Донбас: фронтові зведення

Євген Шибалов 18 квітня 2014, 20:50
фото

Читайте також

Докорінна відмінність проукраїнських і сепаратистських мітингів полягає в тому, що на проукраїнських міліція стоїть спиною до мітингувальників... а там, де з'являються екзальтовані натовпи з триколорами і прапорами "Донецької республіки", вважає за краще не з'являтися взагалі.

До останнього хочеться втриматися від уживання слова "війна" стосовно того, що коїться в Донецькій області з подачі російських спецслужб та їхніх місцевих сателітів. Однак багато чого тут виглядає саме як прикмети воєнного часу, раніше знайомі тільки за книжками й фільмами.

Наприклад, чимало мемуаристів і літераторів зазначали, що в критичній ситуації люди часто розкриваються з несподіваного боку. Злітають маски, оголюється глибинна суть натури.

Пафосні десантники, які б'ють об голови пляшки й купаються у фонтанах, покірно роззброюються перед істерично завиваючими крикливцями. "Супермени", які звикли вважати себе елітою, які регулярно демонструють за будь-якої нагоди зневагу до всіх родів і видів військ, виявляються неспроможними захистити навіть самих себе.

Зате хлопці з маріупольської частини ВВ раптом проявляють твердість і мужність. Новоявлена Національна гвардія ще навіть не змінила табличок на воротах частин і нашивок на формі, але вже показала, що в ній є справжні гвардійці — рішучі й безстрашні, які знають статут і чітко дотримуються його вимог. Не богатирі і не могутні витязі, ні. Низькорослі, худенькі солдатики, у мішкуватій формі, зі старою зброєю. Але готові боротися і стояти до кінця.

Вчорашні люмпени, які заслуговують хіба що жалості з легким відтінком презирства, раптом збиваються в безжальні зграї, котрі безперешкодно громлять і захоплюють усе, що заманеться. Вони п'яніють від своєї влади над тими, перед ким іще вчора плазували й запобігали. Над тими, кому заздрили, усвідомлюючи соціальну прірву між собою і ними. Ще вчора сухе "очікуйте" змушувало їх мовчки годинами обтирати стіни присутствених місць. А сьогодні вони раптом усвідомили: якщо зібратися натовпом, завести себе агресивними вигуками й жбурнути звичайний камінь — пани в краватках втрачають увесь свій лиск і стають блідими й переляканими канцелярськими щурами.

Ще вчора на чиновницьких обличчях були звичні зверхні вирази, які символізують непорушність їхнього становища. Ще вчора вони були переконані, що все контролюють й "розрулюють". А сьогодні раптом з'ясувалося, що їхній статус — чистісінька умовність. І з'ясувалося, що вони не готові навіть обуритися заради того, щоб урятувати бодай себе й свої привілеї, не кажучи вже про доручену справу.

Їхня бурхлива діяльність виглядає сьогодні жалюгідним самообманом. Мерія Донецька обговорює підсумки опалювального сезону на засіданнях виконкому. Питання, звичайно, важливе, але... Агов, ви в курсі взагалі, що за стінами цієї кімнати в коридорах — озброєні бійці? Ви справді впевнені, що про це не треба поговорити? Чого варта ваша влада, якщо ви навіть боїтеся назвати речі своїми іменами? Ви беретеся представляти інтереси жителів, хоча не можете захистити їх? Ви збираєтеся віддавати розпорядження підлеглим, хоча не можете навіть гарантувати їм безпечне робоче місце? Це не роман Кафки, це така нова реальність, так?

Партія регіонів торгується з Києвом, висуваючи умови і вимагаючи преференцій. Ви це серйозно, чи що? Справді вважаєте, що можете собі дозволити виставляти ультиматуми, коли не контролюєте навіть власних кабінетів? Усерйоз думаєте, що сьогодні найважливіше — питання російської мови, а не виловлювання (а за необхідності й відстріл) "зелених чоловічків" і найнятого невідомими ляльководами дрібнокримінального елемента? Зміни до Конституції, а не захист країни?

