Про душу і страхи Сходу... Сама з собою, друзями, Сергієм Тарутою

Інна Ведернікова 28 березня 2014, 20:55
фото

Читайте також

Дві години, як з Донецька. Стрічка новин перед очима: "Велика ймовірність вторгнення Росії на Схід України"; "У найближчі два дні Україна переживатиме найкритичніші дні у своїй історії"; "Янукович втретє виступить у Ростові-на-Дону"; "Похорон Музичка — "Герою слава..."; "Правий сектор" штурмує ВР"... А тепер треба видихнути й дописати матеріал, як нам зберегти Україну. Щоб не відколовся Схід

…Повертатися додому після Майдану з... київськими номерами?.. Дожилися. На першій же транзитній зупинці в Макіївці в передпокої квартири георгіївська стрічечка. І на всю гучність канал "Росія24". Потім півторагодинна політінформація сусіда в тому ж дусі та низка довгоочікуваних і випадкових зустрічей, душевних застіль, екскурсій на мітинги в супроводі знайомих з дитинства хлопців спортивної зовнішності, кава з колишніми колегами-медійниками, ланчі з експертами-євроінтеграторами, які хапаються за голову... 

Усі ці п'ять днів я гарячково шукала відповіді на запитання: чому тут, удома, я часом відчуваю себе немов в іншому світі. Де, в якій точці наші реальності перестали збігатися? Чи це тільки так здається, і потрібно просто частіше повертатися й чути іншу думку? 

"Чому вам можна було громити вулиці й захоплювати адміністративні будівлі, а нам тепер не можна?.."

"Нє, ну що за маячня — вбити Сашка Білого? А чому було не заарештувати відразу після того, як він з автоматом у пристойних місцях став з'являтися. А тепер треба ж — три версії за годину! Хто ж вам тепер повірить, що це він сам себе застрелив? Як Кравченко, чи що?" 

"Ти думаєш, українські канали не брешуть? Усі підлаштовуються під нову владу, не помічаючи, що взагалі перестали озвучувати іншу думку. Самоцензура ввімкнулася".

"А чого ви на пікети не виходите? На знак протесту, що "свободівець" Мірошниченко так і не здав депутатського мандата. Це ж яка така нова справедливість, коли їхній же прокурор паралельно зі справою Мірошниченка починає розслідувати злочинну діяльність постраждалого директора каналу. Хіба дивно, що той пішов на таке приниження й відмовився від претензій до депутата, який його бив..."

"Ти думаєш, тут хтось жаліє Януковича? Та бізнес у листопаді Саша так почав давити, що всі завили. Хто не віддав — у розшук. Дружини й діти перелякані. А потім підтримки на Антимайдан просили..."

"Відправили в безоплатний на коксохімі. Тепер десять днів вилітає. Якщо ще дитячі скасують і комунальні підвищать, я не знаю, чим двох дітей годуватиму. Тільки репетитор старшої тисячу з'їдає..."

"Ось у Рівному ховають Сашка Білого, і народ кричить "Герою слава!", а на Майдані віче на його честь. Додайте до цього Бандеру — жерсть. То що таке Майдан? Хто його герої? В яку з усім цим єдину Україну і Європу?!."

Поки ми в столиці тонемо в текучці, перебуваючи у вирі подій, зміні команд, їх критики тощо, Схід фіксує всі сигнали медіапростору. Порожнини ж, не заповнені центральною владою, заповнює самостійно. Дедалі глибше при цьому поринаючи в безодню власних страхів — незахищеності, бідності, що насувається, нової незрозумілої державності.

Партія регіонів зализує рани і не контролює ситуації. Місцева та обласна влада тільки набирають оберти, намагаючись вписатися в новий проект. Але медійні й суспільні майданчики відкриті. Для сигналів, коментарів, візитів, зустрічей... Площі й проспекти в тому числі. У масах броунівський рух, зумовлений тими ж таки страхами, який періодично розривається заїжджими вільними радикалами. З Москви. З Києва сюди ніхто не їде. 

У Києві в прямих ефірах прем'єр-міністр продовжує цинічно іронізувати на адресу "так званих масових протестів", ніби не розуміє, на якій пороховій бочці сидить. Зате це добре розуміють ті місцеві, які підтримали Майдан і чекають хоч якоїсь реакції Києва. Ну хоча б тому, що не можуть вийти з українським прапором на вже зайняту російським площу Леніна. Тому що всі запитання до влади тих, хто не приймає Майдану, автоматично переадресовуються до них. 

Приблизно з таким набором думок я, пробравшись опівночі крізь щити бійців ВВ, який уже раз дивлячись на вантажівки, обтягнуті колючим дротом і забиті сталевими листами вікна адміністрації, сиджу в черзі на прийомі до кабінету губернатора Сергія Тарути. Шкірою відчуваю необхідність говорити не про провокаторів, не про сепаратистів, не про плани Росії, а про причини того, що відбувається. Адже треба ж колись подивитися всередину себе й зрозуміти, чому ці дії зараз і тут можливі? Чому лягають на такий благодатний ґрунт? Що і де в нас зламалося?

 

Провина і незахищеність

— Сергію Олексійовичу, сьогодні ви не просто губернатор Донецької області, ви — головний комунікатор між регіоном і центральною владою. Скажу більше, між душами двох Україн — Західної і Східної. І ви не можете не відчувати, що річ сьогодні не тільки в запеклих сепаратистах і туристах-провокаторах з чужої країни, про яких твердить влада. Ще кілька тижнів Київ потримає голову в піску стосовно Півдня і Сходу, і сюди не треба буде вводити війська. Сам відпаде. 

— Знаєте, Інно, те, що Донбас переживає зараз, справді, варте того, щоб і ми з вами, і вся країна говорили про це відверто. Без штампів. Без ілюзій. Безумовно, вагома частина наших жителів, оперуючи поняттями "свій—чужий", давно має на увазі ідею справедливості та її прихильників. Тому й прийняла Майдан, в ідейному його прояві. Але є й інша, не менш вагома частина людей, яка в силу різних обставин і причин, у тому числі й лицемірства політиків, які грають на нашій неоднаковості на кожних виборах і в моменти політичних криз, залишається затиснутою в площині двох Україн. Звідси нерозуміння того, що відбулося і відбувається там — на Майдані і в Києві. Адже били на Майдані "своїх". Тому люди настрахані й "бандерівцями", і "Правим сектором". А коли люди налякані, то вони справді хочуть одного — щоб їх захистили. І вже повірте, якби з нами сусідив Ізраїль або Іран, то на площі Леніна просили б захисту в будь-кого з них.

— А ви, людина, яка, переконана, поділяє ідеї справедливості й позбавлена будь-яких шор, хіба не налякані бездіяльністю влади щодо мародерів зі зброєю, які вриваються в будинки в центральних областях? Хіба вас не бентежить, що міліція спокійно відпускає 37 молодчиків, які напали з автоматами на банк у Києві? Невже вам байдуже, що "свободівець" Мірошниченко, який побив голову НТКУ, так і не склав депутатського мандата? Хіба ви одержали відповіді на запитання, чому Олександр Музичко (він же Сашко Білий) не був заарештований ще місяць тому, відразу після шоу з автоматом у кабінеті прокурора? І вас зовсім не засмучує, що центральні, зауважу — українські, канали особливо не переймаються запитанням, чому лідер "Правого сектора" Дмитро Ярош балотується у президенти, а його партія при цьому не має наміру роззброюватися? Відсутність у влади прямих відповідей на ці запитання — прямий сигнал Південному Сходу: боятися. Бо вона сама боїться? І хто тоді влада? І агресор Путін, від якого ви вирили рів на кордоні, тут при чому? 

