Оптимізація чи "шокова терапія"?

Лідія Суржик 4 грудня 2015, 00:00
наука

Читайте також

 

Закладена в держбюджеті-2016 реорганізація НАНУ є нонсенсом

Міністерство фінансів на своєму сайті оприлюднило проект закону "Про Державний бюджет України на 2016 рік", у якому в статті 30 ідеться про реорганізацію національних галузевих академій наук шляхом їх приєднання до Національної академії наук України. При цьому Міністерство освіти і науки визначено головним розпорядником бюджетних коштів, а НАНУ — відповідальним виконавцем. 

Кабінет міністрів повинен до 1 січня 2016 р., тобто за місяць (!), забезпечити передачу всіх закладів, установ, організацій, які входять до складу галузевих академій, а до 1 серпня 2016 р. "...вжити заходів щодо оптимізації мережі установ, закладів, організацій, чисельності їх працівників, зокрема, реорганізації, об'єднання, ліквідації неефективних закладів, установ та організацій чи припинення їх діяльності".

Закон про держбюджет не повинен визначати основні заходи й етапи реорганізації Національної академії наук України (НАНУ) — головної наукової установи країни. Це — нонсенс, із юридичної точки зору, — таку думку в коментарі DT.UA висловив доктор економічних наук, професор, завідувач відділу інноваційної політики, економіки та організації високих технологій Інституту економіки та прогнозування НАНУ, експерт ЮНЕСКО з проблем статистики науки та інновацій Ігор Єгоров

За словами І.Єгорова, стаття 30 проекту держбюджету-2016 суперечить як чинному Закону "Про наукову і науково-технічну діяльність", так і закону, що був прийнятий Верховною Радою у другому читанні 26 листопада 2015 р. Він зазначає, що у новій версії закону нічого не сказано про ліквідацію п'яти державних академій та злиття їх із НАНУ, а також про передачу Міносвіти повноважень щодо фінансування (виділено. — Л.С.). "Загалом, закон, що регулює бюджетні видатки на наступний рік, не повинен визначати основні заходи та етапи реорганізації головної наукової установи країни. Це — нонсенс, із юридичної точки зору. Прийняття закону про бюджет у такому вигляді може означати, що наступного року так само можна буде відновити все те, що ліквідується, та організувати ще якісь додаткові установи. Прецедент буде створено", — переконаний Єгоров.

Оскільки і Закон "Про наукову та науково-технічну діяльність", і проект закону про бюджет подавалися від уряду, то очевидні суперечності в цих законодавчих актах свідчать про те, що рівень координації у виконавчій владі вкрай незадовільний.

Ухвалений Верховною Радою 26 листопада ц. р. Закон "Про наукову та науково-технічну діяльність" гарантує самоврядність національних академій. Водночас, згідно з проектом закону про держбюджет-2016, рівень самоврядності буде значно знижений. "На жаль, в Україні поки що не сформувалася система, що дозволяла б на рівні всієї країни більш-менш об'єктивно визначити напрями проведення (і фінансування) досліджень та розробок. Значною мірою така робота проводиться саме в НАНУ. Але здійснюється вона через систему наукових рад, до складу яких входять представники інших секторів науки, промисловості та профільних міністерств та відомств. У Національній академії наук зосереджено понад 90% українських видань, які входять до найпрестижнішої світової бази даних наукових публікацій Thomson-Reuters.

Це, зокрема, свідчить про те, що НАН України залишається центром, де акумулюються якісні знання про найперспективніші напрями досліджень. Навряд чи передача МОН відповідних повноважень із прийняття рішень у частині визначення пріоритетів у фінансуванні науки приведе до позитивних результатів", — вважає Єгоров.

"Може, годилося б почати скорочення з "непрофільних" міністерств та відомств, а не з організацій, що безпосередньо задіяні у сфері досліджень і розробок?" — зазначає науковець.

"Шокова терапія" для академічної науки (особливо методи її проведення) викликала збурення в науковому середовищі.

Чому академії, як самоврядні організації, хочуть позбавити цілком законного права вирішувати питання власної реорганізації? Чи знали академіки, що їх планують "оптимізувати"? Напевне, знали, принаймні здогадувалися. Адже ще в проекті основних напрямів бюджетної політики на 2016 р., схваленому Кабміном 31.03.2015 р. (№314-р), пропонувалося передати НАНУ та інші галузеві академії до сфери управління Міністерства освіти і науки (крім Академії медичних наук, яку передбачалося підпорядкувати МОЗ). Втім, новий закон про науку, на який покладалося стільки сподівань, зокрема в питанні гарантування статусу самоврядності академій наук, для високопоставлених чиновників "не указ".

