схилити до співжиття" у Нацбанку. Проблема полягає тільки в тому, що сам кандидат має трохи інші, вищі амбіції, він бачить себе прем'єр-міністром після календарних парламентських виборів. Нинішній майже нульовий рейтинг екс-прем'єра не бентежить, оскільки на той час його "негативний портфель" уже трохи підзабудеться, а от найбагатших ресурсів, які він накопичив як президентський пайовик у "Ltd-Україна", виявиться достатньо, щоб розраховувати на повторення електорального успіху 2014 р. Адже не слід забувати, що, попри втрати, які відчувалися останнім часом, багато яценюкових креатур продовжують перебувати на топ-посадах не тільки в низці міністерств і відомств, а й у найбільших держкомпаніях-монополістах. Коаліція же ж.

Такий ресурсний і амбіційний гравець, та ще й на "власному" електоральному полі, Порошенку точно не потрібен. У зв'язку з цим йому було б справді вигідніше відправити Яценюка "у політичне заслання в Нацбанк", хоч би якою значущою була ця позиція з ресурсного погляду. Адже, володіючи достатніми компетенціями, щоб утримувати ситуацію під хоча б відносним контролем, екс-прем'єр у НБУ неминуче виявиться громовідводом суспільного негативу з усіма електоральними перспективами, що звідси випливають. А якщо не впорається, то буде там остаточно похований з усіма його ілюзорними планами повернутися в прем'єрське крісло.

Для президента Яценюк важливий як переговорник, якого сприймає МВФ. У разі відходу Гонтаревої залишиться лише голова Мінфіну Данилюк, який, боронь боже, може грюкнути дверима й піти з уряду, з главою якого вкрай складно знаходить спільну мову.

Крім того, Яценюк не лише консультує Володимира Гройсмана, а й здатен заблокувати голосування щодо його відставки, якщо президент, що мече перманентно громи й блискавки на адресу земляка, таки зважиться на заміну чинного прем'єра. У кріслі ж голови НБУ Яценюк приречений стати піар-опонентом глави Кабміну.

За даними DT.UA, першою реакцією Яценюка була відмова від президентської пропозиції. Однак команда Порошенка продовжує наполягати. Ба більше, настійливо рекомендує не відмовлятися і команда Яценюка — у голодний час таку посаду "з дому" випускати не можна. Арсеній Яценюк думає. У нього є час: формально місяць Гонтаревої не почався.