— Щодо рову в нас був і є чіткий розрахунок — утруднити просування на нашу територію провокаторів. І якщо танк якось вирішить цю проблему за допомогою відповідних пристосувань, то легкові автомобілі й автобуси, які курсують біля кордону, навряд чи. І хоч би про що ми з вами сьогодні говорили, нам краще пам'ятати про це. Що ж до внутрішньої самооборони, то я така сама людина, як і всі інші, і, звісно, подібні факти мене також тривожать. Єдина причина, через яку я весь цей час утримувався від жорсткої риторики на адресу уряду, це
війна. Коли головне — не зашкодити. Насправді претензій і до внутрішньої, і до зовнішньої політики центральної влади достатньо. Ми виявилися не готові прийняти виклик Росії в Криму. 

— Але тепер ми зобов'язані бути готові до подібного виклику на Сході. Щоб заспокоїти людей, влада повинна дати перший чіткий сигнал: люди зі зброєю поза законом. З усіма жорсткими наслідками, що звідси випливають. Адже зрозуміло, що зброя, застосована на Майдані проти режиму, що зарвався, — ядерна. Від якої нам іще доведеться довго відходити, покладаючи квіти до могил Небесної сотні. І не треба плутати революцію з анархією та беззаконням. 

— Усі перелічені вами факти — зона відповідальності центральної влади. І вона зобов'язана дати сигнал безпеки всьому суспільству, а не тільки Південному Сходу. Що ж до ефективної роботи місцевих правоохоронних органів, то це, звичайно, залежить від керівників областей. І, розуміючи процеси, що відбуваються в країні, я відразу приділив силовикам особливу увагу.

— Хочете сказати, що донецька міліція віддасть життя за стабільність у регіоні? Щось на обличчях цих пацанів рішучості не видно. Та й під час відомих подій у Донецьку силовики були досить толерантні. Правоохоронна система принижена й деморалізована. Суспільна істерія, підігріта політиками і ЗМІ стосовно "Беркуту" (я не кажу про тих, котрі стріляли в людей) і бійців ВВ, по суті підірвала основи державності. Але ж треба визнати, що жертви режиму — обидві сторони. І протестувальники, і силовики. Останні, як і державні чиновники, у будь-якій країні світу апріорі лояльні до влади. А відповідальність за те, кого воно в цю владу приводить, лежить на суспільстві. 

— Безумовно, тотально звинувачувати силовиків — це неправильно. Вони підірвали віру в те, що люди в погонах повинні захищати закон. Отже, ми не змінили мозок справді прогнилої системи, а поламали ноги цілому державному інституту. Ми відверто говорили про це з силовиками. Тезу про те, чому одним можна трощити, ламати, захоплювати адміністративні будівлі, а іншим — ні, можна пояснити з погляду психології. Але з погляду виконання службових обов'язків вона неприпустима. Якщо хтось десь грабує і вбиває, то це не означає, що всі інші мають так робити. Тому, хоч би як складно було в цій ситуації, коли немає ніяких гарантій, зате постійно лунає слово "люстрація", треба стояти на боці закону. 

— Мені тут трапилася на місцевому сайті замітка, де голова Люстраційного комітету Єгор Соболєв, який побував у вас днями, радив, як правильно захиститися від люстраторів-самозванців, випадами яких кишать публікації в ЗМІ. Так от, виявляється, якщо до вас раптом прийдуть невідомі і жорстко вимагатимуть написати заяву про відставку, потрібно, цитую, "усміхнутися їм, напоїти чаєм і спробувати пояснити, що вони порушують закон". Як вам такий сигнал від влади?

— У мене є таке відчуття, що ми переживаємо зараз велику трагедію. І пов'язана вона з тим, що люди, активісти Майдану, переоцінивши власний рівень компетенції, прийняли запропоновані їм посади у владі. Все ж таки ключове завдання, якщо не місія, Майдану навчити людей налагоджувати мирні й дієві механізми громадського контролю за владою. Патріот — це не професія. Це стан душі й громадянська позиція, які цементують громадянське суспільство. Для того ж, щоб проводити люстрацію, мало дуже хотіти змінити державну систему, добре б іще й розуміти, як ця система працює і як їй не зашкодити. Огульний підхід і бажання всіх притягнути і покарати породжують іще більше внутрішніх страхів і тривоги. А отже — саботаж, лицемірство… Головне ж у нашій історії — змінити правила управління державою і змусити чиновників і силовиків їх дотримуватися. 

— Коли союзницькі війська в 1945-му вирішували долю переможеної Німеччини, точніше німецької державної машини, яка довгі роки обслуговувала нацистський режим, було прийнято безпрецедентне рішення: усім чиновникам залишили стаж роботи, зберегли пенсії, і багато хто залишився служити новій Німеччини. Ті, хто будував концтабори (!), керував військовою промисловістю, підвозив техніку й боєприпаси… Заради збереження державності. 

— Знання примножують скорботу… Ми в 2005-му боролися з корупцією і чистили державний апарат. У 2006-му,
2008-му, 2010-му… Вимили всіх носіїв інституціональної пам'яті. Верхівка мінялася. Система і принципи залишалися незмінними. Ну де ви бачили чесного губернатора за 500 євро, коли через нього проходять сотні мільйонів? Ми повинні прибирати функції, а разом із функціями — людей. Таким чином, кількість чиновників має різко зменшитися, а їхні зарплати й соціальні пільги повинні бути відчутними, щоб чиновник цінував свою роботу. Як у Європі, як у Грузії. Ну не можуть чиновники не красти, якщо ми збережемо їхній нинішній соціальний рівень. Стверджувати протилежне — популізм. У нас тільки на контрабанді щомісяця такі втрати, що ми могли б 10 років годувати всіх чиновників разом узятих. Відмовлятися від автомобілів — теж популізм. І Майдан повинен відрізняти його від реформ, а також знайти реальні механізми контролю за діями влади. Не один раз на місяць на вулиці, а щодня у процесі налагоджених суспільних систем. 

Повертаючись до силовиків, додам, що коли я представляв нового начальника управління міліції, то сказав, що захищатиму кожного міліціонера. Звісно, якщо будуть якісь доведені факти порушень, індульгенцій з мого боку не буде. Але апріорі — вони завжди праві. Бо перебувають на службі у держави. Не можна звинувачувати всіх огульно. Якщо зі Сходу — значить винен. Так ми втратимо Україну. 

Взагалі відчуття провини за злочини Януковича, нав'язане сьогодні Сходу, — досить небезпечне. Повірте, люди й так зробили висновки. Рейтинг Януковича тут почав падати відразу після розгону Майдану
30 листопада. І це треба розуміти й ураховувати. 

— Жінка в Макіївці поділилася переживаннями — коли дивилася по телевізору, як несуть труни із загиблими на Майдані, і ведучий увесь час говорив про владу-вбивцю, її єдиним бажанням було кудись сховатися, відгородитися, захиститися. Хоча щиро, як і будь-яка нормальна людина, співчувала і загиблим, і їхнім рідним. Це бажання сховатися від того, що відбувається сьогодні, тут посилюється. І не тільки в неї. 

— Кожна людина зараз переживає свою драму і свою історію пробудження. Хоч би де і хто жив, Майдан почав змінювати нашу свідомість. Нам іще доведеться пережити багато неприємних речей, влад, їхніх помилок... Проаналізувати й власні помилки, розслідувати злочини проти життя людей на Майдані і після Майдану — заради збереження держави й державності. Однак ми однозначно піднялися на вищий щабель. І тепер Україна повинна простягнути руку Сходу, якщо хоче його зберегти. Ми насправді постраждали від режиму більше за інших. Бізнес тут був завжди затиснутий жорсткіше, ніж будь-де: бий своїх, щоб інші боялися. Тут суми поборів для верхівки були значно вищими, ніж в інших областях. Наших людей тут кривдили, потім кинули, залишивши пораненими, і душа Сходу сьогодні панічно шукає відповідь на запитання — хто її захистить, хто їй допоможе.

Тому настрій усіх південно-східних областей сьогодні справді неоднозначний. Багато хто з людей бачить вихід у допомозі сусідів, котрі, як ми вже усвідомили, навряд чи відмовляться від можливості відкусити в і без того хворої і пораненої держави ще якийсь шматок. Вкладають сюди величезні гроші на підживлення провокаторів і підбурювачів. Тепер от закидають пробні камені — провести референдум про федералізацію і повернути Януковича. Тому, щоб склеїти рани Заходу і Сходу, зберегти країну, нам потрібні не тільки гідність, здобута на Майдані, патріотизм, що народився на знак опору агресії, а й глибинна толерантність Заходу і влади стосовно пораненого Сходу. Який, утім, повинен відповісти взаємністю. Іншого рецепта зберегти й вилікувати країну не існує. 

Бідність і економіка

— Сергію Олексійовичу, сьогодні на кухнях Сходу сперечаються сотні тисяч потенційних сепаратистів, які очікують іще одного ключового сигналу від нової влади: що буде з економікою регіону? Як вижити підприємствам, зав'язаним на Росію, без неї? Чи зможе кожна конкретна сім'я уникнути бідності? Шахтарські страйки в 90-х почалися, коли в холодильниках робітників зникла ковбаса, а в лазнях мило. Але ніхто сюди, крім люстраторів, не їде і не веде відкритої й чесної розмови з людьми. Жодних конгресів економістів, круглих столів, спільного національного плану. Міністр економіки Павло Шеремета, котрий відвідав Донецьк 20 березня, поки що перший і єдиний представник Кабміну, котрий зробив хоч якісь заяви із цього приводу. Однак його заклик до співпраці з Росією на тлі жорсткої риторики центральної влади і політиків стосовно дій Путіна в Україні, видавався, м'яко кажучи, непереконливим. 

— Безумовно, люди сьогодні в невіданні. І не знаходячи пояснень у влади, не до кінця розуміючи ситуацію в економіці, вони додумують її самі. Помічників намалювати картину олією з іншого боку — вистачає. Розпускають чутки про нібито невиплати заробітних плат, про якісь відрахування на потреби Майдану. Нічого цього, звісно ж, немає. Зарплати виплачуються вчасно, пенсії теж. Є деякі проблеми з реалізацією вугілля. Але це історія стара, пов'язана з кон'юнктурою на ринках. І ми її вирішуємо. Як і хочемо найближчим часом вирішити проблему відомих копанок, де жахливі умови праці, де люди повсюдно гинуть, а їхні тіла знаходять на дорогах, як нібито потерпілих у ДТП. Будуть закриті всі нелегальні об'єкти. А ті хазяї, які мають досить великі копанки, будуть зобов'язані їх зареєструвати як малі вугільні підприємства.

Паралельно запускаючи реформи і вживаючи антикорупційних заходів, ми вивільняємо досить великі обсяги коштів, які можна спрямувати на підтримку малозабезпечених верств населення. Плюс — максимальні преференції малому й середньому бізнесу. Ведуться переговори з великими компаніями, які готові вкладати кошти не тільки в економіку регіону, а й у тому числі і в соціальні проекти, у яких раніше влада була не зацікавлена. Йдеться також про розробку альтернативних джерел природного газу та ін. Необхідно максимально забезпечити умови для роботи в регіоні західних інвесторів. Уже в травні у нас відбудеться масштабний економічний форум. Ми опублікували програму економічних реформ у регіоні, де боротьба з бідністю і розвиток малого й середнього бізнесу — основні пріоритети. 

— Теми не нові. Влади завжди оперує схожими проектами й програмами. Діло за малим — їх виконанням. Наскільки активно ви заповнюєте вакуум інформації, що породжує чутки й недовіру? А головне, чим аргументуєте, що в умовах конфронтації з Росією вам вдасться ці проекти реалізувати?

— На жаль, до сьогодні мені доводилося більше уваги приділяти західним медіа. Журналісти, надивившись і наслухавшись страшилок на російських каналах, масово поїхали до нас. За день по вісім інтерв'ю. 

— Але у вас площа стоїть. Вам треба заспокоювати людей тут. 

— Буквально сьогодні ми організували прес-центр. Підсилили команду, яка найближчими днями допоможе нам налагодити тіснішу взаємодію з медійними й громадськими майданчиками. 

— Якої підтримки ви очікуєте від уряду? 

— Нам дійсно потрібні чіткі сигнали від влади про те, що наш регіон їй цікавий. Наші двері відчинені. Схід — це не тільки батьківщина й електорат Януковича і Партії регіонів, а насамперед мільйони людей, яких потрібно нарешті побачити за всіма політичними історіями й штампами і які сьогодні потребують підтримки й чітко окресленої перспективи. Люди повинні бачити не тільки плашку "Єдина країна" на екрані телевізора, а й себе в майбутньому цієї країни. Відчувати свою значущість і необхідність. У цьому й полягають основні принципи державної оборони Сходу. 

— Можете назвати прізвища державних чиновників, які, на вашу думку, своєю увагою і присутністю тут можуть реально заспокоїти людей.

— Донецьку, щоб понизити градус напруги в тих, хто хоче федералізації, як повітря потрібен Володимир Гройсман, який анонсував початок глибинної децентралізації влади. Всі владні, громадські й медійні майданчики для нього відкриті. Донецьк чекає прем'єр-міністра, який повинен чітко пояснити економічну, соціальну, інноваційну роль регіону в дорожній карті розвитку країни. І для цього не треба проводити восьмигодинні засідання Кабміну, абсолютно неефективні. Треба просто взяти й приїхати в Донецьк. 

— Хоча б для того, щоб пояснити людям, що київська влада не має жодного стосунку до того, що приватні підприємства — ті ж таки коксохіми Макіївки, наприклад, — масово відправляють робітників у безоплатні відпустки. А заодно й організувати з місцевими олігархами, які розчахнулися в шпагаті, мозковий штурм на тему "Як урятувати країну". Або Рінат Леонідович, який обіцяв вам свою підтримку якось дуже вже завуальовано виконує свою обіцянку? 

Річ у тім, що в Ріната Леонідовича справді немає чарівної палички для того, щоб змінити риторику влади або свідомість людей. Однак великий бізнес має велике бажання жити й працювати в стабільній країні й регіоні. Бізнес апріорі зацікавлений у розвитку регіону, в інвестиціях, у збільшенні нашого ВВП. У тому, щоб ми не реалізовували, приміром, 90 відсотків металургійної продукції за кордон, а хоча б половину споживали тут. Тоді виграють усі — Ахметов, ІСД, місцеві бюджети, люди. 

— Без Росії? 

— Ситуація в економіці Південного Сходу непроста. Криза охопила не тільки металургію й суміжні з нею галузі, а й машинобудування, яке досить добре почувалося. Своя економічна ситуація і в Росії. З одного боку, там давно існує протекціонізм для власного виробника, що зрозуміло. З іншого — енергоносії в них набагато дешевші й продукція конкурентна. Тому сьогодні ми не поставляємо в Росію не тому, що нам хтось не дає чи заважає — у нас ринок практично за всіма позиціями відкритий, а тому, що поставляти в Росію менш вигідно, ніж у далеке зарубіжжя. Тому в нас справді залишається залежність від російського ринку в машинобудуванні. Однак у важких галузях ми поступово переорієнтовуємося на інші ринки. 

— Де конкуруєте з тією ж Росією. І якщо стосовно неї буде запроваджено санкції, то наш виробник опиниться у виграші? 

— Доти, доки Росія не відповість симетрично й не закриє свої ринки. Питання в іншому. Російські компанії з самого початку мали кращу рентабельність і можливість доступу до дешевших довгих грошей з боку держави. Тому вони могли досить багато інвестувати, створювати чимало нових потужностей і тепер спроможні вільно компенсувати імпорт з боку України. Тобто, в нам у кожному разі попереду додаткова жорстка конкуренція. Навіть без війни. 

— З одного боку, коли я дивилася на піднесені обличчя людей у Георгіївському залі Кремля, то отримала відповіді на всі запитання, які мучать з дитинства, — і про те, як могли з'явитися Сталін і Гітлер, і як завдяки загальному потуранню можна було розв'язати війну й замучити мільйони людей. З іншого боку, будь-якому школяреві зрозуміло, що історично й географічно склалося так, що проблеми України завжди вирішуватимуться в трикутнику Україна—Росія—ЄС. Сергію Олексійовичу, чи правильну риторику обрала влада стосовно Росії з погляду державних інтересів? Може, треба бути хитрішими?

— Треба вмикати інтелект. Тоді як громадянин може говорити все що завгодно, людина, наділена владою, повинна висловлюватися в дипломатичній формі. Називаючи при цьому речі своїми іменами. У нас немає іншого сценарію, крім миру. І ми повинні це враховувати, паралельно обстоюючи свої інтереси в міжнародних судах. Ми ніколи не планували й не повинні планувати воювати. Ми маємо розвивати відносини. Насправді я мрію, щоб і Україна, і Росія були в Європі. Україна вже сказала своє слово. Тепер треба будувати країну. Таку, яка б перестала бути просто зручною для зовнішніх маніпуляцій територією, а стала самодостатньою державою, яку поважають і чиї інтереси враховують. Який шлях обере Росія — виключно її вибір. Однак її ризики, попри гаданий зовнішній тріумф, можливо, ще більші, ніж наші. Я за російський прапор в Україні, але на будинку якоїсь загальної економічної і партнерської місії. А не на будинку обладміністрації. Я так і кажу своїм нинішнім опонентам з різних проросійських рухів і організацій, що заповнили регіон.

— До речі, в Донецьку дуже мало державної символіки. Скрізь російські прапори й гасла. Страх перед Україною поки що сильніший, ніж страх за Україну. 

— От ми разом із вами працюємо над тим, щоб ситуація змінилася. 

— Сьогодні було засідання круглого стола, організованого громадськими активістами прямо в будинку обладміністрації. Політичні партії, громадські організації, експерти, журналісти... Навіть якісь помічники Авакова й Парубія приїхали. Говорили про те саме, про що ми зараз говоримо з вами. Про страхи й ізоляцію регіону. В усіх болить. Незалежно від того, за унітарну Україну він чи за референдум. Вас теж запрошували, але була якась молода дівчина з відділу внутрішньої політики. Мені здається, Сергію Олексійовичу, що треба використовувати кожен майданчик... 

— Це правда. Але тепер фізично я не можу бути на всіх майданчиках одночасно. Доводиться розставляти пріоритети. Можете бути певні, ми намагаємося працювати хоча б на 99% таких заходів. 

— Колючий дріт із вантажівками навколо адміністрації. Вам комфортно на тлі таких символів? Люди підходять, фотографуються і, практично не знаючи про ваші плани, роблять поспішні висновки. Мовляв, Тарута відгородився від народу...

— Це не моє рішення, силовики таким чином охороняють будинок — символ державної влади. Так, по-людськи мені це теж заважає. Я некомфортно почуваюся. Але водночас я не можу сказати "приберіть", бо сам просив їх забезпечувати порядок. 

Держава і нація 

— А яку державу ми взагалі сьогодні будуємо? Ви вже розумієте?

— Справедливу. Унітарну. Децентралізовану. За рівнем економічного розвитку, якості життя й демократичних свобод, можливо, орієнтовану на Польщу. Яка повинна вмістити в собі компроміс між Заходом і Сходом. 

Схід має намір працювати на цей компроміс. Тепер до влади в регіоні прийшли заможні люди, яким якщо й треба шукати можливість заробити, то тільки для регіону. Ми знаємо, як і що треба робити. Я погодився працювати тільки на умові, що сам формую команду. І нині я сам її формую. Пропускаючи повз вуха дзвінки численних прохачів з Києва щодо якихось їхніх протеже. Мені тепер ніхто не заважає. Процес децентралізації влади вже розпочався. Сьогодні в мене є підтримка всіх політичних і бізнес-еліт регіону. Єдине, чого ми потребуємо, — підтримки центральної влади й усієї України, щоб нам повірили люди. І якщо нас почують, то за півроку ви Донбас не впізнаєте. 

— Тобто олігархам на посту губернатора відвели півроку? 

— По-перше, я ніколи не був під владою і не використовував її для збагачення. ІСД ніколи нікого не обманював. Ми завжди з усіма розраховувалися. Ми вклали в економіку України вдвічі більше, ніж заробили прибутку. Тому я не олігарх, а великий бізнесмен. На цьому етапі — кризовий менеджер. 

— Якби ви опинилися кризовим менеджером на самому верху, то якими б нитками зшивали країну, забезпечуючи компроміс між Заходом і Сходом?

—Насправді все просто й одночасно архіскладно. За ці три місяці Україна, по суті, сформувала дві складові національної ідеї, на якій нам і треба будувати свою країну. Це справедливість — за неї стояв Майдан у Києві, і єдність — за неї тепер повинна стояти вся країна. Як результат, з'явився прямий громадський запит на лідера, здатного поєднувати в собі ці дві складові. Не оглядаючись назад, не сперечаючись про національних героїв і пам'ятники. У політичної нації вони можуть бути різні. І це питання вирішить децентралізація. Кожен має право покладати квіти до того пам'ятника, який стоїть на його рідній вулиці. Не зависаючи на рівні критиканства влади, треба будувати справедливу і єдину країну. Дати можливість підняти голову Сходу, на сьогодні більш пораненому, більш ураженому, зробити його своїм союзником. Насправді це програма переможця на президентських виборах, можливо, тільки на наступних. Тому що вмістити в себе цю ідею слід щиро. Бути її ментальним носієм. Інакше люди не повірять. А для цього потрібен час. 

На рівні регіонів і областей теж маємо працювати. Співпрацювати економічно, обмінюватися студентами, ярмарками, виставками, робити одне одного багатшими духовно, культурно. Адже ми всі однаково стомилися від влади, від несправедливості, від маніпуляцій на наших відмінностях. Ми стали громадянами. І тепер треба формувати активне громадянське суспільство, яке б не час від часу на Майдані критикувало або скидало владу — це шлях до повного краху нашої державності, а через самоорганізацію, громадські ради й інші, давно відомі в Європі, інструменти реально владу контролювало. 

 

…Крапка. Стрічка новин. Влада звинувачує "Правий сектор" у провокаціях. Аваков у блозі звітує про третю версію вбивства Музичка, народ розколовся на тих, хто за продовження революції, і всіх інших... Насправді Майдан розколовся. На безліч реальностей, яких ми раніше, з різних причин не помічали або не хотіли помічати. Той, хто стояв за ідею, на ній і стоїть. Хто за владу — там і сидить. Хто по дорозі скидав пам'ятники, так і петляє. Хто робив ставку тільки на автомат — з ним і йде.

Країна розбилася на друзки. Хоч як дивно, нині Схід їй потрібен як ніколи. Поранений, деморалізований, з рабською психологією, з відсутністю ініціативи і... як там іще ми звикли про нього писати? Але такий, який глибоко розмірковує над тим, що відбувається. Він потрібен тепер як маркер. Центр і Захід повинні зрозуміти, що Схід — це яскрава обмежувальна лінія, що показує нам — усі тим, хто тут живе, де прірва. З її махновщиною, грабежами, лінчуваннями й самосудами. Не зрозуміємо, зірвемося разом зі своїми пістолетами, автоматами, потиличниками, Заходом і Сходом. У небуття. Під російський, чи який там іще, каблук, як нам напророкував Жириновський. Краще зупинитися і збирати ці гострі уламки в єдине ціле. Руками й душами тих, хто не зрадив ідею. Уявіть собі, не гребуючи посильною допомогою тих, хто все ще ділить портфелі й потоки. Переоберемо — і підуть. Але не прощаючи тим, хто продовжує маніпулювати нашими страхами й підштовхувати Україну до прірви. 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
54 коментаря
 • sofokl 3 апреля, 09:42 "На множество реальностей, которые мы раньше, в силу разных причин не замечали или не хотели замечать". Не хотели замечать - это вернее, потому что постоянно об этом говорили и прошлый Майдан уже был. Многие до сих пор этого не хотят замечать. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • dagas 2 апреля, 18:24 Самая большая причина всех разногласий и напряжений (по моему мнению) это игра системы. Властям всегда выгодно сталкивать людей "назначая" врагов среди них. Среди рвущихся к власти всегда есть элементы планирующие заработать на всем чем только угодно, включая принцип: кому война а кому мать родная. Пока народ между собой будет устраивать "разборки" на всех "эшелонах" власти будут безнаказанно обворовывать страну и награбленное вывозить за кордон. Пора нам перестать идти на поводу властей и начинать строить механизм контроля над властями. Такой опыт есть в странах, бывших республик союза - теперь Европейских, реально снизивших уровень коррупции. Основа управления властью проста: прозрачность в информационном поле и соответствующая реакция громадских сил на действия властьимущих. Если президент любой страны после выборов будет выполнять подписанный контракт составленный народом в предвыборной борьбе, а обещания по принципу "хозяина" своего слова захотел дал слово захотел забрал обратно, отойдут в историю - очень много поменяется в стране. Пора нам с вами самим заставить депутатов исполнять свои обязанности, тоже через контракт, в котором оговорены принципы защиты интересов избирателей и механизмы ликвидации полномочий. Поймите Уважаемые жители Восточных и Южных регионов Украины, Майдан, в котором были представители всей страны от севера до юга - рабочие, интеллигенты, студенты, не бомжи про которых "заливает" Российская пропаганда. А погибали за то чтобы мы сами взяли контроль над властью и построили человеческую жизнь для своих детей, внуков в конце концов своей счастливой старости. Все "еврострашилки" и визы по отношению к Европе выгодны властям которые не хотят чтобы основная часть народа не имела возможности видеть как живут другие. Я бываю за пределами Украины и знаю почему властьимущие воруют в Украине а "линяют" на запад. Просто там жить лучше и безопаснее. Давайте построим сами такую жизнь у себя ведь всем нормальным людям хочется (да и пора бы) хорошо жить, работать на свое благо, а не на дядю или очередной семейный клан. КОНТРАКТ для ПРЕЗИДЕНТА и ДЕПУТАТА. НАШ - громадский контроль за всеми "эшелонами" власти через прозрачность и доступность информации на любого чиновника. Лучше заняться реальным делом, нежели идти на поводу провокаций считая одних "бандеровцами" других "донецкими", пора перестать работать на систему использующую нас с вами. МЫ игроки а не система. Правила устанавливать - НАМ. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Nat09 2 апреля, 07:45 Вести.ру рекламируют прелести жизни в Псковской области, 200 км от эстонской границы, 2014-й год: "Жителям села Должицы в Псковской области приходится ложиться на рельсы, чтобы добраться до больницы или в магазин. Единственный поезд отменили из-за убыточности маршрута, а дороги в город просто нет. Скорая отказывается ехать по бездорожью, а полиция грозит привлечь останавливающих поезда жителей за хулиганство." http://www.vesti.ru/doc.html?id=1255456 Новая газета дает развернутый материал о том же, со снимками "путинского рая": http://www.novayagazeta.ru/society/62774.html Комментарии тоже любопытные: "В 80-90 км от Москвы в километре от Киевской трассы дорога никогда не делалась, а деревни -- одна за одной, вот и ездим по бездорожью. Газ.труба рядом, а газа нет в деревнях." В общем, искренне надеюсь, что донбасцы не пропустят свой поезд в рф.
  Dezdichado 5 апреля, 05:22
  поезжайте 50 км от Киева или любого другого областного центра. Зачем далеко ездить? Хотя вы можете найти развалюхи прямо в наших областных центрах, в частном секторе или балках.
  Nat09 11 мая, 11:17
  А в том-то и соль, что разруха в деревнях, что в Украине, что в Рашастане - одинаковая. Только жители рф, вместо того, чтобы своим неимущим помогать, вбухивают деньги в ими же разгромленные и зачищенные Осетии и Абхазии, Чечню (т.е. пилят с тамошними чиновниками, регионам нифига не достается, кроме главной улицы города).
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Otogbo 1 апреля, 08:50
  Nat09 Сегодня, 08:43 "Otogbo Сегодня, 07:38" - вот это растролленный ростролль. Но что интересно - тут один расеянин за весь Донбасс расписывается, а голосовать за донбасцев тоже будут приезжие из ростова-на-дону?
  Тролль , а что ото у тебя кнопка "Ответить" отсутствует ? Потому , что админовский тролль ? Ну в таком случае , будьте так добры , отвали те-с
  Nat09 2 апреля, 07:49
  Где-то в инете встречалось такое определение росбота - "нагадил и ушел". На zn.ua путиноиды берут новые глубины - гадят и не уходят.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Otogbo 31 марта, 18:55 Прочитал "преамбулу , а Таруту читать не стал . Не интересно Ведерникова спрашивает что и когда поломалось . Отвечаю : Всё окончательно поломалось после раздела Польши , а в совершенную негодность пришло после отмены черты оседлости . С тех пор бесконечная череда революций . Говорят - еврейских . Не знаю , может это и не так , но вот вопрос с кем Ирина разговаривает в данный момент ? Я не знаю . Говорят , что на майдане та же революция произошла . Ну , что евреи , это вряд ли , но что либералы , это точно . Есть такая национальность - либералы ... А национализмом они только прикрываются . Фишка такая . Мулька . Відповісти Цитувати
 • Nat09 31 марта, 10:35 Если служба в рос.армии - в перечне того, к чему стремится душа Донбасса, то такая "донбасская мечта" о получении "груза 200" на порог дома явно не для всех. «Через 37 дней увидимся!» — написал солдат из Челябинска, проходивший службу на Северном Кавказе. Через несколько часов он погиб. http://ura.ru/content/chel/24-10-2013/articles/1036260601.html Комментарии после статьи там тоже информативны, например: "то что я лично слышал о происходящем в соединениях морской пехоты (на Дальнем Востоке), напоминает мне рассказы про российскую зону а не армию." "в части №63354 за два месяца погибли 5 призывников. Алексей Ермоленко, Алексей Горзу, Стеценко Родион, Влад Выставкин и 1 неизвестный пока."
  Nat09 31 марта, 10:42
