Про застави і заручників

Юрій Сколотяний 23 грудня 2016, 23:04
залог

Читайте також

Видима легкість переходу найбільшого українського банку у власність держави не повинна нікого обманювати: країна, як і раніше, залишається в заручниках сутички між двома гравцями без правил — Порошенком і Коломойським.

19 грудня громадяни України прокинулися в країні, де економіка, політика й навіть футбол уже точно не будуть такими, як раніше. Факт переходу у власність держави найбільшого приватного банку є, без найменшого перебільшення, історичним. От тільки в який бік поверне історія?

Украй тяжка кризова ситуація створила для країни хоч і дуже ілюзорний, та все ж таки шанс на прорив і оновлене майбутнє. Зрозуміло, за умови дуже прискіпливої суспільної уваги до подальшого перебігу подій навколо Приватбанку і належної реакції на те, що відбувається. Адже якщо покластися на добру політичну й бізнесову волю тих гравців, від яких зараз "усе залежить", то, як показує найсвіжіший історичний досвід, гігантський смітник токсичних активів, що його на цей момент являє собою Приватбанк, обернеться екологічною катастрофою для всієї фінансової системи й економіки. З усіма відповідними летальними наслідками для майбутнього країни в цілому. Адже ні характер взаємин у країні, ні наша специфічна ментальність, ні навіть хижацькі звички "лідерів держави" і "капітанів бізнесу" поки що принципово не змінилися.

Надлишок і дефіцит інформації

Згенерований оголошенням про націоналізацію надпотужний інформаційний потік поки що більше нагадує мутний вир бруду, фейкового сміття, невиразно-уривкових заяв влади та приватівських од Гройсману й анафем Гонтаревій. Не даремно через соціальні мережі проскочила інформація, що якийсь місцевий IТ-умілець навіть розробив плагін, що блокує повідомлення з позначкою "Приватбанк". Але річ у тім, що якщо ми закриємо вуха й заплющимо очі, то вимушена спроба влади відновити справедливість перетвориться на останній переділ.

Про передумови того, що сталося минулими вихідними, DT.UA писало багато й неодноразово (див. "Приват"—держава: за хід до мату", "Президент на приватно-державній розтяжці", "Почім обійдуться економіці депозити з супердохідністю", "Міна уповільненої дії, або Від чого і як треба захистити вкладників Приватбанку", "Девальваційний керосин" та інші більш ранні матеріали). До сказаного варто тільки додати, що на цей момент уже вся перша двадцятка найбільших банків виконала вимогу про досягнення 5-відсоткового нормативу достатності капіталу. Крім Приватбанку. Тому для постійних читачів DT.UA те, що відбулося, точно не стало "снігом на голову". Тож ми лише коротко нагадаємо, як ця подія відбулася, додавши від себе деякі досить примітні деталі.

Отже, остаточне рішення про націоналізацію було прийняте після вкрай непростих і напружених чотириденних переговорів і нарад, які відбулися у минулий вік-енд. У яких під наглядом головного арбітра брали участь ключовий акціонер Приватбанку Ігор Коломойський, голова НБУ Валерія Гонтарева, прем'єр-міністр Володимир Гройсман, секретар РНБО Олександр Турчинов, міністри фінансів Олександр Данилюк і внутрішніх справ Арсен Аваков. Періодично до них приєднувалися очільник Фонду гарантування вкладів Костянтин Ворушилін і великий акціонер парламентської коаліції Арсеній Яценюк. При цьому переговорні позиції представників "Привату" нібито були серйозно послаблені тим, що напередодні президентська сторона знайшла серйозні важелі тиску на міноритарного акціонера банку і його топ-менеджера Олександра Дубілета: адже не Боголюбов із Коломойським кредити підписували...

Одним з головних каменів спотикання тривалий час залишалася позиція прем'єр-міністра Гройсмана, який наполягав на безконфліктній угоді з акціонерами Приватбанку. Про те, що описаний нещодавно DT.UA варіант лише часткової націоналізації зі збереженням відповідальності групи за свій банк і його зобов'язання розглядався всерйоз, свідчить хоча б те, що 16 грудня Кабмін прийняв спеціальну постанову, яка скасовувала необхідність перед входженням держави деномінувати розмір статутного фонду банку до однієї гривні.

Однак у більшості інших переговорників ця пропозиція належного відгуку не знайшла, тим більше, що з банку в цей період почали активно вимиватися кошти. За даними DT.UA, за період з 16 по 19 грудня ц.р. валютна ліквідність банку скоротилася на 261 млн дол., а гривнева — на 729 млн. Причому істотний вплив на останню цифру мав не так відплив коштів вкладників, як перерахування пов'язаними особами НЗФ і ЗФЗ на суму 1,5 млрд грн. При цьому із загального зменшення клієнтських коштів на 6,4 млрд грн на частку юросіб припало 5,69 млрд, з яких 4,35 млрд у НБУ відносять на операції пов'язаних осіб. Відплив по коштах фізосіб, таким чином, становив 723 млн грн, з яких 28 млн було отримано в касі банку після списання з картки І.Коломойського. Дрібниця, а приємно?

Також, як свідчать дані як внутрішньоприватівські, так і НБУ, активний рух пішов по рахунках усередині банку. При практично незмінному обсязі кредитного портфеля банком проводилися значні обсяги реструктуризації, погашення заборгованості і відновлення старих кредитів, що негативно впливали на якість активів. Є підозри про масове виведення кредитних застав.