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
14 коментарів
 • Геннадий Синчук 28 февраля, 13:54 Запроданці України закінчать життя з Божого прокляття, як пані Герман... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Yulia Osa 26 февраля, 22:33 Мабуть "здібності" пані Гонтарєвої щодо вибудовування хитромудрих схем обдирання державних і приватних банків не задовольнили її патрона, тому її вирішили замінити на більш спритного і з більш липкими руками, видатного "реформатора" сучасності пана Яценюка. Його спроможності явно вищі "папєрєдніци", якщо пригадати епопею зі "стіною" на кордоні с РФ: скільки грошей він туди вбухав і куди вони безслідно зникли (разом із самою стіною) потім. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • house 26 февраля, 14:53 оце точно, пора робити заміну, "на полє чудєс". "в странє дураков". бо стара, ліса аліса, вже дуже примелькалася. пересічним буратинам. скоро, може, й бити почнуть) бо після "реалізованого ними в Україні очищення й реформування банківської системи" саме лише російськи банки себе ЗНАЧНО КРАЩЕ почувають) отже, в команді шулерів = заміна, шила на мило. із-зтой же шушери. лісу алісу треба помінять на скота базіліо) разом з яким, ліса та карабас-баригаз, гарант цього ЦИРКУ, обвалили, свого часу, гривну в 3 рази, завалив країну в злидні, вовкам з ордою (ординським олігархам) на харч ії, через ротердам, роздавши. якщо, хтозь (не з буратін)) помнить, коли гривня обвалилась вже, майже, за 30, за долар, вони знов УТРЬОХ собралися, знов щозь там "перетьорли" і.... раптом усьо "стабилизувалося" на 25. тож.... на кого ще мінять? тока на цих, своїх, скотів, які ще на усіх цих грошах, що пересічні буратіни на "полі чудєс" закопали, ще карабасу-баригазу ще й заработать допоможуть, мільярд-другий)
  house 26 февраля, 14:54
  а шо? на "полі чудес" ув "странє дураков" ще й не таке трапляється
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 25 февраля, 20:46 А тем временем, не успела еще завершиться предыдущая волна массовых увольнений работников (перевода их работодателями на пол, четверть ставки) и закрытия ФОПов, сокращения под этим соусом субсидий на ЖКХ + прочей обдираловки - в случаях, когда соответствующие платежи и сборы привязаны к сумме минималки, явившиеся следствием аферы гроссбухмана "3200", не успел еще, хоть немного придти в себя оставшийся мелкий и средний бизнес, офуевший от размеров фантастических штрафов, которые на него может наложить теперь инспекция по труду за малейшие нарушения в части оплаты труда и соблюдения трудового законодательства, как наш неугомонный "рехформатор" изготовился к покорению новой вершины - реализации аферы "5000": "В Гройсмана заговорили о повышении "минималки" до 5 тыс. грн" http://ua1.com.ua/rus/politics/v-groysmana-zagovorili-o-povyshenii-minimalki-do-5-tys-grn-28098.html Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Kisa Carapkina 25 февраля, 18:58 Україна перебуває у пастці владного злодійського замкненого кола: один злодій/злодійка при владі іде, на його місце приходить інший злодій/злодійка, і так до нескінченності. Розірвати це замкнене порочне коло "Майдани" не можуть, оскільки саме злодії користуються "майданами" щоб обертатися у цьому замкненому злодійському колі. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Panikovski 25 февраля, 17:32 назначение хронтовика на Нацбанк лишь один из элементов комбинации, готовящейся властью, другими составляющими которой являются вхождение партии человека с вилами в правящую коалицию, а также занятие им самим - поста спикера Рады: http://ua1.com.ua/rus/politics/poroshenko-gotovitsya-naznachit-yacenyuka-glavoy-nbu-27874.html
  Panikovski 25 февраля, 17:35
  Забавная однако компашка при этом может нарисоваться на ключевых госдолжностях: през - барыга; премьер-министр - неуч; голова ВР - мошенник с судимостями, приторговывавший к тому же в прошлом своими гениталиями; главный банкир - лепший друг олигархов, обобравший в их и свою пользу во время его каденции премьера (именно тогда, менее чем через год в указанной должности, как утверждают осведомленные люди, "куля" в узком кругу с помпой отмечал обретение своего 1-го ярда) население этой страны, как липку, - в сравнении с которым даже гонтарева будет вспоминаться, как мелкая "щипачка"; генпрок - непрофессионал, балабол, пьяница и подкаблучник, также не чуждый контактов с олигархами ... осталось еще нашу гадю на министра обороны и будет полный фарш ... вот интересно, а "других писателей" у этого режима нет?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • dimit007 25 февраля, 13:27 Чтобы вопрос "Сядет ли Яценюк в кресло Гонтаревой?" стал более актуальным, его необходимо несколько укоротить. Я бы оставил только первые три слова... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Игорь Тирон 25 февраля, 12:41 ...ресурсний і амбіційний гравець - це про кого ? Яценюка ? ресурсність його визначається бажаннями Ахметова. Але чомусь автор нічого не пише про "традицію" української банківської системи: зібрати гроші з населення - видати "кредити" своїм - "банкрутувати" - змусити фонд гарантування вкладів... віддавати борги населенню. І так знову і знову і знову...То хто краде і в кого ? І що ми чекаємо від головного банкіра держави? Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • energiland@i.ua 25 февраля, 12:10 Большего цинизма нельзя представить. Провал всех реформ, кроме реформы обогащения себя любимых. Замкнутый круг коррупции ва всех эшелонах власти. Обнищание населения и многое другое. За всё это есть статьи с конфискацией. А они обратно порулить. Ну если народ быдло, то почему и нет. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Алексей Шелиховский 25 февраля, 11:41 это пустить козла огород с капустой охранять... Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.55
EUR 28.89