  Комментарий мамы одного из погибших к другой статье (челябинцы собирали подписи о приостановке призыва до расследования обстоятельств гибели срочников): "Лёша институт закончил, ушёл служить инженером, всю жизнь спортом занимался, имел массу друзей и невесту с которой встречался 5 лет. Был честным и порядочным парнем. и что в итоге?! застрелили, не известно при каких обстоятельствах, а теперь ещё и суицид пытаются "повесить"! первый же суд-мед эксперт указал на множественные пулевые ранения головы, плеча и ягодицы, но только следователю это не очень понравилось, и он решил, без всяких законных оснований, к материалам уголовного дела не приобщать этого заключения, а вы тут про прокуратуры пишете... они попросту бездействуют! знай мы несколько месяцев назад то, что знаем сейчас, на последние деньги откупили бы от такой армии." (http://www.dostup1.ru/society/Gubernatora-Yurevicha-prosyat-priostanovit-prizyv-v-armiyu.html - так что, помимо обстоятельств гибели А.Музычко, донбасцы могут начинать интересоваться тем, как это нередко происходит в армии рф)
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • anatolii 30 марта, 20:05 Так що ж робити, авторе? Бо не можна ж просто черговий плач Ярославни на гора видавати, чи черговий порожняк з Донбасу гнати! Відповідь, як на мене, може бути лише одною- починати нарешті будувати державу Україна. Чому починати? А тому, що жоден з президентів України до цього так і не спромігся почати будувати державу на всій території країни і для всіх її громадян. Навіть Кучма, батько українського олігархату, й носа у справи Донбасу сунути не посмів, а не те щоб рішуче, як це личить президенту країни, запроваджував там засади державності. Все було відпущене на відкуп місцевим князькам, щоб не сказати мафії, яка від того непомірно зміцнилась і знахабніла до того, щоб згодом захопити контроль над всією країною.... Про Ющенка взагалі говорити не варто. Адже він нищив і занапащав навіть ті елементи державності, які запровадив на непідконртольній донецьким частині України Кучма. А тим часом лише держава може мати ті інструменти, за допомогою яких можна забезпечити відчуття захищеності усім своїм громадянам від сходу до заходу, від півдня до півночі. Держава- єдина інституція, яка може дати своїм громадянам закон і яка може забезпечити його виконання. Кого це не влаштовує у першу чергу? У першу чергу безперечно, що олігархів. У другу чергу- різномастих націоналістів і сепаратистів, які щоправда без підтримки олігархів дуже швидко зійдуть на маргінес... Ви ж подивіться як масовано і одночасно з усіх сторін розпочалася атака на Тимошенко- єдину, на превеликий жаль, людину, яка відкрито заявила, що вона за побудову держави без олігархів, держави міцної і однаково комфортної як для громадян сходу так і для громадян заходу. Атака на Авакова- з тієї ж опери... Звісно, що і за кордоном не всі зацікавлені у сильній, консолідованій і демократичній Україні. Але перш за все основні небезпеки і виклики знаходяться всередині країни. І всі, хто зацікавлений у побудові саме сильної, консолідованої, демократичної України, не мають найменшого права на помилку під час виборів президента України, що відбудуться 25 травня. Бо шансів виправити помилку, як на мене, вони в майбутньому не матимуть жодних. Саме так, на жаль, "обстоят дела", хто б що б не говорив і не балакав...
  kmv2305 31 марта, 16:46
  Otogbo 31 марта, 19:07
  Хотите совместить несовместимое ? Хотите , чтобы не запрещал президент разворовывать государственное имущество , как Бацька , не разгонял и не сажал джидайских олигархов как Путин , допускал до власти весь джидайский олигархат как в Центре , так и в регионах , позволял им обирать государство до нитки и в то же самое время строить сильное государство при президенте либерасте-толерасте-любителе-нацменшинств . Я вам умную вещь скажу , только вы не обижайтесь . Не будет ни в Украине , ни в России сильного государства и , тем более , зажиточного населения . Не положено . Теми кем нужно , теми и не положено . Ещё в 1917-м году .
  anatolii 31 марта, 21:33
  "Hohlokacap" із ZAXID.NET? Давненько не зустрічались.... Як здоров'ячко, хороби як? Бачу, бачу, що попустило. Як-ніяк вже пишемо "в Україні"... А от фобій ще не позбавились.... Якщо прийняти до уваги, що для повного щастя людині достатньо мати річний дохід десь близько 35 тис. вічнозелених, але без олігархів на горизонті, то "надія є, надія є..."
  Otogbo 1 апреля, 07:31
  Что с Вами , уважаемый ? Вы часом не Лёня с Космоса ? Что за бред Вы несёте ?
  Otogbo 1 апреля, 07:38
  Nat09 Сегодня, 00:03 Fktrc66 aka Otogbo, правильный вывод сделал - цигель-цигель, ай-лю-лю, руссо "туристо". Поскольку роиссе на оккупированный крым пустит сбережения рос.пенсионеров, я совсем не против, если крупнейший в Украине дотационный регион донбасских "кормильцев" начнет деньги тянуть не из украинских карманов, а заживет за счет пенсионеров рф. Совет да любовь.
  Кто-то может подсказать , почему у некоторых господ и панов в постах отсутствует кнопка " Ответить" ? Это что , админовские тролли , или проделки Фикса в лице админов , чтобы защитить уязвимые комментарии угодные админам ? Вселяет надежду тот факт , что админовские тролли начинают осознавать , какие выгоды им сулит потеря Крыма . Этот бы ум да с заду наперёд ...
  Nat09 1 апреля, 08:43
  "Otogbo Сегодня, 07:38" - вот это растролленный ростролль. Но что интересно - тут один расеянин за весь Донбасс расписывается, а голосовать за донбасцев тоже будут приезжие из ростова-на-дону?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • kruciatus 30 марта, 10:07 Чего хочет Восток? Какие ценности , символы и герои -хотелось бы чтобы это для себя определили люди ...и нам западенцам рассказали . Неужели Россия -ответ на все ваши вопросы ? Неужели счастье наступит под триколором ? Выждите какое-то время понаблюдайте за Крымом , а потом решайте . Для меня любой референдум -это чемодан-вокзал для проигравших . Едущие на запад украинцы из Донбасса встретятся с едущими на восток русскими из Львова---вы этого хотите добиться своим волеизьявлением ?
  Fktrc66 30 марта, 18:17
  Восток хочет того же, что и люди с Западной Украины: достатка, процветания, справедливости. И очень много людей могло поддержать майдан и поддержало бы, если бы не было скачущих немоскалей, красночерных флагов, портретов Бандеры, гілляк с москаляками. Или скажете, что это неразумные детки резвились? Или как обычно это провакация? Чего вы боитесь референдума?
  Brasid 31 марта, 00:57
  Чего вы боитесь уехать в Россию, где Вас, конечно, ждут? А Украина пусть живет и развивается сама, без сепаратистов и ненавидящих её. Будете ходить в России русскими маршами, принимать участие в погромах кавказцев - обычных забавах россиян.
  Otogbo 31 марта, 19:09
  За Збручем ...
  Otogbo 31 марта, 19:09
  Погром кавказцев ? Фантаст ? Или просто провокатор ?
  genrih_the_four 6 апреля, 11:58
  Да, да!! Смелые украинские мужчины с Донбасса боятся стишков и флагов! Да, это гораздо страшнее, чем выйти под выстрелы снайперов! Восток ведет себя как цел..а - я тебе дам, но только напои, накорми, подарками одари, а я потом, может быть... Пора осознать - Донбасс это ВАША земля. И вы там хозяева. А то роты пораскрывали - барин из Киева приезжай, рассуди нас!!! Дорогу вам марсиане должны сделать? В подъезде у вас тоже гадят марсиане? А всем жаждущим референдума предлагаю провести его у себя в семье - нужен ли нам папка на этой жилплощади или пусть только деньги кидает в окошко? Я думаю, результаты вас сильно удивят.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Nat09 29 марта, 22:38 Точка зрения автора один-в-один повторяет рос.