Імовірно, це й стало останньою краплею, що призвела до остаточного рішення про повну націоналізацію. Підпис під листом про свою згоду з якою Коломойський поставив особисто, а Боголюбов надіслав електронною поштою. У виписуванні подальшої процедури та її нюансів брали участь юристи НБУ та Мінфіну, до яких підключився заступник голови адміністрації президента Олексій Філатов та його експерти, знайомі з практикою європейських судів. Ключовим пунктом досягнутої домовленості, як стало відомо з інформації, що просочилася назовні, стала відсутність кримінального переслідування як акціонерів, так і менеджменту за "певних умов". Наявність таких домовленостей побічно підтвердила В.Гонтарева, заявивши в ефірі телеканалу ICTV, що НБУ не вноситиме менеджмент Приватбанку в чорний список, "якщо всі зобов'язання акціонерів будуть виконані, якщо менеджмент у ці півроку покаже кооперативну роботу з мирної передачі цього банку в державні руки". Однак уточнень, у чому ці самі умови полягають, не було, хоча це питання стало однією з головних інтриг нинішнього тижня. Адже саме зміст відповідних умов, як і намір чи ні їх виконувати надалі і є головним критерієм того, чи будуть платники податків і вся країна знову обдурені й залишені "з носом" розміром чи то 116 млрд грн, чи то 148 млрд. Як повідомляють джерела DT.UA в адміністрації президента, очільник держави має намір стягнути з акціонерів "Привату" все, що з них належить для закриття діри. Причому для цього не лише буде залучено найкращих місцевих і іноземних юристів, а й створено спеціальну слідчу групу, до якої увійдуть аудитори, слідчі й міжнародні експерти.

Тобто наміри начебто задекларовані серйозні, але чи будуть вони виконуватися, чи все це — тільки гра на публіку?

Без прецедентів і принципів

Націоналізація подібних масштабів не має прецедентів у сучасній українській історії. І річ навіть не в більш як 100-мільярдній оцінці майбутніх держвитрат на поглинання цього "активу", також невідомо, якими будуть ці цифри через півроку, коли за планом закінчиться реструктуризація кредитного портфеля НБУ. Важливіше те, що націоналізації підлягає фінустанова, яка донедавна обслуговувала 20,5 млн вкладників, 18,4 млн із яких — приватні особи, тобто близько 40% населення України. І забезпечувала понад половину карткових переказів у системі. Банк як ніякий інший відповідає критеріям системності. З іншого боку, уже мінімум років п'ять-сім далеко не тільки інсайдерам "Привату" і топам НБУ очевидно — усі ці мільярди гривень вкладів, які приваблювалися під непідйомно високий відсоток, давно сформували гігантську фінансову піраміду, подальше розростання якої без руйнувань зупинити вже практично неможливо. Тому влада так довго й не наважувалася на подібний крок, відкладаючи час "Ч", хоча це зволікання було, без сумніву, злочинним. Що побічно підтвердила й сама Гонтарева, заявивши, що лише з квітня 2015 р. розмір діри в балансі Приватбанку виріс більш як на 30 млрд грн. Тож прокол Коломойського з "Укртранснафтою", звичайно ж, треба було використати для прийняття масштабного рішення, а не для узгодження "понятійки".

Адже і чиновникам, і ринку дуже давно було відомо, що більшості своїх, без перебільшення, надзвичайних показників установа досягла не за один місяць або навіть рік. І не тільки завдяки інноваційності, замішаній на дуже агресивній ринковій стратегії. Банк є наочною ілюстрацією того, що жорсткість українських законів і норм успішно компенсується необов'язковістю їхнього виконання. Особливо, якщо знайти правильні підходи до потрібних чиновницьких дверей. У результаті чого Дніпропетровське теруправління НБУ фактично перетворилося на підрозділ Приватбанку. А комплексні перевірки з головного офісу Національного банку, які зобов'язані проводити мінімум раз на три роки, не виїжджали тоді ще в Дніпропетровськ аж дев'ять (!) років. Саме "творче" поєднання гнучкості в пошуку обходів загороджувальних норм із надійно второваними стежками до контролерів і створювало ту головну (не)конкурентну перевагу сервісів, на яку зараз так люблять посилатися фанати "найбільш технологічного". В іншому випадку — при неухильному виконанні всіх нормативних вимог — його сервіси навряд чи так вигідно відрізнялися б від аналогів конкурентів. Або досить згадати, що Приватбанк є єдиним із банків із українським капіталом, у якого ще з 90-х є повноцінна кіпрська філія, навіть не "дочка". Це та чимало інших винятків, якими звикли користуватися не лише акціонери та менеджмент, а й клієнти "Привату", зробили порушення норм і законів справою звичною. Великомасштабні валютні спекуляції та виведення капіталу теж опинилися в цьому переліку, хоч би як виправдовувався та обіляв себе зараз вчорашній менеджмент банку.

Слід сказати, що навіть активно допитливих спостерігачів шокував оголошений головою НБУ на брифінгу в понеділок масштаб проблеми — 148 млрд грн потенційно безповоротних пов'язаних кредитів, або 97% корпоративного кредитного портфеля. Із зазначеної суми покрити через механізм примусового списання та зарахування в капітал банку держава вирішила його зобов'язання на 32 млрд грн, обґрунтовуючи це тим, що вони припадають на пов'язані з акціонерами компанії, а також депозити акціонерів і менеджменту (до речі, останні зняли за тиждень до націоналізації як фізособи, за даними НБУ, близько 400 млн грн). Понад половина з озвученої НБУ суми, або 17 млрд грн, припадає на субординований борг (7 млрд грн) і євробонди (10 млрд) банку. І якщо з субборгом нібито все зрозуміло (він і так зараховується в капітал), то з євробондами — ні. За логікою НБУ, конвертація в капітал стала можливою відповідно до статті закону про ФГВФО, що регулює процеси націоналізації, згідно з якою така процедура може поширюватися, крім пов'язаних осіб, і на всі інші рахунки, які не є депозитними та поточними. Спірне рішення, на яке, про що вже оголошено в тому числі й новому державному менеджменту Приватбанку, чекає тривале оскарження в міжнародних судах. Отже, сума майбутніх державних витрат на докапіталізацію вже може виявитися значно більшою від оголошених 116 млрд (148 млрд мінус 32 млрд). Тим паче, що, як уже заявила Гонтарева, з вищезгаданих 32 млрд грн Фонду гарантування вкладів реально вдалося списати 29,4 млрд, тому що 2,6 млрд, за її словами, було з банку виведено.