Дивують терміни проведення реорганізації, яка, на думку науковців, за всіма ознаками, є докорінним реформуванням науки в Україні. Чи реально до 1 серпня 2016 р., тобто в гранично стислі терміни, "вжити заходів щодо оптимізації мережі установ, закладів, організацій, чисельності їх працівників, зокрема, реорганізації, об'єднання, ліквідації неефективних закладів, установ та організацій чи припинення їх діяльності"? Чи можна за лічені місяці реформувати галузь, котра має активів на мільярди, потужну науково-дослідну базу, сотні НДІ, величезну кількість об'єктів по всій країні, до того ж сотні гектарів земель? І чи не приховується за цим перерозподіл майна в інтересах зацікавлених провладних осіб? На користь цієї версії, як зазначають наші співрозмовники, свідчить поширення міфів про неефективність та непотрібність вітчизняної науки. 

Отож від першого шоку після новини про раптову "оптимізацію" науковці потроху оговтуються. І запитують себе — чи виживе українська наука після такої "шокової терапії"?

Теги:
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
19 коментарів
 • aspirant 6 декабря, 18:15 Спасибо коллеге Vitamin за ссылку на замечательный полемический анализ Антона, я как-то его пропустил, я так понимаю вы являетесь тайным его почитателем.. По видимому между строк он имел виду, что когда человек и его команда срочно рубят второй ярд, то для выяснения вопроса о пользе науки для государства не хватает ни времени, ни желания, а вот когда можно добавить что-то к этому ярду, подерибанив академическую собственность, то и время нашлось для разогрева прессы и яйценюботы встрепенулись и заработали.. Ну вот представьте что часть первого ярда заработанного честным непосильным трудом была бы потрачена на открытие маленького наукоемного производства.. да.. ах маменька, дайте помечтать...
  Vitamin 6 декабря, 19:14
  Молодой ученый Антон из Института физики НАНУ планирует заняться непосредственной работой в интересах украинского налогоплательщика, а не только исследованиями, которые настолько фундаментальны, что об их практическом применении не может быть и речи?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aspirant 6 декабря, 15:08 Похоже уважаеммый коллега Vitamin не удосужился внимательно прочитать интервью Антона и поразмышлять над проблемой.. В интервью есть ответы -- "серьёзной проблемой является отсутствие в Украине высокотехнологичной промышленности, которая могла бы сформировать спрос на действительно замечательные разработки украинских учёных" и "имею в виду «Украинский кризисный медиацентр». Именно благодаря их пресс-конференции Президент и заинтересованные структуры обратили внимание на разработки наших учёных для бойцов АТО." Да и в Интернете не сложно найти ссылки на презентации вице-президента НАНУ А.Г.Наумовца, который подробно представлял эти проблемы.. Так что вам скорее надо обращаться к известному реформатору Яценюку.. когда в Украине появятся наукоемкие производства хотя бы для внутреннего рынка..
  Vitamin 6 декабря, 16:35
  Молодой ученый Антон из Института физики НАНУ, исследования которого настолько фундаментальны, что об их практическом применении не может быть и речи, уже успел обратиться к Премьеру с конкретным предложением: "Иногда он мог бы взять и просто почитать на ночь ежегодный отчёт Академии наук. Тоже не видел? Или не понял? Если не понял, то у себя на странице https://www.facebook.com/senenkoanton или тут в блоге я уважаемого Премьера тоже не наблюдал." https://site.ua/anton.senenko/1659-pro-aviapromyshlennost-i-kompetentsiyu-vysshih-doljnostnyh-lits/
  Григорий Сергиенко 6 декабря, 17:35
  Если нет достойной великих открытий Антона высокотехнологичной промышленности в Украине, то неужели её нет в других странах? Кто мешает украинским академикам капитализировать свои работы, сотрудничая с иностранными компаниями и агентствами? Если бы бюджет покусился на средства полученные самой НАНУ от грантов, выплат за патенты, доходов от совместных проектов, технопарков (где они?), я бы обеими руками поддержал НАНУ. (Кстати, у НАНУ очень немало своего собственного имущества и доходов от него, как оно используется? Антоны спросили об этом у своих "шефов"-директоров или академиков из президиума НАН?). Но здесь речь идёт даже не об этом. Академиков просто отрывают от бюджетной титьки. Лучше бы учёные НАН поучились у университетов - те не клянчат у государственного бюджета, а, наоборот, добились, чтобы госбюджет перестал побираться у бюджетов вузовских.
  aspirant 6 декабря, 18:24
  Коллега Григорий повидимому ни разу не получал зарубежных грантов, ни разу не покупал оборудование зарубежом за деньги гранта, ни разу не провозил его через украинскую таможню, ни разу не сталкивался с получением грантовых денег на зарплаты в казначействе .. и т.д. там еще много подводных камней.. По видимому реальная человеческая возможность получать финансирование из зарубежных грантов возникнет тогда, когда начнут приходить деньги по грантам конкурсов Горизонт 2020 и Кабмину под давление комисий ЕС придется отвлечься от очередного ярда и навести порядок в их совковой бухгалтерии для грантового финансирования..
  Григорий Сергиенко 6 декабря, 19:52
  Коллега Григорий не увидел в тексте упоминаний об украинской таможне и казначействе. В тексте говорится об украинском бюджете и безвозмездном получении денег украинских налогоплательщиков (одним из которых является Григорий). [Кстати, ни о каких проблемах с получением зарубежных грантов, тем более по Горизонту, не слышал и в помине; если вам о таком будут говорить - вас обманывают самым наглым образом].
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • aspirant 6 декабря, 14:08 Мне кажется, что как украинские налогоплатильщики так и минфиновские чиновники должны благодарить украинских ученых за то, что они получают научные результаты мирового уровня за рекордно низкую зарплату на том же мировом уровне. Очевидно, что после предложенной Минфином "прихватизации" собственности академий, резкого сокращения финансирования (4,1 млрд гр на все национальные академии в 2015 году против запланированных 2,8 млрд гр на "оптимизированные" академии в 2016 году) и численности ученых (в бюджете планируется 400 млн гр на "выходные пособия" ученым попавшим под сокращение..) яйценюботы перестанут вспоминать про украинскую науку, поскольку как таковая она скорее перестанет наблюдаться.. Об этом и пишут молодые ученые НАН Украины в электронной петиции «Спасем науку Украины» к Президенту Украины (https://petition.president.gov.ua/petition/18178), которая за двое суток набрала более 2000 голосов поддержки.
  Vitamin 6 декабря, 14:26
  Украинские налогоплатильщики должны благодарить молодых ученых НАНУ и особенно их старших коллег за такую оценку своей деятельности: "Де-факто, наша работа относится к фундаментальной науке. И, говоря словами моего коллеги, наши исследования настолько фундаментальны, что об их практическом применении не может быть и речи. Это, конечно, шутка. Реально же, результаты нашей работы возможно станут применимы в быту лет через 10-15, не ранее." http://www.nas.gov.ua/UA/news/Pages/contents.aspx?ffn1=ID&fft1=Eq&ffv1=2678
  Vitamin 6 декабря, 14:33
  medusa Вчера, 01:08 Постановою Кабінету Міністрів від 4 вересня 2013 р. № 706 керівникам міністерств доручено утворити та забезпечити функціонування підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції, а також забезпечити утворення та функціонування підрозділів з питань запобігання та виявлення корупції на підприємствах, в установах та організаціях, які належать до сфери управління міністерств. Чи створені підрозділи запобігання та виявлення корупції в Президії та інститутах самоврядної НАН України? = Кумовство, семейственность и совместительство в науке - это коррупция или традиция?
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Vitamin 6 декабря, 12:58
  Григорий Сергиенко Вчера, 12:40 «Кто за барышню платит, тот её и танцует. "Академики" горячо защищают своё "право" распоряжаться не своими деньгами. Уважаемые, если вы столь круты по Скопусу, то получите гранты, капитализируйте свои великие открытия - и делайте со СВОИМИ деньгами всё что вам заблагорассудится. И не меньше побирайтесь у бюджета на незаработанные вами кресла и пенсии.»