подход: "Или по-нашему, или никак". Или запад, центр, юг, восток будут думать, делать и жить так, как Донбасс велит, или все они - неправы. Лично я поддерживаю идею проведения всеукраинского референдума о выходе Донецкой и Луганской области из состава Украины: в соответствии с законодательством Украины, не сегодня-завтра под вооруженным давлением РФ, а через год-полтора, когда в первую очередь в стране наладится общественный порядок, расшатываемый Россией. Надоели постоянные претензии РФ и танцующего под ее дудку Донбасса о том, что мы все обязаны по струнке делать то, что РФ и Донбасс велят. А у них все в полном порядке? Почему они бедные, если самый богатый человек Украины с 15 млрд долларов - их любимый земляк? Почему они искренне голосуют за бандита и сейчас выходят на демонстрации с призывами вернуть бандита - просто потому, что он свой и русскоговорящий? И если центральная власть не имеет и не имела никакого влияния на ситуацию в этом регионе, где правят только местные силовики, преступность, бизнес и поставленные ими люди, то и в дальнейшем все будет точно также. Лучше в этом честно признаться и законно оформить развод. Невозможно и нельзя как-то менять людей, которых вместо беспорядков у себя дома, беспокоят только таковые в Ровненской области или в Киеве. Надоели бесконечные дружеские инициативы Львова по отношению к Донецку, когда Львов инициирует обмен студентами, или устраивает день русского языка, а в ответ из Донецка только и несутся злобные призывы "прижать к ногтю бандеровцев". Пусть Донбасс откроет для себя карту Украины - люди 70 лет назад защищали свою землю от вторжения российских оккупантов и захватчиков. Но Донбасс, не желая уважать жителей других регионов Украины и их историю, 20 лет сыпет оскорблениями и вторит рос.пропаганде, вновь и вновь требуя "или как мы сказали, или никак".
  Fktrc66 30 марта, 20:07
  Очень правильная мысль! Давайте разойдемся цивилизованно! Как Чехия и Словакия! Что бы не было упреков, как сейчас: Да, у нас дудка из России, потому что наши предприятия, на которых работают сотни тысяч людей, завязаны на российские заказы. А у вас танцы под европейскую дуду, потому что вы там работаете сиделками и сантехниками (все работы хороши), а за пенсиями (которые выплачивают с наших отчислений) бежите в Украину. Да мы не богаты финансово и есть у нас олигархи. А вы все поголовно финансовые воротилы? Или эти люди из официального списка самых богатых людей Украины не из западной ее части? О.Бахматюк, супруги Гереги, И Гута, С Ивахив, Н Шуфрич, С Лагур. Есть и еще, но смысл продолжать? Да и как то странно упрекать кого либо за богатство, государство ведь капиталистическое. Правда? А голосовали за "бандита", потому что ваша бесноватая Бублик и Ющ за 5 лет себя показали во всей красе. Да и проголосовало 53%, вы хотите сказать, что это голоса только двух областей? А беспорядков у нас не было, пока ваши просвещенные области не показали пример, как нужно громить госздания, милицию и СБУ(госбезопастность явно не гражданам Украины помешала) и под шумок имущество людей. Только у вас - это "революция", а у нас беспорядки. А "дружеские" инициативы? Это же у нас есть кафешка "Застенок НКВД", где при входе спрашивают бандеровец ли я? Или у нас отворачиваются в магазинах, если заказ сделан не на госязыке? Или вы думаете, что один день ваши радиостанции поговорили по русски, а на телеканалах повесили флаг и два слова на двух языках ( 1+1 честно понял, что это не так и убрал) и мы вас сразу залюбили и забыли про москаляку на гіллякі, хто не скаче, той москаль (прикольная идентификация, у вас там не ходят, а прыгают и бабки с дедами?), факельные шествия с бандерскими лозунгами? Призывы может вам и не нравятся, тысячи единиц ворованного боевого оружия в ваших а не наших руках. А географию и историю у нас хорошо знают. И как вы Гитлера хлебом - солью встречали, и как форму SS одевали, и как в спины, освобождающих Украину от фашистов, наших дедов стреляли. И памятники Ленину, Сталину зря сносите. Нужно срочно памятники восстановить и построить еще и Хрущеву и организовывать паломничество благодарных потомков за искусственное государство, что они создали. Впрочем, в свете последних событий, Хрущеву можно не ставить, сэкономите для Бандеры. Как могут жить вместе нелюбимые, опостылевшие друг другу, да еще и бездетные супруги. Только развод.
  Nat09 30 марта, 21:33
  Да, это два разных мира. Вся положительная программа Донбасса, науськанного рф на команду кусать и ненавидеть все украинское, состоит из "назад в ссср". Показательно, что донбассцев (массово батрачащих в рф, а потом получающих украинские пенсии), не волнуют трупы из нелегальных копанок на их дорогах - это донбасская норма жизни, беспокоит только как к ногтю прижать остальные регионы. Если из 13 млрд ежегодных бюджетных дотаций шахтерам 10 млрд идет в карманы донбасских власть предержащих, то, для разворованной рыгами экономики страны это слишком дорогая цена за поддержку украиноненавистнического региона.
  Fktrc66 30 марта, 23:30
  Глупости! По порядку: нет у нас кусающих и ненавидящих все украинское, все мы в школах учили украинский язык и литературу и не обращают у нас внимания на каком языке кто говорит. "Назад в СССР" хотят разве только пожилые люди и то с оговорками. А 98% голосов за независимость Украины дали только западные области? Имея вторую экономику после России, за 23 года профукать почти все и фукали выходцы со всех регионов Украины. И Янык нам надоел. Скажу наверное крамолу: если бы не бандеровские лозунги и явная русофобия, наш народ тоже на майдан подтянулся бы. Вы сами оборвали тонкую ниточку, что нас связывала. И язык! Что не в моготу было? Да через 5 - 10 лет и так бы заговорили по украински. И не в Европу нужно пхаться, а делать Европу у себя в Украине. Вот она национальная объединяющая идея! Или на Востоке люди так же как и на Западе не хотят жить лучше? Ведь не проснемся мы в Европе и на следующее утро пенсии будут 500 евро, а зарплаты 1000, и коррупция не исчезнет на следующее утро, и суды не станут справедливее, и заводы конкурентную продукцию не погонят. Все нужно делать дома и самим, а не бегать с битами, арматурой и огнестрелом. Про батрачущих в России - не уподобляйтесь нашим телеканалам с "честными" новинами. Очень много там батрачит (ой, извините!) работают (ваши люди ведь не рабы) людей и с западной и других частей Украины. На нелегальных копанках люди работают не от хорошей жизни, а что бы прокормиться. Гибнут, конечно, так как техника безопасности отсутствует. Но не очень уверен, что вы всем миром посыпаете головы пеплом по всем погибшим и умершим в западной части Украины. И если у ваших властьпридержащих "руки, які нічого не крали", чего же вы не финансовые магнаты? И с чего такая страшилка: прижать к ногтю остальные регионы? Нам не нужно, что бы к нашим ногтям что либо прижималось. Галиция, слушай, давай разводиться! Без шума, без крови, и драки публичной, Зачем нам бардак и побитые лица? Давай разойдёмся как люди, прилично. Я долго кормил тебя, я не буянил, Исправно бюджет наполнял год от года, А ты увлекалась бездельем майданным Меня называя рабом и уродом. Ты взгляды свои устремляешь на Запад, Мне, знаешь, родней Беларусь и Россия Давай разойдёмся. Так лучше. Так надо. Как чехи, словаки - легко и красиво. Тебя уж давно дожидается Польша, Вот ей про фашизм и расскажешь подробно, А в центре Брюсселя бардак и дебоши Устроишь. Уверен, оценит Европа. Галиция, слушай давай разводиться! Пора наступила. Подводим итог: Тебе - на майданах халявно туситься. А мне на работу. Твой Юго-Восток. Не я сочинил. Литературно, конечно слабое, но смысл - истина!
  Nat09 31 марта, 00:07
  Глупости, что "Янык Донбассу надоел" и прочее - если донбасцы выходят на митинг с призывом "Янык вернись" - значит хотят, вот и будет возможность вернуться под его крепкую руку. Последние месяцы "халявно" (ну как халявно, за пророс.митинг в Донецке 300 грн в день предлагали в инете) на демонстрациях тусят только жители Донбасса. Так что, росвброс, следи за ситуацией. Но я серьезно, что это оптимальное решение и для Донбасса, и для Украины. Молодые донбасцы избыток энергии направят на службу в рос. армии в Дагестане, Чечне, Магадане. Шахты Донбасса нерентабельные. По сравнению с кузбассом они и в рф будут нерентабельными, но смогут в корне решить социально-экономическую проблему занятости шахтеров Донбасса - с помощью программ массового переселения в Сибирь (тот же кузбасс) или на Дальний Восток.