Лишень міліція виправдала очікування. Користі від цих "захисників" виявилося рівно стільки, скільки всі й припускали. За весь цей час один (!) міліціонер вчинив спротив при спробі захоплення міськвідділу і збройової кімнати. За що й постраждав. Інші, мрійливо прицмокуючи губами, переводять зарплату російського поліцейського з доларів у рублі й навпаки. Не факт, що реальну зарплату. На чому ґрунтується загальна впевненість, що в Росії правоохоронець отримує ніяк не менше ніж півтори тисячі доларів, — невідомо.

Однак на тлі всього цього — прості громадяни. Ті самі донеччани, на адресу яких сказано багато невтішних слів з усіх боків. Які знають, що навколо безліч неадекватів, котрі бачать фашиста й бандерівця в кожному, хто вважає цю країну своєю, а своє місто — частиною цієї країни. Які розуміють, що в руки їхніх не завжди адекватних опонентів уже потрапила зброя. Які усвідомлюють, що міліція й армія в нинішньому стані неспроможні їх захистити.

І при цьому вони все одно виходять на проукраїнські мітинги й акції. Назустріч цілком реальній небезпеці. Від можливої агресії вони прикриті лише тоненькою тканиною жовто-синього прапора. Вони виходять, бо не хочуть, щоб їхнє місто вважалося тільки місцем розгулу знетямлених "проросістів" та їхніх покровителів. Вони заздалегідь вирішили, що за гіршого варіанта розвитку подій (за кримським сценарієм) не змінюватимуть українського паспорта на російський навіть під загрозою пораження в правах.

Саме місцеві українські патріоти — перші, хто має право голосно сказати про те, що дії Києва стосовно Сходу України цілком заслуговують на те, щоб назвати їх зрадництвом. Влада веде переговори з тими, хто ще вчора втікав з країни або тремтів, очікуючи арешту. Вона вважає легітимним партнером для переговорів тих, хто взимку відправляв на столицю каравани автобусів з "тітушками" й ешелони з масовкою для Маріїнського парку. І навіть очевидна неспроможність регіоналів упоратися з кризою в Донецькій області не подвигла Київ на те, щоб рішуче відсунути їх убік раз і назавжди.

Жителі Донбасу, більшість з яких, згідно з опитуваннями, є прибічниками української єдності, позбавлені не тільки захисту, а й навіть адекватного інформування про ситуацію. Це критично важливо — точне знання допомагає ухвалювати правильні рішення. Ті, хто здатен і готовий захищати себе, своїх близьких і свою країну, не може цього зробити. Бо не знає реальної обстановки і не може визначити своє місце в новій системі відносин.

На інформаційному фронті війна розпочалася задовго до того, як перший "зелений чоловічок" виповз за ворота бази Чорноморського флоту РФ у Криму. Неодноразово з'ясовувалося, що повідомлення інформагентств у багатьох випадках — звичайні фейки, і що принаймні новини в цей час слід ділити не на два, а як мінімум на двадцять.

Та навіть цю проблему вирішувати немає кому й нічим. Чому мережеві ресурси для спростування "качок" і препарування маніпуляцій Кисельова створюють на громадських засадах активісти, а не влада? Чому про АТО у своєму місті жителі Слов'янська дізнаються зі ЗМІ, а не через офіційні оповіщення? Чому, зрештою, влада жодного разу (!) не звернулася до жителів Слов'янська, Краматорська й прилеглих сіл з конкретними порадами з приводу особистої безпеки: не підходити до вікон при звуках стрілянини, не виходити на вулицю вночі й т.п.? Чому боротьбу з тероризмом поставлено так, що втрат у ній зазнає поки що тільки українська сторона, причому в усіх підтверджених сутичках саме українські силовики виявляються стороною, що обороняється?

При цьому активісти, готові взяти на себе частину загальної відповідальності, зв'язані по руках і ногах. Чомусь сформувати сили самооборони Донецької області виявилося простіше в складі спецбатальйону "Дніпро" під егідою Коломойського, ніж передбаченої планом мобілізації територіальних батальйонів.

Слід визнати: на даний момент російські спецслужби у своїх операціях далеко перевершують дилетантські потуги Києва.

Подальша доля України, і не тільки східної, повністю залежить від волі Путіна. Захоче — слідом за Кримом і Донбасом "захистить" російськомовне населення по самий Тернопіль. А його спецслужби, які вже мають досвід у провокаціях, елітний спецназ і величезна махина збройних сил за ціною не постоять, у цьому можна бути впевненими.

Єдину крихітну надію дарує тільки те, що ще в грудні декому здавалося, що все схоплено і правити їм вічно. А тепер вони підпрацьовують артистами другого плану, озвучуючи кремлівські темники в епізодичних постановках...

 

Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter
22 коментаря
 • Vladimir Ryabokon 29 апреля, 17:28 Выделить по пуле в лоб каждому сепаратисту обойдется не дорого.Да и сдача большая останется-после первых раздач и сами разбегутся.Наемники российские не народ и жалеть их не стоит. Відповісти Цитувати
 • Елена Оснач 26 апреля, 21:01 26.04.2014. Я -- люмпен, потому что цены и тарифы выворачивают все мои карманы, и потому что никогда не смогу попасть в органы управления. Сегодня кандидат в депутаты горсовета должен внести залог -- 51 тыс. грн. Мне такие деньги не снились. В государстве установлен олигархический строй. После евромайдана главные претенденты на пост президента оказались в сотни раз богаче Януковича. Это значит, что с народа они сдерут сто шкур. Хунта не разоружает свои сотни на майдане, которые теперь перенаправит против того одураченного народа, который привёл хунту к власти. А народ в Киеве уже и сам боится выходить на майдан, потому что в интернете появилась информация о том, что снайперов нанимала сама же оппозиция: несколько снайперов прислал Саакашвили, а остальные -- с Запада, как и главные боевики: сотня из Нидерландов под руководством некоего Сашка, по полсотни из Польши и Германии, пойманы был и полицейский из Англии. А в том, что против юго-востока воюют американцы -- я не сомневаюсь. Именно они стреляют, чтобы провоцировать и деньги свои отрабатывать. Платит им хунта из наших карманов. То есть нас убивают за наш счёт. Конечно, это не только карательная акция, это геноцид против своего народа. Запад поддерживает этот геноцид. Грош цена их лживой демократии. Это просто убийцы. И народ одурачили, настроили украиноговорящих против русскоязычных, -- 83% идиотов дали добро на карательную акцию!!! Как же можно после этого жить с ними в одном государстве? Пусть они под ЕС идут сами, нечего тянуть туда силой тех, кто не хочет, да ещё и убивать несогласных! Вот они -- все 82% -- бандеро-фашисты. Они любят своих олигархов и хунту за то, что она стреляла в их сыновей. Каким же маленьким должен быть разум у щирых украинцев?! Відповісти Цитувати
 • Политзаключенный Хунтой 26 апреля, 20:18 За наших Мариупольских активистов эти мальчики из нац-гвардии ответят по полой ждать осталось не долго после 11 апреля всю эту нечисть будем гнать с нашей Донецкой земли всраной метлой. Тех кто стрелял в безоружных людей и отдавал приказы привлечём к уголовной ответственности или пожизненные сроки им объявим. Так что пакуйте чемоданы и тикайте в свой запад пока какающая рука не зависла над вами. Відповісти Цитувати