  Наверное украинские налогоплательщики должны быть счастливы за свои бюджетные деньги для обладателей кресел и пенсий крутых по Скопусу.
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • tna_ 6 декабря, 00:27 Прочитал шедевр. Безотносительно присоединений и сокращения финансирование (оно уже ниже беднейших Африканских странах). Подобные действия можно обсуждать, но открыто и гласно как в РАН, например!. Цель в имуществе академий. Нужно создать хаос и убедить "охлос", почему оно не нужно государству. Итак, выгоняем ("оптимизируем", "ликвидируем" и т.д., причем делают это "голодные" чиновники по своим "критериям", а не ученые (эксперты с запада), на них денег нет, это лейтмотив!!!) оставшихся ученых (действующие завязаны на запад и уедут). Далее, разводим руками, "никого нет, а имущество не нужно". И кому нужно за бесценок отдаем землю и прочее. Очень знакомая схема из 90х, когда распиливали на метал заводы (вместо модернизации). Схема 1 в 1. Тоже убеждали всех в их ну абсолютной неэффективности. Самое "вкусное" "съели" при Кучме, "доедали" при Ющенко и Януковиче, а для теперешних ничего не осталось, "голодные онЕ". Так дайте им хоть имуществом академий "закусить"!!! Аминь! Відповісти Цитувати
 • Reader_28 5 декабря, 19:27
  Григорий Сергиенко Сегодня, 12:40 «Кто за барышню платит, тот её и танцует. "Академики" горячо защищают своё "право" распоряжаться не своими деньгами. Уважаемые, если вы столь круты по Скопусу, то получите гранты, капитализируйте свои великие открытия - и делайте со СВОИМИ деньгами всё что вам заблагорассудится. И не меньше побирайтесь у бюджета на незаработанные вами кресла и пенсии.»
  Академик НАНУ В. Семиноженко: Мы с коллегами утверждаем, что НАНУ оплатила свое существование на срок от 75 до 90 лет вперед ... http://timeua.info/post/nauka-i-tehnika/kuda-propadayut-nauchnye-milliardy-02079.html
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Григорий Сергиенко 5 декабря, 12:40 Кто за барышню платит, тот её и танцует. "Академики" горячо защищают своё "право" распоряжаться не своими деньгами. Уважаемые, если вы столь круты по Скопусу, то получите гранты, капитализируйте свои великие открытия - и делайте со СВОИМИ деньгами всё что вам заблагорассудится. И не меньше побирайтесь у бюджета на незаработанные вами кресла и пенсии.
  Reader_28 5 декабря, 19:23
  Вице-президент НАНУ: заявления Яценюка наносят нам экономический ущерб. http://www.bbc.com/ukrainian/ukraine_in_russian/2015/11/151127_ru_s_naumovets_interview
  Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Nedolya 5 декабря, 09:14 Звертаю увагу, що "закон про науково-технічну діяльність" лише проголосований але не чинний, тому галузеві академії в старому присутні без їхньої ідентифікації. Нічого поганого в приєднанні наукової частини "академій" до НАНУ не бачу. Але приєднувати потрібно лише аграрну, медичну з суттєвим переглядом в бік оптимізації. Щодо НАПНУ та інших - просто перестати їх фінансувати за державні кошти і перевести в статус громадських організацій. Якщо вони приносять таку "наукову користь", нехай доведуть це своїм незалежним фінансовим існуванням. Хоча навряд. Я б взагалі розігнав. Але ніхто не забороняє громадянам об'єднуватися в громадські організації. Стаття лобістська, бо зачепила інтереси тих, хто прокормився з цих організацій. Реформувати потрібно досить сміливо, або вийде пшик, як вийшов пшик з ще не чинним "законом про науково-технічну діяльність" Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Andrij Trokhymchuk 5 декабря, 09:02 Така комісія (Національна рада з науки і технологій) буде утворена відповідно до Закону про науку, який недавно був прийнятий ВР. У цьому Законі також прописана процедура конкурсу утворення такої комісії, з прозорим обговоренням ... Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Victoria Nansen 5 декабря, 08:31 Зміни в академічній сфері потрібні, безперечно. Питання, хто їх може сформулювати? Потрібна якась авторитетна матеріально незацікавлена комісія, обрана за конкурсом, з прозорим обговоренням проблеми і винесенням рішення. Відповісти Цитувати Поскаржитись
Реклама
Останні новини
USD 27.12
EUR 29.45