  Nat09 31 марта, 01:03
  И, кстати, рф-проп, актуализируй этот мифический стихотворный посыл Донбасса - Украине: "Я долго кормил тебя". Уже и Тарута публично озвучил прописную истину: Донбасс - дотационный регион. "Кормильцы", вытягивающие из страны 13 млрд гривен субсидий, нехило.
  kmv2305 31 марта, 16:53
  Nat09: поддерживаю!
  Fktrc66 31 марта, 21:06
  Прочитавши Ваш, Nat09, первый пост, очень развернутый и подробный, я решил что можно интеллигентно подискутировать. Я ошибся. Когда на Ваши доводы я привожу свои контраргументы, Вы перешли на личности и оскорбления. Потому как на мои примеры Вам ответить нечего! А про российских военных - они умирают на территории своей страны, а вы в НАТО будете привозить свои цинки из Афганистана, Ирака, да мало ли куда вас зашлют ваши заокеанские хозяева. И по поводу шахтеров. На наших "нерентабельных" шахтах люди зарабатывают 5 - 12 тыс. грн.Это конечно не деньги для "португальских", "испанских" жопомоек и гомночистов. Да и кроме шахт имеется не мало различных машиностроитальных и химических заводов. Но это все я сказал по инерции так как продолжать дискусию с Вами считаю ниже своего достоинства. Жизнь нас рассудит.
  Otogbo 31 марта, 19:25
  Ай бросьте , не видите , тролль записной , что его убеждать . То просились , чтобы их (5 областей) отпустили в Европы , потом по Днепр , сегодня алчность джидайская окончательно доела , подавай им Донбасс , где мои предки десять веков жили и ни одного Щирого галычанына отродясь не видели , и Кубань им приглянулась , и пол России . Аппетиты , однако . Кагал наступает ...
  Nat09 1 апреля, 00:03
  Fktrc66 aka Otogbo, правильный вывод сделал - цигель-цигель, ай-лю-лю, руссо "туристо". Поскольку роиссе на оккупированный крым пустит сбережения рос.пенсионеров, я совсем не против, если крупнейший в Украине дотационный регион донбасских "кормильцев" начнет деньги тянуть не из украинских карманов, а заживет за счет пенсионеров рф. Совет да любовь.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • simash2007 29 марта, 16:52 Хорошая вдумчивая аналитичееская статья или беседа.Вроде расставлены все точки над "и". И всетаки чего-то не хватает,есть какая-то недосказанность. Все события имеют свое начало и свою первопричинность.Всем в Украине надоела 20-ти летняя война за сферы влияния,за передел Народной собственности. И людей прорвало-они вышли на мирную протестную акцию.Умные правители в таких случаях назначают Референдум и по его результатам определяют пути развития Страны.Но дело в том,что этот референдум боялись обе стороны,борющиеся за власть.История еще покажет какие силы "нажали"кнопку.Но то,что произошло после 21.02. иначе чем переворотом назвать нельзя.На соглашении стоят подписи трех министров иностранных дел и эти договоренности грубо отметаются.В таких случаях говорят о заранее спланированных действиях.Игнорировать это-значит быть не обьективным.А дальше последовали совсем непонятные в данной ситуации действия новоиспеченого "правительства".Они и только они виновны в создавшейся ситуации.Они и только они виновны в развале Украины.Жаль,что многие журналисты и сегодня не хотят понять-Украине необходиима честная,не ангажированная иформация.В Украине умный,вдумчивый народ,который сам без внешней подсказки разберется Кто прав,а кто нет.Дай Б-г так и будет!
  Nat09 30 марта, 07:20
  "Умные правители в таких случаях назначают Референдум и по его результатам определяют пути развития Страны" - Кхм, а рф проводила какой-то Референдум после массовых протестов на Болотной? Нет, только суд и уголовное наказание для активистов. Британия после массовых беспорядков в 2011 тоже никаких Референдумов тоже не проводила. Следовательно, рос. и брит. правители неумные. Возможно. И Украина в этом смысле на мировом уровне.
  slava.7070 1 апреля, 20:34
  Россия приветствует Вас...вот читаю я и просто диву даюсь, ощущение, как-будто я в розовой юности, когда мне было 21 году так в 91, я тоже радовался демократичным реформам и так же с пониманием относился к временным трудностям. Но годы шли и вот для понимания истфак университета на старости лет уже грызётся. Но понимание лишь одно. Ребята простите за фольклор, но Вас разводят как лохов на майдане ( кстати полюбопытствуйте что значит слово майдан в русских толковых словарях). Ребята никакой демократии нет ещё древние греки и римляне доказали , то что есть у нас называется либо охлократия либо плутократия. А МВФ , Вы всерьёз думаете, что господа оттуда где кстати 2,6 процентов голосов у России, всерьёз озабочены помочь вам , не смешите мои тапочки. Лучше поищите на просторах инета инфу как устроена эта контора и ваш революционный блеск в глазах вмиг потухнет. А ещё изучите что такое доллар и что такое ФРС его печатающее и вы уже пойдёте вешать майданщиков. Но если вы потрудитесь узнать какое государственное устройство у самой демократичной демократии в мире у Великобритании у вас просто колени затрясутся - там абсолютная монархия... да да эта милая старушка при необходимости имеет право выгнать взашей любого премьера ...но ... бабушка предпочитает сама назначать премьеров так чтоб не было необходимости выгонять. А кстати Канада вы не поверите но она напрямую подчинена её величеству королеве....Вы ещё не узнали что такое ФРС? ну как же ничем не обеспеченные мёртвые президенты - это их работа - выгодней всего не наркотики производить , выгодней всего деньги производить. Вот есть такое понятие сеньораж так вот это разница между стоимостью банкноты и её рыночной стоимостью...представляете сколько имеют наши "друзья" американцы. Думаете им нужна ваша гривна? В этой же вашей замечательной газете я прочёл что одним из условий МВФ является обесценивание гривны. Ребята с вас сорвать хотят хоть шерсти клок. Они уже хромая утка и даже у вас свои позиции сдают но им как воздух нужно кого то ограбить иначе им гибель. А Россия предлагала украинцам всё. Но вы выбрали путь жертвы , как вот эти майданные хлопцы, сакральная жертва...этот способ у них с 1914 года практикуется...помните начало первой мировой...Братья сознательно не привожу ни одного факта о современных отношениях России и Украины... просто включте голову и факты станут не нужны и вы взглянете совсем другими глазами на ваш майдан и скажете, что же мы наделали... С уважением ...русский
  Nat09 30 марта, 10:46
  "...действия новоиспеченого "правительства".Они и только они виновны в создавшейся ситуации.Они и только они виновны в развале Украины." - Кстати, интересная мысль. Так это временное правительство Украины - оно и только оно - сейчас заставляет рос.армию концентрироваться на украинских границах, пачками засылает вооруженных рос.провокаторов и диверсантов в Украину, устраивает пресс-озарения зека-экс-президента, публично из-за границы призывающего к развалу Украины? Логика утверждения весьма напоминает недавнее высказывание рос.телеведущей, что евреи сами на себя навлекли холокост.
  kmv2305 31 марта, 16:55
  Otogbo 31 марта, 19:31
  Какое украинцу дело до того , кто навлёк на евреев холокост . Пусть сами определятся . Украинца , если он украинец , больше должен волновать вопрос , кто навлёк геноцид на украинцев , белорусов , казаков , русских . На славян , то-бишь ...
  Nat09 1 апреля, 00:17
  Украина, в отличие от путинских нашистов, отвергает рос. нацрасизм, "русские марши" и культ ненависти к другим народам и культурам. А вот Донбассу с рф придется непросто - любимую рос. народную забаву "белый вагон" не пройдет треть состава ФК "Шахтер".
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.73
EUR 28.60