 • Валердосович Валердосович 23 апреля, 13:30 Написано под заказ. Одни слюни и слёзы, чтобы понравиться хозяевам. Я одно точно знаю, что произошёл гос. переворот, к власти пришли марионентки, которым казалось, что народ быдло, и управлять будет не сложно. С какого перепуга звучат заявления, что на Востоке и Юге у людей нет своего мнения? И почему пришедшие к власти посчитали, что могут за них всё решить? Противно смотреть как "правители" плачутся в жилетку амерам и европе, а самим слабо справится, ведь хотели власти. Или правильно пишут, что США и Европа устроили весь этот бардак в Украине, поэтому и визжат. Посему нечего на зеркало пенять коли рожа кривая.
  Санчо Панса 25 апреля, 14:47
  О пиндос пиндосович обозвался ...ублюдок фашистский...люди на майдане поднялись против зеков и бандитов (трижды несудимых)....донецкие беспредельщики поднялись потому, как у них кормушка закончилась 9
  Відповісти Цитувати
 • Виктор Закусов 22 апреля, 22:41 Всё правильно написано. Украина помоги своим гражданам на востоке! СБУ, МВД, Украинская армия загнали себя в какие-то рамки это нельзя, то нельзя а убивать баньдюкам мирных людей можно? Где ваша хвалёная антитеррорестическая операция? Кричали что мы их раздавим на счёт 3 - где это всё? Куча правителей катаются на восток а толку ноль. Один популизм, угрозы. Верховная рада вас надо всех на свалку. Законопроэкт позволяющий проводить выборы при черезвычайном положении и военном положении провалили. И как результат армия и нацгвардия не может ничего делать тупо сидит свои базы защищает. Это всё хорошо покрайней мере у них оружие не отбирают но этого мало Украинский мирный народ боится показатся на улицах. Кучка диверсантов и креминалитета сидит в городе и терорезирует всех вокруг. И что дальше так и будем сидеть и ждать второго пришествия путлера? Відповісти Цитувати
 • pavlo21 22 апреля, 16:38 автор просто был на войне и знает как растреливать людей, курам головы рубил, значит и людям можно. Правда? Инакомыслящий - значит враг. Врага надо повергать, что бы раз и голова с плеч. Смело и сильно. Флаг тебе в руки, дружок. стреляй и вешай, сади на кол, жги и мучай, женщин и детей, стариков да и мужиков. Только жди, спи и жди. Тебя не забудут. Янык гавнюк, но себе такого не позволял, то что небесную расстреляли - так и беркут стреляли, и жгли их, кстати - не пробовал гореть? Советую, ощущение супер. Так вот - пока мне не докажут что это наши воины стреляли в людей, а не зарубежные стрелки, я не верю в это. А то что солдаты не стали стрелять - это нормально, у них больше ума, чем у нашего доблестного автора. Воин. А может просто 30 серебряников отрабатываеш? Відповісти Цитувати
 • Gostyr 21 апреля, 13:31 Шановний пане автор, Ви гарно доповіли як погано, те що дійсно погано! А, наведить приклад, хто зробив би краще? Більші радикали тільки привели б до більшої біди. Особисто вважаю, що у ці дни критика повинна бути конструктивною. А написане взагалі? Чи Ви на повному серьозі вважаєте, що ті хто зараз тимчасово у владі мають час читати геть усі видання щоб знайти раціональну пораду від Вас? Якщо Ви написали для пересічних, то це чисто роздмухування невдоволення керівництвом держави, яким і так усі невдоволенні. Чомусь більше ніхто на себе не узяв відповідальність коли потрібно було провести корабель Україна між Сцилою ( владою ВФЯ) та Харибдою (Майданом), а потім потрапити до рук піратів... Чи ті, хто загарбав Крим, не пірати у відкритому морі кризи, що спіткала Україну під керівництвом азаровщини? При цьому написано гарно. Правда кінцівка мала хоч трошки показувати світло у кінці тунелю, а не примарну надію, що колись падишах відійде у той світ. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • Strannik 21 апреля, 09:59 Для начала дончанам нужно определиться, кого они больше бояться - своих бандитов или полумифического Правого Сектора. Как защищать жителей того же Славянска, если они сочувствуют и помогают местным формированиям, по сути, партизанская война против Киевской власти? Кто-то может себе представить подобную ситуацию в городке, например, Хмельницкой обл,, чтобы люмпенов кормили, прятали, дали возможность им свободно ходить по улицах, становились для них живым щитом? И нечего становиться в позу обиженного ребенка, мол, власть их не слышала 23года. А кого власть слышала? Запад, где половина жителей побросала семьи и зарабатывает в других странах? Или юг?
  Gostyr 21 апреля, 14:13
  Собственно нынешней власти и нужно искать возможность это объяснить дончанам, для начала. И о том, что раньше власти не слышали ни один регион. Даже 4 года власть Партии Регионов, вернее партии одного региона. И еще - не нужно недооценивать путь, который проделало Украинское сообщество вместе с властью, которую ему никто не мешал избирать. Не радикально, не одномоментно, без больших потрясений Украинцы пытаются стать на ту тропинку к Храму, которая является только нашей и больше ничьей. Тяжело. А что хорошее рождается легко?
  Відповісти Цитувати
 • Микита Дмитрів 20 апреля, 21:10 У складі МВС купа всіляких спецпідрозділів. Один їх перерахунок тягне на цілий зоопарк, який утримується на кошти податкоплатників. Де ці профі? Для чого посилати в місця заворушень десантуру, яка не навчена діяти в таких умовах? До речі, під час балканської війни сербські військові також застосовували тактику прикриття військових мирними неозброєними цивільними. Відповісти Цитувати Поскаржитись
 • spragly 20 апреля, 06:45 БЮТ та ПР вирішують власні політичні проблеми за рахунок української незалежности. Тімошенко демонструє свою угодо-спроможність, потискаючи руки анти-українським елементам та телефонуючи Шуфрічу, а той Медведчуку. Відомо ж було що ПР весь час боролася з політичним українством і весь час служила російським інтересам. Відомо ж було що силовики Донбасу є ставлениками Ахметова. І після революції нам з ними пропонують миритися? А чи не мирилися ми з ними вже за Ющенка, і чим все завершилося? Люди віддавали життя на Майдані не за те щоб Донбас залишався дестабілізуючою кримінальною республікою в складі України. Ящо "мирні українські жителі" піднімають російські прапори і кидаються під траки БМД, то їх треба затримувати і лишати українського громадянства. Видавати вид на жительство терміном на 5 років. І давайте врешті приймемо закон що Україна зараз в стані війни з Росією, після анексії Криму. Тоді всі, хто піднімає російські прапори над міськомами чи пов'язує власівські стрічки, є ворогами української нації. Вони чужі. Путін прийшов на московський трон надовго. Наступних років 15 ще нічого не мінятиметься в стосунках між Росією та Україною. Не обманюйте себе тим що російський народ скине Путіна. Нема кому скидати. Тому ПР та КПУ треба оголосити поза законом як посібників ворогу. І цим ворогом, як не прикро, є Росія а не персонально Путін. Пора вже це усвідомити. Я розумію що часто лінія фронту проходить через родини та кола друзів. Я теж втратив російських друзів. Тому це і є моментом істини.
  Gostyr 21 апреля, 14:01
  Я особисто не думаю, що КПУ та ПР потрібно оголошувати поза законом. Шо тоді і усіх хто за них голосував також поза законом. Люди мають право на свою думку, і якщо після 4-х років правління ПР та КПУ вони усе ще за них голосуватимуть, то чи не вважаете Ви що у цьому винні і я з Вами? І хто сказав, що лінія фронту повинна проходити через сім"ї та поміж друзів? Перше я думаю не потрібно самому ставати солдатом війни. Треба ставати воїном МИРУ. Також не можна усі народи РФ вважати ворогами, через те, що вони не спроможні скинути путіна. До того ж пропаганда їм втокмачила, що вони рятують чи то усю Україну, чи россіян в Украні. І вони у це вірять. І тільки не не треба мені нагадувати, що гарними намірами вистелено дорогу до аду. Це знають усі, але гарні наміри від цього не зникають. До того ж як бути тоді з намірами майже усього світового співтовариства нам допомогти у нерівній боротьбі з путінською військовою машиною? Думаю, що друзів з РФ, Ви не втратили. Достатньо позвонити до них і сказати що Ви їх поважаєте і любите, але своїх поглядів не зміните. Час розставить на свої місця. Даруйте, може мені і не потрібно було Вам цього писати. Тоді прошу вибачення. З повагою,ДРІ.
  spragly 22 апреля, 08:14
  Філософія це така наука де й дійсно не голосують за теорії а кожен має свою власну :-) Чим більше його теорія розрахована на "абсолютний розум" та "абсолютну мораль" тим ліпша ця теорія, тим більше вона має прихильників. Найкраща теорія була в КПУ - мій дядько всі 23 роки за неї голосує і нічим його не переконаєш... Даремно Ви застосовуєте свої філософські досягнення до реального українського державотворення, що вже другу сотню років відбувається в умовах вуличного терору. Подивіться як проходять мітинги українських сил на Донеччині і як їх захищає державна міліція, і проше пана, вдосконалюйте свою теорію й надалі... Світове товариство миттєво відкинуло всі свої справи і аж спішить нам допомогати. 90% ефірного часу CNN присвячено пошуку малайзійського рейсу 370 який 40 днів тому зник в Тихому океанові.
  spragly 22 апреля, 09:32
  На даний момент всі постанови центральної влади на Донеччині саботуються місцевими органами виконавчої влади, СБУ та МВС. Тому що мета нової "київської" влади (боротьба з корупцією) є протилежною до практики всіх посадовців Донбасу. Всі 23 роки ці посадовці "ділилися доходами з Україною" (це вони так кажуть): збирали приватні податки з підприємців (називйте їх відкотами) і частку віддавали Києву, дозволяли Києву проводити тендери та аукціони донбаських (і не тільки) індустріяльних ресурсів, але за умови перемоги в них Ахметова та старшого сина Януковича чи пресловутого Курченка. Всі 23 роки донецькі дозволяли "київським" називати владу на Донбасі українською, в тому числі і для того щоб її возненавиділи міщани. Київ не контролював Донбас ніколи і ще менше контролює зараз. Навіть всесильний на той момент Кучма був змушений обрати наступником Януковича а не Кирпу - отакою сильною була донецька команда. Нова "київська" влада з її "американськими" принципами ламає всю систему життєзабезпечення Ахметова та його вассалів. Вони просто не виживуть в таких умовах. Тому відмобілізована вся вертикаль: повстанці-мєнти-прокуратура-Ахметов. Він що, публічно засудив дії Януковича? Здається й досі не зробив цього. А якщо судити по ділам а не по заявам, то й поготів. Правляча ПР та її місцеві "квазі-опозиціонери Донбасу" входять в "коло своїх", вони діляться інформацією та виконують спільний план. Тут треба проводити ротацію і посадовців, і тих хто на словах підтримує Київ. Не виживе Донбас під контролем ПР, бо структура пост-колоніяльної економіки Донбасу контролюється не патріотами. Вони не будують внутрішній ринок України, вони блокують скасування офшорів. Їхньою метою є не роздержавлення совіцьких підприємств України для підвищення їх капіталізації та продуктоспроможности, а роздержавлення всієї суспільної системи Донбасу і створення зони де панує неписаний закон грубої ахметівської сили. А "распєчаткі" нехай містять якісь "положєнниє тексти та герби". В тому сенсі що "положілі на ніх". Заборона ПР та КПУ - це не заборона їхньої ідеології (створять нові партії), а тимчасовий виштовх з Верховної Ради анти-державних сил. Не переживайте за ПР та КПУ, вони під новими вивісками відродяться знову, але це займе ті пів-тора/ два роки яких нам зараз бракує для мирного розвитку.
  Відповісти Цитувати
Реклама
USD 26.55
EUR 28.89