За інформацією DT.UA, серед головних потерпілих від примусового списання депозитів опинилися брати Григорій та Ігор Суркіси. Сума їхніх "кіпрських" втрат у результаті цієї операції перевищила
200 млн дол. і загалом (з урахуванням внутрішньоукраїнських вкладень) може досягати майже 300 млн (або близько 8 млрд грн в еквіваленті). Навряд чи ці панове мають намір змиритися із втратою левової частки свого багатства, отже, непрості розбірки в міжнародних судах українська держава напевно матиме й по цій лінії. Хоча на Кіпрі в "Привату" відкрита філія (отже, вона підпадає під норми українського законодавства), вплив на його судову систему української держави далеко не настільки однозначний, як у місцевих юрисдикціях. За даними DT.UA, пану Коломойському від імені восьми своїх компаній уже вдалося оскаржити процедуру списання, заарештувавши рахунки в кіпрській філії на суму 250 млн дол. Чим закінчиться й ця розбірка (а це, на секунду, понад 6,5 млрд грн), поки що не очевидно. Як, наприклад і те, чим закінчаться й інші нинішні судові спори Ігоря Коломойського з державою Україна (нагадаємо, що влітку 2015-го міноритарні акціонери "Укрнафти" подали позов у міжнародний арбітраж з вимогою стягнути з країни 5 млрд дол.).

Звичайно, можна сподіватися, що озвучена головою НБУ "дірка в балансі" на 148 млрд грн виявиться надто завищеною (на чому активно наполягають акціонери та менеджмент установи). Але як у такому разі пояснити те, що банківський нагляд НБУ стільки років закривав очі на цю сумну обставину, не вживаючи дотепер жодних рішучих дій? Хто з чиновників, зрештою, за це відповість?

Розрахунок на повернення держкоштів можна будувати й на тому, що пан Коломойський, як раніше заявляла сама Гонтарева, давав особисті поручительства під одержуване від НБУ рефінансування. З іншого боку, наявний досвід стягнення боргів із власників збанкрутілих банків поки що ніяк не назвеш успішним. І, попри наявність особистих поручительств Лагуна ("Дельта Банк"), Жеваго ("Фінанси та кредит"), Бахматюка ("ВіЕйБі Банк", "Фінансова ініціатива") і Клімова (Імексбанк"), майже річні позови на загальну суму близько 11 млрд грн поки що не дають очікуваних НБУ результатів. Як публічно скаржилася сама Гонтарева, суди просто знімають накладені на майно власників арешти, "але Нацбанк не може зробити нічого, крім як публічно заявляти про ці проблеми та звертатися до президента й правоохоронних органів". Обізнані люди, звичайно, скажуть, що, на відміну від перелічених вище персонажів, у випадку з Коломойським ситуація кардинально інша, якщо повірити, що в нього особистий конфлікт із самим президентом, котрий має найбільший вплив на суди. Але хто сказав, що головним вигодоотримувачем майбутніх судових рішень виявиться саме держава, якщо історія існуючих розглядів свідчить поки що про зворотне? Зрештою, в Україні за останні роки вже дуже непогано налагоджений бізнес на "майже безгоспних" або таких, які тимчасово перебувають у віданні Фонду гарантування, проблемних заставних активах (керує яким, нагадаємо, теж людина Порошенка на прізвище Ворушилін). За частку малу їх завжди можна перекупити, якщо компенсацію вартості вже все одно сплачено за рахунок платників податків...

Судячи з настрою президентського оточення, з високою ймовірністю авіакомпанія МАУ, "Буковель", обленерго, медіа-холдінг і "кілька феросплавних заводів" змінять нинішніх власників, як і багато інших активів, що поки належать акціонерам "Привату", якщо колишні власники банку №1 не заповнять діру №1 у касі "Привату".

Ще одна цікава колізія полягає в тому, що значна частина активів на Коломойського (ті самі феросплавні комбінати і ряд інших) перебувають у заставі під забезпечення виплат на користь Віктора Пінчука за рішенням Лондонського суду та Лондонського арбітражу. І їхня переуступка неможлива, інакше Коломойському загрожують кримінальне переслідування (спроможне дістати його в усіх країнах, крім хіба що Ізраїлю) і в'язниця років на шість.

Оцінку реальної якості застав, наданих під видані інсайдерські кредити, ми сподіваємося довідатися протягом півріччя, яке відведено на реструктуризацію кредитного портфеля "Привату". Залишається лише сподіватися на реальне повернення гігантських ресурсів, витрачених на нинішню націоналізацію за рахунок платників податків.

Ну а поки що відносно безпроблемна в очах чиновників (але зовсім не така у посивілих скронях підприємців, що пережили понеділок і вівторок) передача банку в руки держави не повинна представників цієї самої держави заколисувати. Хоча б тому, наприклад, що банк досі ще вразливий до дуже серйозних операційних ризиків. Достатньо згадати, що та ж система інтернет-банкінгу "Приват24", права на яку (як і торгова марка та інтернет-домен) формально перейшли у власність держави, не може працювати без софту й програмних кодів, які банку не належать. До того ж "Приват24" працює на базі хмарної операційної системи Corezoid (як, не виключено, і весь процесинг "Привату"), власник якої зовсім не Приватбанк, а американська компанія Middleware Inc. Її співзасновниками є вчорашні акціонери банку, тому якою виявиться майбутня ціна за хостинг — хороше питання. Як, до речі, цікаво й те, чому стало можливим, що система обробки і зберігання інформації "Приват24" перебуває за кордоном, якщо нормативка НБУ це прямо забороняє (п. 1.4 постанови НБУ №254 від 18 червня 2003 р.)? Знову "юридичні нюанси"?

Однак найважливіша обставина, напевно, полягає в тому, що держава, витративши мінімум півтора року на підготовку до націоналізації Приватбанку й нарешті зважившись зайти в нього, досі ще достеменно не знає, що з цим монстром робити. Чого варті лише заяви про можливе злиття Приватбанку з "Ощадним". Адже це навіть не "схрещувати їжачка з удавом", швидше, одружити реанімованого динозавра з нехай і "підутомленим", але драконом. Отут навіть специ з ЄБРР навряд чи допоможуть. Або, наприклад, якщо припустити, що Антимонопольний комітет у цій країні нарешті запрацює, і Приватбанк добровільно розпрощається зі своїми фактично монопольними позиціями в цілому ряді сегментів банківського ринку, то як тоді бути з його бізнес-моделлю та інвестиційною привабливістю, якщо держава все-таки сподівається його колись продати стратегічному інвесторові?

У порівняно ситому 2011 р. власники "Привату" запропонували купити банк президенту "Сбербанка России" Герману Грефу. За три мільярди доларів. "Сбербанк России" відмовився. У 2016-му наша держава одержала це задоволення за п'ять ярдів. Платити цю ціну заступник голови НБУ пропонує всім громадянам країни — по 3 тис. грн з носа. Ні, панове. Платити є кому й без нас. Чи є кому спитати? Жорстко й професійно, справедливо та на благо скарбниці? Держава зайшла в "Приват", тому що не могла не зайти. І коли настане час виходити з нього, нехай зробить це чесно. Для різноманітності.

Колись Ігор Коломойський в інтерв'ю DT.UA видав дотепну фразу: "Життя — супермаркет. Але не варто забувати, що каса на виході". Золоті слова! Усіх стосується…

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
45 коментарів
 • aetes 29 декабря, 12:41 Republic: "...рішуче знищувати сатанинську ВІЛ-інфекцію..." Як? Я пропоную метод. Ви з ним незгодні і пропонуєте переобрати Порошенка, і тоді все буде ОК. Проблема в тому, що на цей раз у нас буде вибір між Порошенком і Бойком, і знову доведеться вибрати Порошенка. Де ж вихід? В 2004-му вже зробили цю ж помилку: вибрали Ющенка і вирішили, що тепер все буде ОК. Публіка навіть не звернула увагу на таку дрібничку, що в нього ніяких повноважень не було, правили спочатку Тимошенко, а потім Янукович. Але, оскільки він самий головний, значить (так вважає публіка) саме він у всьому винен. В цьому номері в пості до статті про львівське сміття я сказав, що ця проблема створена штучно Порошенком для дискредитації Садового. Чому мене ніхто не підтримав? Що ми можемо досягти цими постами? Всього лиш підтримати чесних політиків і корисні пропозиції. Цього немало. Треба переходити від негативу до позитиву, від лозунгів "Геть!" до аналізу ситуації і пропозицій. Поппер писав: "Головна проблема не в том
  aetes 29 декабря, 12:42
  ,кого оберемо, а в тому, як з ним упораємось після цього" Головний інструмент демократії -- не вибори, а тиск суспільства на владу. В 2004-му його не було. Починаючи з 2014 він (тиск) є, і немалий. Ідеального президента не дочекаємось. Оберемо Садового -- його теж підкуплять олігархи, якщо не будемо контролювати й тиснути. Ми вже говорили про це, Ви пропонуєте обирати знов і знов, поки не оберемо потрібного. Але реально ж будемо знов і знов обирати Порошенка. Політологи кажуть, що часті вибори, та ще й у важкій ситуації, дають перевагу популістам. Народ проголосує на тих, хто пообіцяє дешевий газ. Неважко передбачити, що й Порошенко стане популістом не менш ніж Тимошенко чи Каплін. Тому я проти Вашої пропозиції частих виборів. А моя пропозиція -- домагатись вільного ринку й однакових правил гри для всіх -- цілком придатна вже зараз, і саме олігархи чинять спротив цьому. Якщо є воля народу, НКРЕ буде виконувати її, проблема в тому, що волі народу нема, уряд відкупився подачкою-субсидією
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • lesya 27 декабря, 13:17 "...государство до сих пор не знает, что с эти монстром(Приватбанк) делать ..." Все экономические поражения Украины связаны с неправильной политикой. Экономический беспредел 90-х вывел "монстров", которые заменили собой государственную политику, при этом каждый политик, "эксперд за гроши"все повторяли мантру "государства должно быть меньше",извините,а кто взамен? Место государства заняла "полублатных", криминальных и "ефективных продавцов на карман госсобственности" ит..д".Свято место пусто не бывает". Другими словами НИЧЕГО не было создано в плане развития экономики, преобразования для развития и граждан,самый большой ущерб - МАФИОЗНО_криминально_дегенеративное управление против граждан, против прав граждан. Если брать модель "супермаркет", данная модель подразумевает, что продавец(бизнес и др.) выставляет продукцию в интересах покупателя (граждан), у нас интерес именно ГРАЖДАН был проигнорирован и СЕЙЧАС ничего не делается. Потому что государство заменили интересом деградирован
  lesya 27 декабря, 13:27
  Другими словами , для того, чтобы государство развивалось необходима сила, которая будет проводить ,именно, эффективную государственную, в том числе и экономическую политику, смысл политики - ИНТЕРЕСЫ всех граждан. Пенсия (не уровне СССР) для таких цен - 7000-10000 грн.,по возрасту 3000 грн.,ЗП - 7000 грн.мин., средняя 15000-25000 грн., и КВАЛИФИКАЦИЯ(50000грн. - 150000грн.) и т.д., так вот МЫ ВСЕ ЭТО "спустили", потому что "попки" нами правили, тупые и дурные, спустили, но и свой карман не забыли - пока это не переделать-НИЧЕГО НЕ будет, не бывает СУПЕРМАРКЕТА без покупателя.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Republic 25 декабря, 16:49 «Украй тяжка кризова ситуація створила для країни хоч і дуже ілюзорний, та все ж таки шанс на прорив і оновлене майбутнє» - через 25 років суцільної ганьби України Її синами та доньками, ми «мріємо» про якесь «оновлене майбутнє»? Чому ми – українці – такі НІКЧЕМНІ? Голандці віками відвойовували грунт у моря, щоб ефективно господарювати та дивувати світ своїми досягненнями, тоді як українці, від Бога отримали найкращий чернозем у прекрасній кліматичній зоні, але за 25 років своїї «незалежності» тільки й спромоглися того, що усі скарби своєї Батьківщини ДОБРОВІЛЬНО віддали усіляким мерзотникам, на кшталт: «коломойських», «порошенків», «ахметових», «пінчуків» і таких інших сволот. Цілком справедливо голандці ВІДМОВИЛИ українцям в «асоціації з ЄС»: зі своєю «нікчемною духовністю» - та й в цивілізований світ? Я – українець, та мені – дуже СОРОМНО!
  anatolii 25 декабря, 20:13
  О так! Але мені здається, що вам не соромно. Що справедливіше про вас написав вже давно поет Шарль Бодлер: "Так, поэт, ты паришь под грозой, в урагане,/ Недоступный для стрел, непокорный судьбе,/ Но ходить по земле среди швали и дряни/ Исполинские крылья мешают тебе."/
  Альберт Родионов 15 марта, 09:35
  Интересный перевод стихотворения Бодлера, а как вам это: "... Поэт, ты так же без усилия, летаешь в облаках, средь молний и громОв. Но исполинские тебе мешают крылья ходить в толпе, средь шиканья глупцов!" Перевод, вашего варианта, мне нравится более.
  Voynich 25 декабря, 21:10
  Голландцы нам в подмётки не годятся – они давно сдались в плен и получили свою пайку европейского экономического раба. Украинский народ 25 лет держит жесточайшую оборону – все национальные богатства, весь экономический и научно-технический потенциал, созданный на территории Украины де-юре остаётся нашей собственностью. А там, где де-юре, там будет и де-факто: перечисленные выше мерзотники (де-юре) владеют исключительно правами доверительной собственности – частным средним бизнесом по управлению большим в наших имущественных интересах. Кто виноват, что из-за 70 лет тоталитарного промывания мозгов даже автор статьи понятия не имеет о том, какими богатствами он владеет как гражданин Украины и что ему за это владение положено в условиях рыночной экономики. После выхода в 2017 году из государственно-олигархического рабства мы отформатируем юридический базис и начнем экономический рост в геометрической прогрессии. Через пять лет Голландию можно будет разглядеть разве что с помощью микроскопа
  aetes 26 декабря, 11:45
  Звільнимо голандців від рабства ЄС! Як колись у відомій пісні співали: "Он хату покинул, ушел воевать, чтоб землю в Гренаде крестьянам отдать."
  aetes 26 декабря, 12:05
  Voynich: "мы отформатируем юридический базис и начнем экономический рост..." Про що йде мова? Поки Ви будете форматувати юридичний базис, ми з Republic посидимо й почекаємо? Хто Ви такий, щоб його форматувати? Особисто я не розумію, що і як Ви хочете форматувати. Пане Republic, Ви розумієте? Якщо Ви, пане Voynich, маєте на увазі передачу економіки України в довірче управління "хорошим" трастам, то на цю тему у нас вже була довжелезна дискусія, і я залишаюсь противником цієї ідеї. Це корупціогенна схема, живильний бульйон для нової мегакорупції. Тільки-но потіснили, ціною величезних жертв, старих олігархів, як Ви хочете нам на шию нових посадити.
  Voynich 27 декабря, 15:02
  «Тільки-но потіснили, ціною величезних жертв, старих олігархів…». Пока мы не успели посадить новых, расскажите об этом вашем достижении пану Republiс в качестве новогоднего подарка. В отличие от Диогена, который просил милостыню у статуи, чтобы приучить себя к отказам, я не знаю, для чего я объясняю статуе те или иные вопросы. Не мы голландцев, а голландцы нас своим референдумом уберегли от рабства в ЕС. Их уберегли наши деды и прадеды в 1945-м – пусть сначала рассчитаются за то освобождение. Мы будем освобождать самих себя: не передавать экономику «в довірче управління "хорошим" трастам», а «старих олігархів», которых вы «тільки-но потіснили ціною величезних жертв», оформим доверительными собственниками их же предприятий, и будем на государственном уровне жестко контролировать целевое использование ими производственных капиталов (соблюдение принципа расширенного воспроизводства) и эффективность управления ими предприятиями за плату (долю в прибыли) в интересах всех граждан.
  Republic 27 декабря, 22:01
  «…оформим доверительными собственниками их же предприятий, и будем на государственном уровне жестко контролировать целевое использование ими производственных капиталов (соблюдение принципа расширенного воспроизводства) и эффективность управления ими предприятиями за плату (долю в прибыли) в интересах всех граждан» - пане Voynich, Ваші коментарі заслуговують уваги, але в сучасній – знедоленій - Україні вони, на жаль, є утопічними. Переконаний, Батьківщина може видужати за ЄДИНОЇ умови, а саме: на теренах України олігархи - як явище - мають бути комплексно скасовані Юридичними та Фінансовими Законодавствами на підставі, введених волею народу, відповідних Норм Конституції України, аж до рівня пересічних громадян, тобто – до стану, у якому ці «люди» перебували ще на початку їхньої злодійської діяльності. Але чи спроможні на таке громадяни України?
  aetes 27 декабря, 21:50
  Якщо Ви щось пропонуєте, Вам доведеться пояснювати, що Ви пропонуєте. Куди Ви дінетесь? До відмов привчатись цілком доречно буде. Тисячі людей щось пропонують, з них лише одиниці тих, чиї ідеї дойдуть до практичної реалізації. Отже, морально підготуйтесь, Ваші шанси невеликі. У мене теж є деякі ідеї, тільки здається мені, що справа не у відсутності нових ідей, а у відсутності розуміння і згоди стосовно того, що треба робити. За діючого законодавства власник банкрутує, якщо: 1) не сплатив податки 2) не розрахувався з поставниками 3) не виплатив зарплату 4) не повернув кредит 5) і т.д. і т.п. Тобто, вже зараз він не може розпоряджатись як йому заманеться, а фактично є довірчим управителем і позбудеться цієї власності, якщо не вкладеться в критерії. Проблема в тому, як домогтись, щоб існуюче законодавство виконувалось. Як нове законодавство переформатуєте, воно точно так же не буде виконуватись, знайдуться тисячі лазівок і окремих рішень для своїх людей.
  anatolii 27 декабря, 22:50
