Про що написала Лукашенкові "фрау А"

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Про що написала Лукашенкові "фрау А" © nn.by
Білоруський КДБ розкручує справу в дусі 1930-х років, що замішана на антиукраїнській пропаганді.

Комітет держбезпеки виявив у Білорусі "незаконне збройне формування", білоруські державні ЗМІ повідомляють про запобігання "фашистському перевороту" і наголошують на зв'язку заарештованих "бойовиків" з Україною. Деякі експерти вважають, що справу "Білого легіону" розкручують білоруські чекісти, зокрема й на догоду Кремлю.

Старт справі "Білого легіону" дав Олександр Лукашенко: 21 березня він повідомив про арешт кількох десятків "бойовиків", які нібито тренувалися в таборах зі зброєю. "Один з таборів був у районі Бобруйська й Осиповичів. Інші табори - в Україні. По-моєму, у Литві чи в Польщі (не буду стверджувати, але десь там). Гроші йшли через Польщу й Литву до нас", - заявив він під час робочої поїздки до Могильова.

Насправді арешти "бойовиків" відбулися вже після заяви Лукашенка. 23 березня було оголошено про викриття "глибоко законспірованої" організації "Білий легіон", яка нібито готувала збройні провокації. КДБ порушив кримінальну справу про підготовку до участі в масових заворушеннях (ч. 3 ст. 293 КК РБ), а в підозрюваних під час обшуків було вилучено арсенал зброї (АК-47, три карабіни, два пістолети, гранати, ножі, сокири тощо), яку, як стверджують, планували використати під час акції протесту в Мінську 25 березня.

У квітні вперше в історії Білорусі порушили кримінальну справу за статтею "Створення незаконного збройного формування" (ст. 287 КК). Загалом, за останніми даними, у справі "Білого легіону" 35 фігурантів, двадцятьом з них висунуто обвинувачення у створенні НЗФ. Лідером змовників оголошено помічника директора білоруськомовного видавництва "Кнігазбор" Мирослава Лозовського, а "табором бойовиків" під Бобруйськом - військово-патріотичний клуб "Патріот", офіційно зареєстрований на базі Центру творчості дітей і молоді у Бобруйську.

Що таке "Білий легіон"

До моменту арешту "бойовиків" словосполучення "Білий легіон" у Білорусі вже мало хто пам'ятав. Парамілітарну спортивно-патріотичну організацію "Білий легіон" було засновано на початку 1990-х на базі молодіжного крила Білоруського об'єднання військових (Беларускага згуртавання вайскоўцаў) - руху, що об'єднував колишніх і діючих військовослужбовців, які під час розпаду СРСР виступали за створення національної білоруської армії та суверенітет Білорусі. Керівником його був Миколай Статкевич - один з лідерів нинішніх протестів у Білорусі. У 1990-х члени "Білого легіону" провадили військово-спортивний вишкіл, відповідали за безпеку на вуличних акціях опозиції. На початку 2000-х "Білий легіон" оголосив про саморозпуск.

КДБ ж стверджує, що "Білий легіон" насправді не розпався: організація вела підпільну роботу з початку 2000-х, за цей час створила конспіративну мережу для повалення режиму Лукашенка і готувалася до дня "Ч", нібито наміченого на 25 березня 2017 року.

"Серед обвинувачуваних "злочинців" немає відомих політичних лідерів (щоб не злити Європу), а є люди з чотирьох різних груп, вигадливо об'єднаних КДБ однією кримінальною справою. Це актив військово-патріотичного бобруйського клубу "Патріот", колишні "легіонери", активісти "Молодого фронту" і одна людина з групи соціал-демократів Миколая Статкевича", - каже керівник правозахисного центру "Вясна" екс-політв'язень Алєсь Бєляцький.

За інформацією правозахисників, нині в рамках справи "Білого легіону" в СІЗО перебувають 19 осіб, решта фігурантів залишається під підпискою про невиїзд - зокрема, тепер на волі практично всі раніше заарештовані члени молодіжної опозиційної організації "Молодий фронт".

"Збити протестну напругу"

Правозахисники вказують на політичні мотиви справи "Білого легіону" (або "справи патріотів", як її охрестили деякі ЗМІ). Алєсь Бєляцький вважає, що за допомогою цієї кримінальної справи влада намагається збити нинішню протестну напругу в білоруському суспільстві.

"Зверніть увагу, в який момент порушено й розкручено цю справу - саме під час соціальних акцій протесту, що прокотилися по всій Білорусі, і перед заявленою демократичною опозицією на 25 березня акцією в Мінську, яка планувалася як найбільш масова акція соціального і політичного протесту. Недарма найпопулярнішим гаслом весняних мітингів є "Ні декрету №3! Лукашенка геть!", нагадує Бєляцький.

За його словами, в непростих для неї ситуаціях влада в Білорусі традиційно вдається "до масових затримань, кримінальних процесів і брехливої пропаганди".

Справді, арешти "бойовиків" почалися за кілька днів до Дня свободи, який мав стати кульмінацією протестів проти "податку на нероб". Протягом двох тижнів перед цією акцією у Білорусі затримали понад 300 осіб - опозиційних політиків, громадських активістів, журналістів і блогерів. Більшість з них засудили до адміністративних арештів на строк до 15 діб. Ініціатор демонстрації 25 березня опозиційний політик Миколай Статкевич опинився в СІЗО КДБ, а саму акцію брутально розігнали силовики - затримано майже 700 осіб, багатьох побили. Розгін Дня свободи засудили представники ЄС і США, правозахисники Human Rights Watch назвали поведінку білоруських можновладців "шокуючим тотальним наступом на свободу мирних зібрань". МЗС Білорусі своєю чергою пояснив дії силовиків необхідністю запобігти "терористичній загрозі".