  Ітізьку! З якого це дива банкрутує власник? Банкрутує підприємство, банкрутство якого може бути навіть вигідним власнику і часто-густо самі власники і організують банкрутства своїх підприємств. Якщо, наприклад, курка-підприємство власника раптом перестала нести золоті яйця, то власник скоріш за все і збанкрутує таку курку, яка більш ні на що не здатна. Тим більше, якщо не помиляюсь, підприємство-банкрут захищається від вимог кредиторів. Згадайте хоча б про банкрутства банків в Україні. Багато їх кредиторів так і не повернули своїх коштів, які вони там тримали на рахунках, наприклад. І першим таким великим, гучним банкрутом став банк "Мрія", якщо знову не помиляюсь.
  anatolii 27 декабря, 22:52
  Банк "Відродження", а не "Мрія", вибачаюсь.
  aetes 28 декабря, 18:10
  Моя пропозиція полягає в посиленні відповідальності власників за банкрутства підприємств. Треба, щоб з банкрутством підприємства банкрутував також його власник. Треба, щоб при невиконанні власником нормативів банкрутство було неминучим. Зараз підприємства банкрутують рідко. Власники, використовуючи політичні впливи і зв'язки в уряді, домагаються "підтримки вітчизняного виробника". В результаті, неефективне напівдохле підприємство роками викачує гроші з бюджету, мучить робочих, а власники продовжують жирувати. Втім, я не стверджую, що це моя особиста пропозиція, про це багато говорять і пишуть, тільки нічого не змінюється. Чому? Мені здається, зокрема тому, що нема підтримки цієї ідеї в широкій публіці. Одні люди нічого про це не знають, інші не розуміють, в чому тут справа, у інших є власні ідеї. Правильні пропозиції тонуть в морі інших пропозицій і на фоні шуму, сварок і галасу ні про що. Ви, пане anatolii, своїми сварками створюєте шум, який тільки заважає обговорювати проблеми.
  aetes 28 декабря, 18:37
  Як боротись з олігархами? Показую. Якщо НКРЕ знизить тарифи на 20%, підприємства ДТЕК стають банкрутами й переходять з власності Ахметова у власність держави. Збитки держави в результаті банкрутства він має покрити за рахунок інших своїх активів, зокрема Інтера. Яка проста й зрозуміла схема! Не треба навіть жодного додаткового закону приймати. Але так не роблять. Чому? Тому що публіка кричить "Геть олігархів-злодіів!" -- порожній лозунг, який нікого ні до чого не зобов'язує, а на те, щоб зробити щось, вже немає духу, викричались до хрипоти й за криками не чутно, що ж власне треба зробити.
  aetes 28 декабря, 18:59
  сорі, Не "Інтер", а "Україна", алаверди.
  anatolii 28 декабря, 20:15
  Краще б ви вже показували прохожим свої причиндали (якщо, звісно, ви їх маєте) , виставляючи їх з-за стіни будівлі на розі вулиць, як це робив свого часу Жан-Жак Руссо. Можливо, що й ви таким чином залишили б свій слід у пам'яті потомків... А про все інше, що ви намагаєтесь тут показувати (і я, і всі інші, включно з автором), дуже влучно сказав йог Шкіряк, мовляв, посмердять і перестануть. Щось подібне про фейсбучні війни і пристрасті сказав недавно і Слава Вакарчук. Але нас рятує відомий принцип, що "всякому його пахне": мені пахне моє, вам пахне ваше і т. д... Радує лише те, що британські вчені встановили недавно, що усі подібні пахощі є корисними для організму і ці британські вчені навіть взялися проектувати генератори подібних пахощів, щоб згодом встановлювати їх повсюдно. Ось така перспектива, ітізьку. А олігарх Ахметов замість того, щоб продавати "Україну", візьме і відключить Україну. Адназначна!(С)
  Republic 28 декабря, 20:47
  «Яка проста й зрозуміла схема! Не треба навіть жодного додаткового закону приймати» - як «просто та зрозуміло», за виключенням єдиного, а саме: НКРЕ виконуватиме волю народу, чи олігархів-злодіїв? Пропонуються всілякі «ефективні вправи для здорового організму», тоді яка організм України, за 25 років свого «незалежного буття у зоні ризику», встиг отримати від олігархів-злодіїв «сатанинську ВІЛ-інфекцію», яка спричинила на теренах України «метаста́з ганьби української духовності». Тому-то лозунг - "Геть олігархів-злодіів!" – не є порожнім і зобов'язує українське суспільство рішуче знищувати «сатанинську ВІЛ-інфекцію», яка вносилася, вноситься та планується до внесення оцими «вірусами духовного імунодефіциту України».
  Валентин Коген 28 декабря, 22:06
  И смех и грех. Гос. Нафтогаз в 2015 валовую прибыль 12,4 млрд грн лихо превратил в чистый убыток 25 млрд. Недалеко отстал и олигарх ДТЭК, превративший валовую прибыль 8 млрд в чистый убыток 22 млрд. По признанию Н. Южаниной за последние годы крупный бизнес (олигархи) наколбасили операционные затраты, превращающие прибыль в убыток, на 1 трлн грн. Тут банкротством и не пахнет, а бздит выводом капитала. А Вы эврику бросаете. Соцэкономика при полной госсобственности превратилась в банкрота. Причину ищите, потом появятся рекомендации.
  Voynich 29 декабря, 01:26
  Что касается причин происходящего, рекомендаций и прогнозов на новый год. «Олігархи-злодії», «рішуче знищувати», «сатанинська ВІЛ-інфекція», «метаста́з ганьби української духовності», «віруси духовного імунодефіциту України», «мають бути комплексно скасовані… на підставі введених волею народу відповідних Норм Конституції України» - официально заявляю, что на уровне Конституции Украины и документов, лежащих в её основе, нет никаких олигархов и нет никакого негатива в принципе. В соответствии с действующим конституционным ладом, Украина – Царство Божие. Олигархи (государственно-олигархический строй) и экономический геноцид граждан прописаны сатаной и его детьми (народными депутатами и президентами) на уровне системных законов и кодексов, которые абсолютно противоречат Конституции. Более того, конституционный лад Украины таков, что для его восстановления (для установления в Украине Царства Божия) не нужно менять ни Конституцию, ни даже эти преступные законы.
  Voynich 29 декабря, 01:30
  Нормы Конституции и нормы документов, лежащих в её основе, по которым Украина – это РАЙСКИЙ САД И ЦАРСТВО БОЖИЕ, являются НОРМАМИ наивысшей юридической силы и, главное – нормами ПРЯМОГО ДЕЙСТВИЯ, а противоречащие им нормы законов и кодексов (врата государственно-олигархического ада) - НЕТ. Это означает, что для превращения Украины из государственно-олигархического ада в райский сад и ЦАРСТВО БОЖИЕ НА ЗЕМЛЕ достаточно для начала любым правовым способом заменить людей на должностях президента, премьера и членов КМ с сыновей и дочерей диавола-сатаны, КОИМИ БОЛЬШИНСТВО из них ОДНОЗНАЧНО ЯВЛЯЮТСЯ, на детей света. По нашему конституционному ладу Президент и Премьер-министр могут (имеют право) выбирать, какие нормы законов (нормы непрямого действия) им применять, а какие – нет, и могут не применять положения законов и кодексов, которые противоречат Конституции, а применять положения Конституции Украины как НОРМЫ ПРЯМОГО ДЕЙСТВИЯ.
  Voynich 29 декабря, 01:36
  Частные олигархи и по закону, и по понятиям как бы не «при делах» (не «злодії») - с ними можно мирно договориться. На Пасху 2017 года в Украине сбудется пророчество Христа, прямо адресованное президенту, премьер-министру и членам КМ, другим государственным и частным олигархам: «Отнимется от вас Царство Божие и дано будет народу, приносящему плоды его». После победы Джамалы на Eurovision 2016 сложилось впечатление, что SunSay уступил ей в отборочном туре не случайно, а для того, чтобы победить со своей песней Love Manifest не где-нибудь в Европе, а именно в Киеве, и именно в 2017 году. В песне художественным языком в стиле импрессионизма нарисована не только суть политических и экономических реформ в Украине, но и то, каким способом и посредством чего они будут осуществлены: "Ничего не надо, вот она свобода. Нет ненависти, нет, мы стоим у входа. Быть её глазами, чтоб душа глядела. Нет ненависти, нет у любви предела. Love, love, love is the only way".
  Voynich 29 декабря, 18:45
  Так, высокая англиканская церковь скорее простит нападки на 38 из 39 статей её символа веры, чем на 1/39 её денежного дохода. В наши дни сам атеизм представляет собой culpa levis [небольшой грех] по сравнению с критикой традиционных отношений собственности.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Voynich 25 декабря, 16:09 Дело в том, что супермаркет, в котором касса на выходе, построен на участке международного финансового ПОЛЯ ЧУДЕС, а Украина – хоть и страна наивных экспертов в сфере макроэкономики и юриспруденции, но НЕ СТРАНА ДУРАКОВ: написанные ВРУ по международным шаблонам законы и кодексы, на основании которых работает украинский сектор всемирного поля чудес, критически противоречат КОНСТИТУЦИОННОМУ ЛАДУ Украины. Именно эти законы и кодексы, с одной стороны, ПОЗВОЛЯЮТ ЗАКОННО (БЕЗАНАКАЗАННО) УБИВАТЬ ЭКОНОМИКУ Украины, а с другой - законно (безнаказанно) похищать у граждан и юридических лиц Украины любые суммы, хоть 150 млрд., хоть 300 (чем больше, тем лучше). Автор наивно полагает, что игра в напёрстки бригады Приватбанка завершилась ограблением собравшейся вокруг толпы игроков и зевак (клиентов банка и всех граждан Украины) только потому, что эта бригада наперсточников нарушала установленные правила, а чиновники НБУ, не взирая на многократные предупреждения ЗН, вовремя на это не реагировали.
  Voynich 25 декабря, 16:17
  Речь идет не о реакции в виде ликвидации банков, когда уже поздно «пить боржоми», а о немедленной замене НБУ правления еще нормально работающих банков при ПЕРВОМ МАЛЕЙШЕМ нарушении ими инструкций. И что ГПУ и НАБУ «случайно» не возбуждают против чиновников НБУ и главы НБУ уголовные дела по 364-й (злоупотребление властью и служебным положением ПУТЁМ ПРЕСТУПНОГО БЕЗДЕЙСТВИЯ), поскольку, очевидно, ущерб в миллионы и миллиарды гривен не достаточен для такой квалификации. И что Президент Украины «случайно» не ставит перед ВР вопросы о снятии с должностей и привлечении к уголовной ответственности за преступные действия и бездействие не СТОЛЬКО Гонтаревой и Ворушилина, СКОЛЬКО именно Луценко, Сытника, Холодницкого и иже с ними. Страна, действительно, по-прежнему остается в заложниках схватки между ДВУМЯ ИГРОКАМИ БЕЗ ПРАВИЛ, но не между Порошенко и Коломойским.
  Voynich 25 декабря, 16:22
  Украина, которая уже не может нормально функционировать без международных стабилизационных кредитов рефинансирования, распродающая свои активы налево и направо, убивающая собственную экономику, теряющая как экономический, так и территориальный суверенитет и т.д., и т.п., ДАВНО ПРЕВРАЩЕНА В ОДИН БОЛЬШОЙ ПРИВАТБАНК, которому грозит "национализация" условным «мировым финансовым правительством» и отдельными ТНК, капитализация которых в десятки и сотни раз превышает её собственную. Вынужденная национализация Приватбанка – это даже не шаг, а лёгкий жест. Президенту, Премьер-министру, главе НБУ, силовикам и большинству ВРУ, на которое они все опираются, думаю до Пасхи 2017 года, есть время подумать и определиться, НА ЧЬЕЙ СТОРОНЕ ОНИ ИГРАЮТ и кто они теперь, после этого ОБНАДЁЖИВАЮЩЕГО жеста с Приватбанком, Украине и ИГРОКУ БЕЗ ПРАВИЛ НА СТОРОНЕ УКРАИНЫ – УКРАИНСКОМУ НАРОДУ: команда ЭФФЕКТИВНЫХ МЕНЕДЖЕРОВ во главе с генеральным директором, или ликвидационная комиссия.
  Voynich 25 декабря, 16:33
  От их решения ("профессион де фуа") будет завесить не столько судьба Украины (ТрансНациональнойКорпорации УКРАИНА, управляющей своими активами в условиях рыночной экономики, и акционерами которой в равных долях являются все граждане Украины), сколько их личная профессиональная карьера.
  anatolii 25 декабря, 20:21
  О так! Але мені здається, що ви вже зварились, що вам вже пізно, але ви не помічаєте і не розумієте цього, як та жаба з відоиого експерименту: "Лягу́шка в кипятке́ — научный эксперимент (при этом — реально проводившийся в XIX веке), описывающий медленное сваривание в кипятке живой лягушки . Сутью эксперимента является предположение о том, что если лягушку поместят в кипящую воду, она выпрыгнет, но если она будет находиться в холодной воде, которая медленно нагревается, то она не будет воспринимать опасность и будет медленно погибать. История часто используется как метафорическое отображение неспособности людей реагировать на значительные изменения, которые происходят постепенно."(С)
  Voynich 27 декабря, 13:42
  Думаете, что мы так незаметно сварились? Да, сварились, но совсем не так, и еще в феврале 2010 года, когда Тимошенко отозвала свой иск к ЦВК и Януковичу ровно через полчаса после подачи нами в ВАСУ выигрышного иска-заявления о вхождении в дело третьими лицами с самостоятельными требованиями, и потеряла в результате пост премьера и свободу. Ранее назывались точки 20.02 и Пасха. Есть две другие последовательные точки, но не по времени, а по смыслу. Инаугурацию Трампа демократично назначили на 20.01, чтобы дать возможность всем желающим предварительно перекреститься. В этом районе, но до 20.02 в апелляционном административном суде будет (может быть) выяснение вопроса подсудности спора о превышении главой ВРУ своих полномочий. Истец - гражданин, третьи лица – отдельные фракции, но дело тут (уже) не столько в самом процессе. Может быть, к этому заседанию лидеры фракций отнесутся серьёзно.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Droid XP 24 декабря, 19:47 та какой в ж Corezoid, Приват24 всю жизнь работал на джаве
  Роман Мастикаш 25 декабря, 09:10
  джава це мова для створення прикладного ПЗ , а Корезлїд - це ОС. Вчіть мат.частину... Журналіст консультувався в профі, питання цікаві. Де були служба, чому нац.банк не бере всі активи , адже я не повірю, що ВЕСЬ прикладний софт , можна було здерибанити при Коломойському та ним його шантажувати....
  aetes 25 декабря, 10:55
  Якщо, як нам кажуть, прикладний софт з початковими кодами на джаві знаходиться в Приваті й є його власністю, то з цього боку турбуватись нема про що. Хмар багато, перейти в будь-яку іншу не дуже складно. Або й просто на власну мережу серверів. Цікавіше питання, як будуть повертати афілійовані кредити й хто кому ОВГЗ й векселі буде тицяти. Тут нам не обійтись без, як каже Сергієнко, "експертів по фінансам". Треба тільки якось розрізняти, кого з них варто слухати. Адже, коли людина запросто жонглює банківськими термінами, це не обов'язково означає, що вона в цьому добре розбирається, або що не обманює нас. Зокрема, автору статті, мені здається, можна довіряти.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • lennion 24 декабря, 18:38 Роль Нацбанку та держави не дуже добре викреслена, нічого не сказано по відповіді керівництва Привату (http://www.pravda.com.ua/articles/2016/12/22/7130625/), стаття не на рівні автора. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Валентин Коген 24 декабря, 18:06 Оглашена схема "оздоровления" ПБ. Минфин выпускает ОВГЗ на сумму 116,8 млрд грн и этими ОВГЗ выкупает эмиссию акций ПБ. Но банку нужны деньги а не вексели, и ПБ предъявит ОВГЗ НБУ, который выкупит их продукцией Малинской денежной фабрики. Этой макулатурой будут рассчитываться по депозитам, приобретать валюту и продолжать "оздоровление"..
  Григорий Сергиенко 25 декабря, 05:14
  Подтянулись эксперты по финансам. И это ещё школы не ушли на каникулы.
  Валентин Коген 25 декабря, 18:06
  Понимаю, себя имеете в аиду. Предметно к экономике причастен 45 лет, к финансам, по совместительству, 25. Догоняйте, критик Вы наш.
  aetes 26 декабря, 16:31
  Наталка Вітренко -- теж економіст зі стажем, навіть доктор економічних наук, причому ступінь отримала вже "при капіталізмі". Та навряд чи нам варто її доганяти.
  Валентин Коген 26 декабря, 18:39
  "...среди бегущих первых нет и отстающих" По сути интересно говорить. А Вы авторитеты ищете.
  aetes 26 декабря, 23:43
  Щоб доганяли, Ви сказали, а не я, і не Сергієнко. Це Ви в авторитети мітите, я їх не шукаю.
  Валентин Коген 28 декабря, 17:07
  Специально для Вас и Сергиенко. Сегодня Минфин выделили ФГВФО кредит в 7,9 млрд, для чего выпустил ОВГЗ на озвученную сумму. Попробуйте объяснить, кто сегодня через ОВГЗ кредитукт Украину, особенно после истории с ПБ. Схема известна, озвучена выше. Успехов!
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Володя Омельянов 24 декабря, 12:35 Боротьба двох олігархічних кланів за Приват ,а програла Україна ,українськии' народ і довіра до банків,те що робилось за маи'же три років інакше ,як злочином не назвеш це і девальвація гривні в 3,3 рази ,це і ліквідація 85 банків ,це і збільшення частки росіи'ських банків з 12% до 41% і ніхто ні за що не відповідає ,що ж жити стали по новому . Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • irbis 24 декабря, 12:21 Да... и Суркисов тоже жалко... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • irbis 24 декабря, 12:11 Напоминая всем нам, что в супермаркете "жизнь" касса находится на выходе, "веселый" Беня почему-то забыл сказать, что можно "за дольку малую" договориться с охраной, корая и выведет тебя через черный ход вместе с корзиной. Что он наверняка и проделал. А стоимость уехавшей корзины незатейливо делиться на стоящих у касс лохов. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 26.63
EUR 29.00