"Про політичний характер справи свідчить те, з якою люттю на заарештованих накинулися державні ЗМІ, відверто поширюючи брехню, фальсифікації, а також епізоди з розслідування справи, що їх надав КДБ. Також зрозуміло, що репресії проти громадян Білорусі, які насторожено ставляться до експансіоністської зовнішньої політики Росії, мають свідчити про лояльність Лукашенка Кремлю", - каже правозахисник в інтерв'ю DT.UA.

НКВС 2.0.

Обвинувачення на адресу "легіонерів" громадянське суспільство Білорусі практично одностайно сприйняло як фантастичні й повністю вигадані КДБ. Популярними стали аналогії зі справою "троцькістсько-зінов'євського центру", "Союзу звільнення Білорусі" та іншими справами, сфабрикованими радянськими органами держбезпеки в часи Ягоди-Єжова-Берії.

Правозахисники заявляють про низку серйозних процесуальних порушень під час слідства, зокрема про недопуск до заарештованих адвокатів і нічні допити. Засновник "Білого легіону" Сергій Числов на прес-конференції у Варшаві 20 квітня заявив, що "легіонерів" у СІЗО катують і піддають впливу психотропних препаратів - саме цим він пояснює продемонстровані державними ЗМІ фрагменти свідчень заарештованих, де вони говорять про проходження бойового вишколу, про тренування й конспіративну діяльність.

Ще більше оживляє аналогії зі сталінськими часами та обставина, що справа "Білого легіону" почалася фактично з доносу - якщо вірити самим же білоруським можновладцям. Стверджують, що про підготовку збройних виступів у Мінську спецслужбам повідомила громадянка Німеччини з білоруським корінням, яка фігурує в ЗМІ як "фрау А". Про змову "Білого легіону" вона нібито довідалася від свого друга Мішеля, який своєю чергою почув про це від білоруських політемігрантів. "Фрау А" написала листа Олександрові Лукашенку, в якому повідомила, що 25 березня в Мінську плануються збройні провокації, а в натовпі себе підірве терорист-смертник. "Ці події в Білорусі мають стати останнім шансом для фашистського перевороту", - йдеться в листі "фрау А", який цитували білоруські держЗМІ.

Українські мотиви держпропаганди

Особливий наголос державна пропаганда робить на українському сліді у справі "Білого легіону". Ще до початку арештів Держприкордонкомітет повідомив про джип з озброєними людьми, який нібито намагався прорватися на територію Білорусі через кордон з Україною (українські прикордонники цю інформацію спростували). Потім про "табори бойовиків" в Україні заявив уже сам Лукашенко. В заарештованих "легіонерів" під час обшуків вилучали українську національну символіку, атрибутику українських добровольчих батальйонів, книжки про Майдан - усе це докладно висвітлювали у своїх сюжетах білоруські держЗМІ. "Планувалося також прибуття бойовиків з України", - повідомлялося з посиланням на КДБ.

Державні пропагандисти підкреслюють: "легіонери" їздили в Україну переймати бойовий досвід у "радикалів південної країни-сусідки" і були щільно пов'язані з активістами УНА-УНСО, які нібито інструктували "легіонерів", як здійснювати теракти в Білорусі. В інтерпретації білоруських держЗМІ, український Майдан організували "впливові ляльководи", Небесну сотню розстрілювали в спину українські націоналісти, і аналогічний сценарій планувалося повторити в Білорусі 25 березня.

"Адресовано Путіну"

Оглядач білоруської служби Радіо Свобода Валерій Калиновський вважає, що і справа "Білого легіону", і брутальний розгін Дня свободи безглузді з погляду внутрішньої політики. Все це, як і антиукраїнська риторика держЗМІ, розраховано насамперед на Москву.

"Я вважаю, що все це Лукашенко зробив з єдиною метою - показати Владіміру Путіну, що він переміг у Білорусі Майдан і заарештував призвідників. Оскільки Путін дуже боїться Майдану, боїться виступів, подібних до тих, що призвели до повалення Януковича, то йому це сподобалося. Після перемоги над "білоруським Майданом" відбулися особисті переговори Лукашенка і Путіна, відносини Москви і Мінська налагодилися, і Білорусі пообіцяли нові дотації.

Щоб продемонструвати цю перемогу над Майданом, потрібен був "український слід" - мовляв, через кордон з Україною везуть зброю, там готують бойовиків тощо. Вся ця риторика адресована Путіну - от, мовляв, Україна намагається зробити в Білорусі Майдан, а Лукашенко із цим успішно впорався. Іншого сенсу в діях білоруської влади просто немає, бо в Білорусі поки що немає реального шансу на Майдан", - зазначив оглядач в інтерв'ю DT.UA.

При цьому досить цікаво, як свою антимайданну й антиукраїнську риторику О.Лукашенко пояснив під час зустрічі 26 квітня лідерів двох держав своєму колезі П.Порошенку, який пересів у президентське крісло зі сцени Майдану. (Вже відбулася і вже є заяви обох)

В.Калиновський вважає, що для відносин Мінська і Києва нинішня антиукраїнська риторика білоруських ЗМІ серйозних наслідків не матиме: "Україна може і робитиме якісь заяви, але, щоб не псувати відносини з Білоруссю, постарається не звертати уваги на цю риторику, бо розуміє, що вона нещира і спрямована на іншу аудиторію. Для української аудиторії Лукашенко каже, що готовий приїхати в Україну на тракторі, що агресивних дій з білоруської території проти України не буде - і тут він справді щирий. Тому українцям не варто перебільшувати цей аспект останніх подій у Білорусі".

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі